ESKİMEYEN ESKİLER

DA YA THINK I'M SEXY? (ROD STEWART)

24 Haziran 2022 Cuma 10:52

1978 ortaları. Rod Stewart, Faces grubundan ayrıldıktan sonra solo ürettiği dokuzuncu albümü ‘Blondes. Have More Fun’ın kaydıyla meşgul.

Birkaç yıldır, o çatallı vokaliyle rock bluesdan uzaklaşıp progressive bir ‘pop-rock’ın peşinde. ave

Bu arada, büyük hayranı olduğu Rolling Stones’ın neler yaptığını kaçırmamaya çalışıyor. Rolling Stones grubu, o aralar Miss You ile radyoları ve listeleri ele geçirmiş durumda. Stewart da benzer şekilde, disco kokan şarkı yazmayı planlıyor.

Elindeki demoyu, arkadaşı Duane Hitchings’e dinletiyor stüdyoda. Hitchings sözleri yazıyor ve Da Ya Think I’m Sexy? ortaya çıkıyor.

Rod Stewart daha sonra, şarkının o meşhur nakaratını bulup besteye monte ediyor. Aranjman da bitince 10 Kasım 1978’de 45’lik piyasaya sürülüyor. Bir hafta sonra da Blondes. Have More Fun albümü plakçı vitrinine yerleşiyor.

Eleştirmenler ikiye bölünüyor; bir kısmı ‘Bu saf disco’ deyip sırt çevirirken diğerleri Stewart’ın yenilik arayışlarını alkışlıyor.

45’lik, listelerin üst sıralarına sıçrıyor; ABD, Kanada, İngiltere, Türkiye, Avustralya, İspanya, Portekiz’de zirveye çıkarken diğer ülkelerde ilk üçe giriyor.

Ünlü Rolling Stone dergisi Da Ya Think I’m Sexy?’i bütün zamanların en iyi 500 şarkısı listesinde 308’e koyuyor.

Sorun çıkıyor; seçici kulaklar hemen şarkının nakaratını Brezilyalı Jorge Ben’in Taj Mahal’inin (1972) nakaratına benzetiyor. Hakikaten çok benziyor…

Rod Stewart’ın başı belaya giriyor. ‘Tüm kabahat Rio Karnavalı’nın’, diyor.

Alaka şöyle; Stewart albüm kayıtlarına başlamadan hem brozlaşmak, hem de stres atmak için Rio’ya gidiyor. O dönem de Jorge Ben’in Taj Mahal’ı Brezilya’da ulusal marş adeta; her yerde çalınıyor.

‘Oradan kulağıma yerleşti herhalde. Yoksa stüdyoya girince arkadaşlara, haydi bire bir Taj Mahal’i taklit edelim mi diyeceğim. Tamamen spekülasyon bu söylenti’ diyor…

Ancak, konunun kolay kapanmayacağını anlayınca ‘Da Ya Think I’m Sexy?’nin tüm kazancını UNICEF’e aktaracağını duyuruyor ve her konserde bu şarkıyı söylerken Jorge Ben’e teşekkür ediyor.Diğer Haberler

BIG IN JAPAN (ALPHAVILLE)
BIG IN JAPAN (ALPHAVILLE)
20 Temmuz 2024 Cumartesi 20:56

SON SELAM (İLHAN İREM)
SON SELAM (İLHAN İREM)
17 Temmuz 2024 Çarşamba 10:54

HELLO (LIONEL RICHIE)
HELLO (LIONEL RICHIE)
30 Haziran 2024 Pazar 21:49

HERŞEYDEN ÇOK (KAYAHAN)
HERŞEYDEN ÇOK (KAYAHAN)
24 Haziran 2024 Pazartesi 17:28

DSCHINGHIS KHAN (DSCHINGHIS KHAN)
DSCHINGHIS KHAN (DSCHINGHIS KHAN)
18 Haziran 2024 Salı 11:49

KIRIK AYNALAR (BORA AYANOĞLU)
KIRIK AYNALAR (BORA AYANOĞLU)
16 Haziran 2024 Pazar 21:45

HOLIDAY (MADONNA)
HOLIDAY (MADONNA)
09 Haziran 2024 Pazar 10:28