Müzik Haberleri

İLKİM KARACA: 'BENDEN İZİNSİZ CEM KARACA FİLMİ ÇEKEMEZSİNİZ'

24 Ağustos 2023 Perşembe 12:13

Cem Karaca'nın son 7 yılını paylaştığı eşi İlkim Karaca “Cem Karaca’nın Gözyaşları” filminin  durdurulması için mahkemeye başvurdu.

Birsen Altuntaş'ın haberine göre, Yüksel Aksu’nun yönetmeye başladığı, İsmail Hacıoğlu’nun da Cem Karaca’yı canlandıracağı film için, İlkim Karaca'dan izin alınmadığı ortaya çıktı. Cem Karaca’nın Feride Balkan’la yaptığı evliliğinden dünyaya gelen oğlu Emrah Karaca, Fikri Harika ile Aytaç Medya’nın yapımcılığında çekilen film için danışmanlık yaparken, iddiaya göre eşi İlkim Karaca'ya başvurulmadı.  İlkim Karaca, bu durum üzerine yasal haklarını kullanmak için harekete geçti.

İlkim Karaca’nın avukatı Eda Salman mahkemeye sunduğu kapsamlı 8 sayfalık dilekçede şu taleplerde bulundu:

“Müvekkilim kişilik hakları ve merhum Cem Karaca’nın hatırasına karşı telafisi imkansız zarar ve saldırı tehlikesinin önlenmesi kapsamında davalılarca yapımcılığı gerçekleştirecek çekim sürecine girilen Cem Karaca’nın hayatını ele alan sinema filminin çekimlerini durdurulması, filme dair tüm video, fotoğraf, fragman, film kaydı v.s görsel işitsel görsel kayıtların yayınlanmasının önlenmesi bu kapsamda yönelikle yargılama süreci boyunca ihtiyaten yargılama sonunda kesin olarak saldırı tehlikesinin önlenmesi yönünde tedbir kararı tesis edilmesi…”

Avukat Eda Salman ayrıca dilekçede şu ifadeleri kullandı:

İlkim Karaca merhum Cem Karaca’nın 5. ve son eşi, yasal mirasçısı ve menajeridir.
Davalı yapım şirketleri, müvekkilden izin almadan merhum Cem Karaca’nın hayatını konu alan bir sinema filmi çekmektedir.
Müvekkilin kişilik haklarının ihlal edilme tehlikesi mevcuttur.
Müvekkilden, merhumun hayatının senaryolaştırılması ve sinema filmi haline getirilmesi için hicbir izin alınmamıştır.
Senaryo desteği, merhum Cem Karaca’nın ve müvekkilin ihtilaf içinde oldugu kişilerden alınmaktadır.
Cem Karaca’nın ve annesi Toto Karaca’nın, Emrah Karaca ve Feride Balkan (Cem Karaca’nın üçüncü eski eşi) ile olan ihtilafı.
Müvekkilin Emrah Karaca ve Feride Balkan ile olan ihtilafı.
Cem Karaca ve müvekkilin Meriç Başaran (Cem Karaca’nın ikinci eski eşi) ile olan ihtilafı.
Emrah Karaca, Feride Balkan ve Meriç Başaran’ın; müvekkil, Cem Karaca, Toto Karaca ve Semra Uçbay’a (Cem Karaca’nın ilk ve dördüncü eski eşi) karşı cepheleşmesi.
Müvekkilin kişilik hakları tehlike altındadır.
Müvekkil, merhum Cem Karaca’nın hayatının anlatımı ve aktarımında doğru bilgi akışını sağlayabilecek en önemli kaynaktır.
Müvekkil, merhum Cem Karaca’nın eşi ve menajeri olmasının yanı sıra, merhumun muvekkile tüm hayatını anlatıp yazdıracak ve de sınırsız vekaletler vererek merhumun kendisini temsile müvekkili tek yetkili kılacak kadar yakını olarak hayatında yer aldıgından ve yasal mirasçısı sıfatını haiz müvekkilden merhumun hayatına ilişkin detayları anlatma yetkisinin gasp edilmesi anlamına gelecektir.
Dava konusu sinema filmi için müvekkilden izin alınmaması başlı başına bir kişilik hakkı ihlalidir.
Müvekkilin, son eşi ve yasal mirasçısı olduğu merhum Cem Karaca’nın hatırasını koruma hakkı bulunmaktadır.
(Dilekçede ayrıca merhumun ve müvekkilin özel hayatına dair bilgilerin korunması hassasiyetiyle yargılamanın gizliliği talep edildi.)Diğer Haberler