ESKİMEYEN ESKİLER

EYLÜL'DE GEL (ALPAY)

12 Eylül 2022 Pazartesi 20:00

60 yıldır müzik sahnesinde Alpay. Şarkı söylerken ‘Alp Ay’ adını kullandığı o günlerden bugünlere kesintisiz gelen sanat serüveninde hep önce olmuş bir yıldız.

Etrafın yabancı müzikten geçilmediği dönemde ‘Anadolu pop’u müjdeleyen ilk yapıt’ diye değerlendirilen halk ezgisi Kara Tren’i, Doruk Onatkut’un ‘ça ça’ ritmindeki düzenlemesiyle kentli müziksevere taşıyan da Alpay, 60’ların ilk yarısında, o zamanki deyimle ‘hafif müziğin’ Mi Sono Innamorato Di Te, E Finita Cosi, Now I’m Alone, I Always Love You, El Vagabundo, Maria Dolores, The Girl In My Town (beste: Burak Gürsel) gibi en güzel yabancı yapıtlarını ve yabancı sözlerle yazılmış yerli bestelerini yorumlayarak kariyerini şekillendiren de Alpay…

70’li yıllarda, iyiden iyiye pop müziğe ağırlığını koyuyor ve artarda birbirinden güzel parçalar söylüyor.

Bora Ayanoğlu’nun meşhur bestesi Fabrika Kızı ve aynı düzeyde birçok nitelikli parça katılıyor Alpay’ın yorumuyla pop müzik dağarcığımıza.

Fecri Ebcioğlu’nun azımsanmayacak payı var bu başarıda.

Aynı Ebcioğlu, 1977’de Marc Aryan’ın bestesi Qu’un Peu D’Amour’a Eylül’de Gel başlığıyla söz yazmış ve Alpay’ın okumasını istiyor.

Alpay’ın bir türlü eli gitmiyor parçaya. Diskografisi sağlam işlerle dolu; folkun niteliklisini denemiş, hafif müziğin kalitelisini yapmış, 10 dakika uzunluğundaki Güven Parkı’yla, Fabrika Kızı’yla toplumcu söylemi yoklamış, kadın işçi sınıfının sorunlarını yeniden gündeme taşımış.

Ne olacağını kestiremediği aranjmanla riske girmek istemiyor. Ancak, Ebcioğlu’nu da kıramıyor. Gülen Yüzüme Bakıp da parçasının B yüzüne Eylül’de Gel’i istemeye istemeye koyarak yayınlıyor.

Alpay’ın sıkıntısı hoş sürprize dönüşüyor ve düzenlemesini Müjdat Akgün’ün yazdığı tatlı ballad kısa sürede patlıyor, Alpay’ın en meşhur şarkısı olarak adını tarihe yazdırıyor.

Romantizmin uç noktalarında gezinen sözler kırık yaz aşkları yaşamışların favorisi olurken, diğer yandan ikmale kalan öğrencilerin birbirine takıldığı, modasının hiç geçmediği espri olarak kuşaktan kuşağa devroluyor.

Alpay 1993’de bu kez Eylül’de Gel Demiştim şarkısıyla Eylül’de Gel’in izini sürüyor. 2004’te ise, sevdiklerine, müzik tarihine yaşamının özetini sunduğu kitabına ‘Eylülde Gel/Anılar’ adını koyuyor.Diğer Haberler

HELLO (LIONEL RICHIE)
HELLO (LIONEL RICHIE)
30 Haziran 2024 Pazar 21:49

HERŞEYDEN ÇOK (KAYAHAN)
HERŞEYDEN ÇOK (KAYAHAN)
24 Haziran 2024 Pazartesi 17:28

DSCHINGHIS KHAN (DSCHINGHIS KHAN)
DSCHINGHIS KHAN (DSCHINGHIS KHAN)
18 Haziran 2024 Salı 11:49

KIRIK AYNALAR (BORA AYANOĞLU)
KIRIK AYNALAR (BORA AYANOĞLU)
16 Haziran 2024 Pazar 21:45

HOLIDAY (MADONNA)
HOLIDAY (MADONNA)
09 Haziran 2024 Pazar 10:28

BÜTÜN DUALARIM SENİNLE
BÜTÜN DUALARIM SENİNLE
01 Haziran 2024 Cumartesi 20:22

DON'T SPEAK (NO DOUBT)
DON'T SPEAK (NO DOUBT)
22 Mayıs 2024 Çarşamba 09:17