ESKİMEYEN ESKİLER

EYE IN THE SKY (ALAN PARSONS PROJECT)

03 Eylül 2021 Cuma 23:40

Alan Parsons anılarında şöyle diyor: ‘Kayıt için stüdyoya girmeden şarkıya hiç ısınamamıştım doğrusu. Albümden çıkarmak için bahane arıyordum. Sonra sakin sakin bazı bölümlerine gitar dokunuşları yazdık. Her şey birden yoluna girdi ve rahatladım’…

Alan Parsons Project’in en flaş hitlerinden olacak, ABD Billboard listelerinde üçüncü sıraya kadar yükselecek Eye in The Sky ‘in yaratı öyküsünü böyle özetlemişti.

Yapıtın, George Orwell’in 1984 romanından yola çıkıp distopik bir gelecekte insanları yönetecek totaliter birilerini anlattığını söyleyenler de vardı, basit bir aşk şarkısı olduğunu iddia edenler de.

Sözlerde aslında kötü biten bir ilişki vardı. Eric Woolfson yazmıştı. Alan Parsons’la ‘Project’in iki elemanından biriydi Woolfson. Piyano çalıyor, besteler ve sözler üretiyordu.

‘Project ‘ fikri de ondan çıkmıştı. Alan Parsons’la ünlü Abbey Road stüdyolarında tanışmışlardı. Beatles ile Pink Floyd işlerini yürütürken 1976’da Alan Parsons Project’i kurmuşlardı. Kısa sürede önemli yol kat etmiş, saygı görmeye başlamışlardı.

İkili, 1982’de hala platin plak ödüllü Turn Of A Friendly Card’ın (1980) başarısının tadını çıkarıyordu...

Yeni plak için farklı bakış gerekiyordu. Woolfson o dönem vaktinin önemli bölümünü Las Vegas’ta kumar oynayarak geçiriyordu. Bir gün ‘casino’ patronuyla sohbet sırasında salonların tavanlarındaki kameralara ‘eye in the sky’ denildiğini öğrenmişti. Aynı gece otel odasında haberleri izlerken, uzaya atılan casus uydunun adının da ‘eye in the sky’ olduğunu duymuştu. Gazeteye göz atarken bu kez de yeni meteoroloji helikopterine ‘eye in the sky’ adının verildiğini okumuştu. Bu kadarı da normal değildi…

Yeni yazdığı şarkının adını ‘Eye In The Sky’ koydu.

Alan Parsons fazla içine sinmeden albümün repertuarına dahil etmiş, şirketin isteğiyle bir de albüme bu şarkının adını vermişti.

Bilindiği üzere Alan Parsons Project şarkılarında değişik vokallerden destek alıyordu. Eric Woolfson son aşamada bestelerini kendi seslendiriyor, Alan Parsons’a gönderiyor, o da şarkının ruhuna göre kimin seslendirebileceğine karar veriyordu. Eye In The Sky’da Woolfson’un sesinin kalmasını uygun görmüştü; sözleri daha iyi kavradığını hissetmişti.

Haziran 1982’de albümü, iki ay sonra da tekliyi yayınlamışlardı.

Eye In The Sky teklisi hemen Kanada ve İspanya’da liste başı oluyor, ABD’de üçüncü sıraya, İtalya’da da beşinci sıraya çıkıyordu. Batı ülkelerinin hepsinde listelerin üst sırasında dolaşmayı başarıyordu.

Eric Woolfson 2 Aralık 2009’da yaşamını yitirdi. Alan Parsons da o tarihten sonra konserlerde Eye In The Sky’ı ona saygı adına, başkalarına söyletmeden sadece kendisi seslendirdi.Diğer Haberler

MAMY BLUE (LOS POP TOPS)
MAMY BLUE (LOS POP TOPS)
18 Ocak 2022 Salı 21:48

İŞTE ÖYLE BİR ŞEY (EROL EVGİN)
İŞTE ÖYLE BİR ŞEY (EROL EVGİN)
12 Ocak 2022 Çarşamba 21:31

RAIN (JOSE FELICIANO)
RAIN (JOSE FELICIANO)
07 Ocak 2022 Cuma 21:06

HAYAT BAYRAM OLSA (ŞENAY)
HAYAT BAYRAM OLSA (ŞENAY)
03 Ocak 2022 Pazartesi 21:12

LAST CHRISTMAS (WHAM)
LAST CHRISTMAS (WHAM)
30 Aralık 2021 Perşembe 12:28

SESSİZ GEMİ (HÜMEYRA)
SESSİZ GEMİ (HÜMEYRA)
27 Aralık 2021 Pazartesi 22:32

APACHE (THE SHADOWS)
APACHE (THE SHADOWS)
24 Aralık 2021 Cuma 22:26