ESKİMEYEN ESKİLER

IN THE SUMMERTIME (MUNGO JERRY)

16 Ekim 2020 Cuma 17:41

Birmingham-Manchester yolu üzerindeki Staffordshire 1970’de önemli bir rock festivaline sahne oluyor. Staffordshire sakini Ted Askey tarlasını organizatörlere kiraya veriyor ve 25-26 Mayıs tarihlerinde Hollywood Music Festival başlıyor.

45 bin kişi, Avrupa’da ilk kez sahneye çıkacak Grateful Dead’ı izlemek için orada; Black Sabbath, Traffic de bonusu.

İlk gün havanın kararmaya yüz tuttuğu dakikalarda sahneye fazla bilinmedik bir grup çıkıyor. Davulları yok; banço, gitar, kontrbas ve piyanoyla söyleyecekler.

İzleyicilerin çoğu çimene serilmiş, günün yorgunluğunu çıkartmakla meşgul. O ana kadar psychedelic, blues, hard rock dinlemişler. Sahnedeki grup folka benzer bir şey çalmaya başlıyor, farklı bir şey.

Seyirciler doğrulup ayağa kalkıyor ve elleriyle tempo tutmaya çalışıyor, nakaratı olmayan şarkı da uzadıkça uzuyor. Mungo Jerry grubu şok içinde. Fazla satmayan şarkıları In The Summertime insanları kendinden geçiriyor. Organizatörler ertesi gün de çalmalarını istiyor…

Ünlü Melody Maker dergisi ilk sayfasında onlara yer veriyor ve ‘mungomania’ diye başlık atıyor.

Aslında şarkı iki yıllık. Ray Dorset 1968’de 10 dakikada yazıyor ve 1969’da tanıdık bir firmayla (Pye Records) plak için anlaşma yapılıyor.

Plak için gruba isim bulmaları gerekiyor; Memphis Leather, Good Earth, The Incredible Sharks, White Lightning derken sonunda Mungo Jerry’de (T.S. Elliott’un Old Possum’s Book of Practical Cats kitabının kahramanı Mungojerrie akıllarına geliyor) karar kılıyorlar.

Ray Dorset (gitar, vokal), Paul King (banço), Mike Moll kontrbas), Colin Earl’den (piyano) oluşan kadro stüdyoya girip, ideal yaz şarkısı In The Summertime’ı doldurmaya başlıyor. Kayıt iki dakika sonra duruyor. Soruyorlar ne oldu diye. Dürüstçe yanıt veriyorlar: ‘Parçanın süresi bu kadar’.

Çaresini bulmak gerek. Şarkı iki kez çalınacak ve araya bağlantı olarak motosiklet egzoz sesi koyulacak. Triumph TR4’la yola çıkılıyor ve kayıt gerçekleştiriliyor.

Satışa çıktığı günlerde İngiltere listelerinde ancak 13. sıraya kadar yükselebilmiş şarkı, festivalden sonra İngiltere, ABD dahil birçok ülkede zirveye oturuyor ve 30 milyondan fazla satılıyor.Diğer Haberler

BIG IN JAPAN (ALPHAVILLE)
BIG IN JAPAN (ALPHAVILLE)
20 Temmuz 2024 Cumartesi 20:56

SON SELAM (İLHAN İREM)
SON SELAM (İLHAN İREM)
17 Temmuz 2024 Çarşamba 10:54

HELLO (LIONEL RICHIE)
HELLO (LIONEL RICHIE)
30 Haziran 2024 Pazar 21:49

HERŞEYDEN ÇOK (KAYAHAN)
HERŞEYDEN ÇOK (KAYAHAN)
24 Haziran 2024 Pazartesi 17:28

DSCHINGHIS KHAN (DSCHINGHIS KHAN)
DSCHINGHIS KHAN (DSCHINGHIS KHAN)
18 Haziran 2024 Salı 11:49

KIRIK AYNALAR (BORA AYANOĞLU)
KIRIK AYNALAR (BORA AYANOĞLU)
16 Haziran 2024 Pazar 21:45

HOLIDAY (MADONNA)
HOLIDAY (MADONNA)
09 Haziran 2024 Pazar 10:28