ESKİMEYEN ESKİLER

GÖZLERİNİN HAPSİNDEYİM (KAYAHAN)

20 Mayıs 2022 Cuma 21:35

Bir önceki Eurovision Şarkı Yarışması’nda Türkiye’yi temsil etmiş Grup Pan, Timur Selçuk bestesi Bana Bana ile 5 puan toplayıp 22. ülke arasında 21. Oluyor. Hiç puan alamayan İzlanda’nın yardımıyla sonunculuktan kurtuluyoruz ama, Eurovision’u milli dava olarak gören halk yine mutsuz.

TRT, 1990 Eurovision Türkiye seçmeleriyle ilgili yeni yönetmelik hazırlıyor.

On besteciye şarkı sipariş edilecek. Amatör, profesyonel, halktan gelen beş bestenin de katılımıyla finalde 15 şarkı yarışacak. Sekiz bölgeden halkın seçeceği birinci, Eurovision’a gönderilecek…

O zamana kadar Eurovision Türkiye elemelerine sürekli katılmış Kayahan, söz ve müziğini yazdığı Gözlerinin Hapsindeyim’le bu kez kazanıyor. Büyük orkestrayı yöneten Ümit Eroğlu, şarkının da düzenlemecisi.

Kayahan, Yugoslavya Zagrep’te yapılacak Eurovision Şarkı Yarışması’na Batılı düzenlemeyle gitmeyi kafaya koyuyor. Fransız aranjör John Codec’i buluyor.

Ancak, ortaya çıkan düzenlemeyi fazla Fransız bulan Kayahan fikir değiştirip yine Ümit Eroğlu’nun kapısını çalıyor.

Eroğlu’nun ikinci düzenlemede hayli farklı bir Gözlerinin Hapsindeyim yaratıyor. Bazı sözler çıkıyor; yerine lay la la lay giriyor…

5 Mayıs 1990 tarihinde Kayahan ve genç ekibi vokal Demet, İskender Paydaş (akordeon), Aydın Karabulut (davul), Cenk Eroğlu (tuşlular), Gürol Ağırbaş’tan (gitar) oluşan Türkiye, Kayahanvari tatlarla bezeli Gözlerinin Hapsindeyim’le Vatroslav Lisinski Konser Salonu sahnesine dördüncü sırada çıkıyor.

Saçlarını savurarak akordeonunu konuşturan İskender Paydaş ile temiz vokalli Demet’in (Sağıroğlu) lojistik desteğiyle Kayahan sahneyi renklendirmeyi başarıyor ve parçanın sonunda gitarını öperek jürinin kararını beklemeye çekiliyor.

İzlanda’dan 2, Hollanda’dan 3, Norveç’ten 4, Almanya’dan 5, Yugoslavya’dan 7 puan alan Türkiye, TRT ve Kayahan 23 ülke arasında 17’ncilikte kalıyor.

Özetle, Kayahan da bu işi başaramıyor. Yarışmadan sonra ‘En az ilk 10’da olmalıydık. Yarışmada fazla politika dönüyor’, diyor ve bir daha Eurovision’a beste göndermiyor.

Bizim Eurovision şarkılarımız arasında Gözlerinin Hapsindeyim’in serüveni farklı gelişiyor. Kayahan klasikleri arasına giren şarkı, Semiha Yankı’nın Seninle Bir Dakika’sıyla birlikte Türkiye’nin Eurovision macerasının en sevilen iki şarkısından biri oluyor ve yarışmadan sonra tarihteki yerine almak yerine otuz yıldır aynı tazelikte dinleniyor, söyleniyor…Diğer Haberler

HELLO (LIONEL RICHIE)
HELLO (LIONEL RICHIE)
30 Haziran 2024 Pazar 21:49

HERŞEYDEN ÇOK (KAYAHAN)
HERŞEYDEN ÇOK (KAYAHAN)
24 Haziran 2024 Pazartesi 17:28

DSCHINGHIS KHAN (DSCHINGHIS KHAN)
DSCHINGHIS KHAN (DSCHINGHIS KHAN)
18 Haziran 2024 Salı 11:49

KIRIK AYNALAR (BORA AYANOĞLU)
KIRIK AYNALAR (BORA AYANOĞLU)
16 Haziran 2024 Pazar 21:45

HOLIDAY (MADONNA)
HOLIDAY (MADONNA)
09 Haziran 2024 Pazar 10:28

BÜTÜN DUALARIM SENİNLE
BÜTÜN DUALARIM SENİNLE
01 Haziran 2024 Cumartesi 20:22

DON'T SPEAK (NO DOUBT)
DON'T SPEAK (NO DOUBT)
22 Mayıs 2024 Çarşamba 09:17