ESKİMEYEN ESKİLER

CEYLAN (AYNA)

19 Kasım 2022 Cumartesi 22:28

Ayna grubu, Mirkelam’ın Her Gece adlı parçayı tanıtırken kullandığı ‘merak’ kartına benzer bir politikayla girmişti 1997’de müzik dünyasına. Çok bildik Şeyh Şamil’in melodisi üzerine oturtulmuş Ceylan parçasının klibini televizyonlarda defalarca izleyenler plakçılara koşmuş, albümün çıkmadığını öğrenip buruk şekilde geri dönmüştü.

Milleti günlerce meraklandırdıktan sonra, içinde Ceylan’ın da (söz: Cemil Özeren) yer aldığı ‘Gittiğin Yağmurla Gel’ albümü yayımlanmış, yıllardır kulaklara yerleşmiş melodiler üzerine monte edilmiş akılda kalıcı sözler ve güçlü ritimle işin sırrını keşfeden Aynacılar büyük satış rakamlarına ulaşmıştı.

Ayna grubunda sürekli önde duran Erhan Güleryüz (vokal, elektro gitar) ile Cemil Özeren’den (vokal, bas gitar) başka, ilk albümde çalan ve de üvey evlat muamelesi gören elemanlar şunlardı: Ayhan Öztoplu (davul), E. Seha Akbaş (bas gitar), Can Güney (gitar).

Ayna ilk albümüyle, Anadolu ile çevre coğrafyalarda yerellikten evrenselliğe geçirilmeyi bekleyen binlerce yıllık kaynağa dikkat çekmiş, 70’lerdeki Anadolu Pop/Rock’ın formülünü Doksanlar’a taşıyarak zirveye yerleşmişti.

Durul Gence’nin 1969’da modernize edip geniş kitlelere sevdirdiği Şeyh Şamil’in bu ‘sözlü’ versionu, ticari açıdan büyük katkı sağladı Ayna’ya ve projenin sahibi Erol Köse’ye.

Grubun liderleri Erhan Güleryüz ile Cemil Özeren, 9 Eylül İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nden sınıf arkadaşıydı. Güleryüz, popun patladığı günlerde Güller Açtı (1993) albümünü çıkarmış, ancak umduğunu bulamamıştı.

1996’da ‘Meçhul Şarkıcı’ adıyla bir albüm daha yayımladı ve Köyümün Yağmurları, Diyemedim, Elveda İstanbul, Garibim gibi parçalarla pop-arabesk piyasasında sükse yaptı. Bununla da yetinmeyerek diğer sanatçıların albümlerine besteler verdi, düzenlemeler yazdı, yönetmenliklerini üstlendi.
Okul sonrası Bodrum’a yerleşmiş Özeren ise, bir ara, Entalpi grubuyla İzmir’de sahneye çıkmıştı. Ayna projesi gündeme geldiğinde Güleryüz, arkadaşı Özeren’i İstanbul’a çağırarak stüdyo çalışmalarını birlikte yürüttü ve Erol Köse önderliğinde grubun stratejisi çizildi.

İlk albümle bir anda zirveye oturan Ayna üyeleri, çok kısa sürede Türkiye’nin dört bir yanında konserler verebilecek kadar geniş hayran kitlesi yakalamayı başarmıştı. 7’den 70’e herkese seslenen sloganların peşinden gitmeye özen göstermişler, popüler akımları iyi değerlendirmişler, milliyetçi söylemle dinleyici sayısını arttırmışlardı.

Birçok yayın organınca yılın grubu seçilen Ayna için garip bir imaj yaratmıştı Erol Köse. Gece de olsa, sürekli güneş gözlükleriyle ve takım elbiseyle sahne çıkıyordu Güleryüz ile Özeren. Diğer şöhretler kalabalık içinde tanınmamak için güneş güzlüğü kullanırken, onlar tam tersi gözlük takmamayı tercih ediyorlardı…Diğer Haberler

HELLO (LIONEL RICHIE)
HELLO (LIONEL RICHIE)
30 Haziran 2024 Pazar 21:49

HERŞEYDEN ÇOK (KAYAHAN)
HERŞEYDEN ÇOK (KAYAHAN)
24 Haziran 2024 Pazartesi 17:28

DSCHINGHIS KHAN (DSCHINGHIS KHAN)
DSCHINGHIS KHAN (DSCHINGHIS KHAN)
18 Haziran 2024 Salı 11:49

KIRIK AYNALAR (BORA AYANOĞLU)
KIRIK AYNALAR (BORA AYANOĞLU)
16 Haziran 2024 Pazar 21:45

HOLIDAY (MADONNA)
HOLIDAY (MADONNA)
09 Haziran 2024 Pazar 10:28

BÜTÜN DUALARIM SENİNLE
BÜTÜN DUALARIM SENİNLE
01 Haziran 2024 Cumartesi 20:22

DON'T SPEAK (NO DOUBT)
DON'T SPEAK (NO DOUBT)
22 Mayıs 2024 Çarşamba 09:17