ESKİMEYEN ESKİLER

KALBİM BİR PUSULA (NİLÜFER)

07 Kasım 2022 Pazartesi 22:25

Nilüfer’in 1970’lerin başına uzanan müzik serüveni çabayla, hırsla, emekle şekillenmiş yolculuk.

Hafta Sonu gazetesinin açtığı ‘Altın Ses’ yarışmasına, ailesine haber vermeden katılıyor. Aralarında Ajda Pekkan’ın da yer aldığı jüri, on beş yaşındaki Nilüfer Yumlu’yu birçok aday arasından birinci seçiyor.

İlk iş olarak okulunu değiştirip İtalyan Lisesi’nden Şişli Koleji’ne geçiyor Nilüfer; ardından da müzik dersleri ağır basınca okulu bırakıyor.

Yarışma birincisi ama, şöhret olmak aklına bile gelmiyor. Uzun süre teklif beklerken iki yıl sonunda Odeon Şirketi bu müthiş sesli genç kızı fark ediyor...

Nilüfer’e çıkış şarkısı için bomba gibi bir parça gerek.

1972 yazının dünya çapında en moda şarkısı Taka Takata. Al Verlane tarafından yazılan şarkı, Brüksel’de müzik yaşamını sürdüren İspanyol Paco Paco tarafından plak yapılmış, plajların, diskoteklerin vaz geçilmez gözdesi olmuş.

Joe Dassin hemen Fransızca sözlerle aranjmanını söylemiş, ünlü orkestra şefi Paul Mauriat’nin topluluğuyla yorumladığı versiyon da çok beğenilmiş.

Bizde de herkesten önce davranıp Taka Takata’yı Nilüfer kapıyor ve Aralık 1972'de çıkan ilk 45'liği Kalbim Bir Pusula/Ağlıyorum Yine ile pop markete adımını atıyor.

İkisi de aranjman; Kalbim Bir Pusula’nın (Taka Takata) sözlerini deneyimli sezen Cumhur Önal, Ağlıyorum Yine’ninkini ise (Acropolis Adieu) Çiğdem yazıyor. Çiğdem Talu bu ilk şarkı sözü deneyiminde sadece Çiğdem adını kullanıyor…

Bir anda müzik listelerinin en üst sırasına yükselen genç şarkıcı, işler ciddileşince özel müzik derslerini sıklaştırıyor ve ikinci 45’liği Dünya Dönüyor/ Göreceksin Kendini’yle altın plak alıyor.

Yine aynı dönemde, pop müziğinin vitrindeki isimlerin de katıldığı 1. Toplu İğne Şarkı Yarışması’ndan Al Beni Çal Beni parçasıyla ikincilik çıkartıyor…

Kalbim Pusula’yı daha sonra Gülden Karaböcek (Şaka Yaptım), Sevil Hasman (Şaka yaptım Ben Sana), Neşe Karaböcek (Aşka Saygın Varsa), İstanbul Gelişim Orkestrası (Taka Taka), Önder Bali, Öztürk Serengil, Kutsi (Taka Taka), Osman İşmen, Meyra da yorumluyor.Diğer Haberler

BU SON OLSUN (CEM KARACA/APAŞLAR)
BU SON OLSUN (CEM KARACA/APAŞLAR)
27 Ocak 2023 Cuma 22:01

FOLLOW YOU FOLLOW ME (GENESIS)
FOLLOW YOU FOLLOW ME (GENESIS)
20 Ocak 2023 Cuma 20:47

ELBETTE (CANDAN ERÇETİN)
ELBETTE (CANDAN ERÇETİN)
14 Ocak 2023 Cumartesi 20:57

LUKA (SUZANNE VEGA)
LUKA (SUZANNE VEGA)
09 Ocak 2023 Pazartesi 21:33

YAT GELİYORUM (TİBET AĞIRTAN)
YAT GELİYORUM (TİBET AĞIRTAN)
06 Ocak 2023 Cuma 21:58

MAMMA MIA (ABBA)
MAMMA MIA (ABBA)
03 Ocak 2023 Salı 10:58

HER GECE (MİRKELAM)
HER GECE (MİRKELAM)
30 Aralık 2022 Cuma 15:17