'YERLİ POP/ROCK'TAN 100 ALBÜM

GENÇLİK İLE ELELE / MUSTAFA ÖZKENT VE ORKESTRASI (1973)

26 Mart 2024 Salı 22:38

Mustafa Özkent, Türk Hafif Müziği’ndeki konservatuar kökenli nadir isimlerden.

Birçok orkestrada gitar çaldıktan sonra 30’lu yaşlarının başında solo albüm yapmaya karar veriyor.

Yetmişlerin ilk yarısında halk ezgilerimizi Batılı sazlarla ve düzenlemelerle yorumlayıp enstrümantal uzunçalar çıkartmak moda.

Prodüktör Ali Avaz’la bir araya gelip farklı bir şey yapmaya karar veriyorlar. Yine halk ezgileri olacak ama diskoteklere ve dansa yönelik parçalar içerecek.

Özkent, geleneksel türkülerimizden seçiyor repertuvarı ve düzenlemeleri teker teker yazıyor.

Dostları Ümit Aksu (org), Veysel Çadır (davul), Merih Dumlu (bas gitar), Cahit Oben (gitar), Remzi Emek (ritm gitar), Cezmi Başeğmez’le (davul) stüdyoya girip bir iş gününde kayıtları bitiriyor. Albümün kapağında Mustafa Özkent Ve Orkestrası yazıyor ama bu müzisyenler homojen orkestra değil; sadece kayıt için bir araya geliyor.

Albüme kapak olarak da, benzerlerindeki dansöz fotoğrafı ya da folklorik motifler yerine bir kartpostaldan alınmış maymun fotoğrafı koyuyorlar.

Parçaların süresi dönemin şartlarına uygun iki buçuk, üç dakika civarında tutuluyor ve 30 buçuk dakikalık uzunçalarlar piyasaya sürülüyor.

O günlerde albüm psychedelic, funk, caz, rock, groovy harmanı bir iş gibi değerlendiriliyor ve hammond orgun sıcak varlığına karşın az satarak unutuluyor.

Yıllar geçiyor ve 2006’da İngiliz DJ Andy Votel, Gençler ile Elele’yi keşfediyor, sahibi olduğu plak şirketi etiketiyle yeniden basıyor.

Bu yolla albüm Türkiye’de yeniden fark ediliyor ve itibarı gecikmiş de olsa iade ediliyor. Yapıt 2016’da ABD pazarına da ulaştırılıyor.

 

 

İÇERİK

  1. Üsküdar'a Giderken
  2. Burçak Tarlaları
  3. Dolana Dolana
  4. Karadır Kara
  5. Emmioğlu
  6. Çarşamba
  7. Zeytinyağlı
  8. Silifke
  9. Lorke
  10. Ayaş


Diğer Haberler