ESKİMEYEN ESKİLER

HEY JUDE (BEATLES)

12 Şubat 2022 Cumartesi 15:21

Beatles'ın en sevilen şarkılarından Hey Jude, önce grubun White Album uzunçaları için Paul McCartney tarafından yazılıyor ama sonra fikir değişiyor ve 26 Ağustos 1968’de 45’lik olarak çıkıyor. 45’liklerin üç dakikayı aşmadığı dönemde 7 dakika 11 saniyelik uzunluğuyla tarihe geçiyor.

1968 yılı Beatles için kritik viraj; John Lennon, karısı Chythia Powell’dan ayrılıp Yoko Ono ile yaşamaya başlıyor. Paul McCartney de uzatmalı sevgilisi Jane Asher’la ilişkisini bitiriyor.

Paul McCartney’nin John Lennon’ın beş yaşındaki oğlu Julian’a özel bir sevgisi var. Bebekliğinden beri fırsat buldukça onu ziyaret ediyor.

ABD’de bulunduğu bir gün Cynthia ile Julian´ın yanına gidiyor. Görüşmeden geri dönerken yolda diline bir cümle yapışıyor: Hey Jules, don’t make it bad, Take a sad song’.

Babasından ayrı büyümek zorunda kalan bir çocuktan hareketle cümleyi şarkıya dönüştürüyor. Fonetik açıdan zorluk çıkaran Jules ismini Jude yapıyor.

Londra’ya dönünce bestesini John Lennon’a dinletiyor ama Julian için yazdığını anlatmıyor.

Abbey Road stüdyolarında kayda giriliyor; cila ise Trident Studios’ta atılıyor. Şarkının son bölümüne 36 parça enstrüman ile koro dahil ediliyor. George Harrison şarkının bir bölümünde gitar solo atmak istiyor ama McCartney kabul etmiyor. Birkaç gün soğukluk yaşanıyor.

Tekli, altı ayda beş milyon adet satılıyor; sonraki dört yılda iki buçuk milyon daha alıcı buluyor.

İngiltere listelerinde 16 hafta kalıyor; Almanya, İsviçre, Avusturya, Türkiye, Danimarka, Fransa, İrlanda, Yeni Zelanda, İspanya, İsveç, Yugoslavya’da ‘1 numara’ya oturuyor.

Julian Lennon şarkının onun için yazıldığını 1987’de bir otelde karşılaştığı McCartney’den öğreniyor.

Julian daha sonra kitabında şöyle yazıyor: ‘Paul beni çok seviyordu. Babamdan daha fazla onunla fotoğrafım var; benimle türlü oyunlar oynuyordu. Şarkıyı dinleyince çok duygulanıyorum’

Julian Lennon bir açık arttırmada Hey Jude’un özgün partisyonlarını 25 bin dolara satın alıyor.

Hey Jude, ünlü Rolling Stone dergisinin bütün zamanların en iyi beş yüz popüler şarkısı listesinde halen sekizinci durumda…Diğer Haberler

BIG IN JAPAN (ALPHAVILLE)
BIG IN JAPAN (ALPHAVILLE)
20 Temmuz 2024 Cumartesi 20:56

SON SELAM (İLHAN İREM)
SON SELAM (İLHAN İREM)
17 Temmuz 2024 Çarşamba 10:54

HELLO (LIONEL RICHIE)
HELLO (LIONEL RICHIE)
30 Haziran 2024 Pazar 21:49

HERŞEYDEN ÇOK (KAYAHAN)
HERŞEYDEN ÇOK (KAYAHAN)
24 Haziran 2024 Pazartesi 17:28

DSCHINGHIS KHAN (DSCHINGHIS KHAN)
DSCHINGHIS KHAN (DSCHINGHIS KHAN)
18 Haziran 2024 Salı 11:49

KIRIK AYNALAR (BORA AYANOĞLU)
KIRIK AYNALAR (BORA AYANOĞLU)
16 Haziran 2024 Pazar 21:45

HOLIDAY (MADONNA)
HOLIDAY (MADONNA)
09 Haziran 2024 Pazar 10:28