'YERLİ POP/ROCK'TAN 100 ALBÜM

FİLM MÜZİKLERİ VOL.1 / ESİN ENGİN ORKESTRASI (1996)

13 Mayıs 2024 Pazartesi 12:18

Uzun yıllar sinema filmlerine ve TV dizilerine yazdığı müziklerle sektörün önde gelen isimlerinden olmuş Esin Engin, bu yapıtları ‘TRT Ara Müzikleri’ adıyla albümde toplamıştı.

Ardından, köşede birikmiş diğerlerini ‘Film müzikleri Vol.1’ adıyla orkestrasıyla müzikseverlere sundu Esin Engin. Kasette ‘Çalıkuşu’, ‘Hayallerim Aşkım ve Sen’, ‘Yol Palas Cinayeti’, ‘İki Kadın’, ‘Behiye’, ‘İki Kız Kardeş’, ‘Hayatın İçinden’, ‘Tatlı Betüş’, ‘Gurur’ gibi film ve dizilere yazdığı müzikler yer alıyordu.

Engin, söyleşimizde şunları anlatmıştı:

Piyasada herkes hareketli ritmlere ilgi gösteriyordu. Romantik bir şeyler de yapılmasının zamanı gelmişti. Elimde malzeme bol. Gelecek yıl ikinci kaseti yapabilirim. Ancak tedavim sürüyor, fazla yorulmamam gerekiyor, Şehir Tiyatroları’na müzikal yapıyorum. Besteyle uğraşacak fazla vaktim yok. Bir de yani tarzları sevmiyorum. Bir İspanyol modasıdır gidiyor. Bizim şarkıcıların kaçının soyunda İspanyolluk var, merak ediyorum.

Bizde filmle birlikte müzik kasetinin de çıkarılması zor. Çünkü bir film müziği 20-30 dakikayı geçmiyor. Yabancı filmlerde her sahnede müzik var. Bizde tasarrufa gidiliyor, ‘Ağabey bizi fazla masrafa sokmadan kısa bir şeyler yap’ deniliyor. Belki müzikler uzatılarak kasetler yapılabilir ama dediğim gibi zor iş’.

Bestecilerden Onno tunç ve Osman İşmen bu işe çok kafa yoruyorlar. Fahir Atakoğlu da klavyeyi fazla kullanmasına karşın çok kabiliyetli bir müzisyen…Diğer Haberler