ESKİMEYEN ESKİLER

I WAS MADE FOR LOVIN' YOU (KISS)

18 Eylül 2021 Cumartesi 21:25

70’li yılların sonu; disko müzik çok gözde. Cumartesi Gecesi Ateşi’nin modası her yerde. Rockçı diye bilinen birçok isim disko müziğe meyletmekle meşgul.

Bee Gees, Rod Stewart, Rolling Stones, hatta Another Brick In The Wall’la Pink Floyd bile diskoteklerin kapısını çalıyor ufak ufak.

Hard rockçu bilinen KISS grubunda bile gariplikler oluyor ki, çok ilginç. Sahnede ateş püsküren, yapay kan kusan grup diskoteklere göz kırpmaya başlıyor.

Yıl 1979; KISS’in son albümü iki yıl önce çıkmış. Bu sürede New Yorklu dört eleman kendi adlarına albümler yapmış. Bu arada ‘Kiss Meets The Phantom of the Park filminde başrol oynamışlar. Tabii film denirse…

1979 tam bir patlama yılı olacak. Bol özel efektli turne ve yeni albüm planlıyorlar.

KISS’in gitarist ve şarkıcısı Paul Stanley o dönem diskoteklerde dans etmeye merak sarıyor ve buralarda bol şarkı dinleyip, ritmleri adeta ezberliyor.

‘Ben de bunlardan yaparım dedim ve eve dönünce makine davulu açtım, gitarı da elime alıp bir şeyler kaydettim. I Was Made For Lovin’ You böyle doğdu’…

Paul Stanley, birkaç gün içinde besteci ve yapımcı Desmond Child’dan yardım alıyor. Child’ın Desmond Child&Rogue isimli bir grubu var ama dağılmaya yüz tutmuş gibi. Teklifi kabul ediyor ve birlikte çalışmaya başlıyorlar.

Parçanın adını Tonight koyuyorlar. Beste ham haliyle ortaya çıktıktan sonra, KISS’in albümü hazırladığı New York’taki SIR Studios’da nakarat bölümü birkaç saatte bitiriliyor ve adı I Was Made For Lovin’ You olarak değişiyor.

Trafik kazası geçiren davulcu Peter Criss kayıtlarda çalamıyor. Yerine davula Anton Fig oturuyor. Basçı Gene Simmons şarkıyı pek sevemiyor ve söyleşilere bakılırsa hâlâ da sevmiyor: ‘Paul geldi bir gün; şu disko şarkıyı dinleyin dedi. Bizim çizgimizin çok uzağındaydı, hoşuma gitmedi ama bir kereliğine farklı şeyler yapmanın yararlı olacağını düşündüm’…

I Was Made For Lovin’ You, Mayıs 1979’da Dynasty albümünden seçilen ilk 45’lik olarak satışa sunuluyor. Radyolar büyük ilgi gösteriyor ve plak 16 Ağustos’ta ABD’de ‘altın plak’ kazanıyor. Kanada, Belçika, Hollanda, Yeni Zelanda’da liste başı, Almanya, Avusturya, Fransa, İsviçre, Güney Afrika’da ikinci oluyor.

Diskotekler için sekiz dakikalık versiyonu yayınlanıyor; KISS için bir ilk oluyor. Grubun hayranları kıyameti koparıyor. Onlar için de konserlere rockvari bir düzenleme yapılıyor.Diğer Haberler

BIG IN JAPAN (ALPHAVILLE)
BIG IN JAPAN (ALPHAVILLE)
20 Temmuz 2024 Cumartesi 20:56

SON SELAM (İLHAN İREM)
SON SELAM (İLHAN İREM)
17 Temmuz 2024 Çarşamba 10:54

HELLO (LIONEL RICHIE)
HELLO (LIONEL RICHIE)
30 Haziran 2024 Pazar 21:49

HERŞEYDEN ÇOK (KAYAHAN)
HERŞEYDEN ÇOK (KAYAHAN)
24 Haziran 2024 Pazartesi 17:28

DSCHINGHIS KHAN (DSCHINGHIS KHAN)
DSCHINGHIS KHAN (DSCHINGHIS KHAN)
18 Haziran 2024 Salı 11:49

KIRIK AYNALAR (BORA AYANOĞLU)
KIRIK AYNALAR (BORA AYANOĞLU)
16 Haziran 2024 Pazar 21:45

HOLIDAY (MADONNA)
HOLIDAY (MADONNA)
09 Haziran 2024 Pazar 10:28