ESKİMEYEN ESKİLER

C'EST LA VIE (EMERSON, LIKE & PALMER)

09 Ekim 2021 Cumartesi 12:33

12 Aralık 1969’da The Nice ile King Crimson grupları San Francisco’da aynı organizasyonda sahne almışlardı. Keith Emerson, üyesi olduğu The Nice grubundan ayrılıp farklı müzik yapmayı planlıyordu. Gizli, gizli basçı ve şarkıcı aramaya başlamıştı. O konserden sonra bir barda King Crimson’dan Greg Lake ile buluşup yeni projesini anlatmıştı. Lake (bas gitar akustik gitar, vokal) yeşil ışık yakmıştı.

1970’lerin başında bu ikili, gruplarındaki son işlerini tamamlayıp yılın ortasında hemen ortak işlere girişmişti. Bu arada, Cream ile Bee Gees’in menajeri Robert Stigwood’un önerisiyle davulcu Carl Palmer’la görüşüp anlaşmışlardı.

23 Ağustos 1970’te Guildhall’da (Plymouth) ilk konserini veren üçlü, altı gün sonra Wight Adası’ndaki festivalde 600 bin kişinin önüne çıkıp bestelerinin yanında Bartok, Mussorgski’den yorumlar çalmış, Emerson hammong orguyla insanları adeta büyülemişti. Basın çok ilgilenmiş ve plak teklifleri gelmişti.

Devamında rock caz, klasik müzik füzyonu ve Janacek, Bach, Prokofiev, Chopin, Çaykovski yorumları, albümler sıralanmıştı.

Emerson, Lake and Palmer müzik listelerinin en üstlerinde gezinirken piyano ile hammond orga katılan moog synthesizer ve zengin progressive rock gruba sınıf atlatmıştı.

1974-76 arasını solo çalışmalarla geçiren üyeler, Mart 1977’de Work Volume 1 albümüyle (çift plaklık) geri dönmüştü. Albümün üç yüzü üyelerin her birinin bestelerine ayrılırken, dördüncü yüz ortak çalışmalar içerecekti.

Work Volume 1’dan ilk patlayan parça Lake’in bestesi C’est La Vie olmuştu. Bir dönem Paris’te yaşarken akşam üstleri yürüyüşe çıkan Greg Lake sık sık dar sokaklarda laterna çalanlarla karşılaşmış ve o ses kulağında yer etmişti.

Günlerden bir gün önünden geçtiği kafede, hayranı olduğu Edith Piaff’ın sokağa taşan şarkısından çok etkilenmiş ve evine dönüp ‘Cest La Vie’yi yazmıştı.

C’est La Vie (Hayat bu) Fransızca bildiği tek cümleydi ve telaffuzu hoşuna gidiyordu. King Crimson’dan arkadaşı Pete Sinflield’in yardımıyla İngilizce sözlerle şarkıyı bitirmişti…

C’est la Vie, albümü sürüklemiş ve ELP’nin yeni hiti olarak çok satmış, Fransızlar’ın Elvis’i sayılan Johnny Hallyday tarafından coverı yapılan şarkı ‘ölümsüzler’ arasına adını yazdırmıştı.Diğer Haberler

MAMY BLUE (LOS POP TOPS)
MAMY BLUE (LOS POP TOPS)
18 Ocak 2022 Salı 21:48

İŞTE ÖYLE BİR ŞEY (EROL EVGİN)
İŞTE ÖYLE BİR ŞEY (EROL EVGİN)
12 Ocak 2022 Çarşamba 21:31

RAIN (JOSE FELICIANO)
RAIN (JOSE FELICIANO)
07 Ocak 2022 Cuma 21:06

HAYAT BAYRAM OLSA (ŞENAY)
HAYAT BAYRAM OLSA (ŞENAY)
03 Ocak 2022 Pazartesi 21:12

LAST CHRISTMAS (WHAM)
LAST CHRISTMAS (WHAM)
30 Aralık 2021 Perşembe 12:28

SESSİZ GEMİ (HÜMEYRA)
SESSİZ GEMİ (HÜMEYRA)
27 Aralık 2021 Pazartesi 22:32

APACHE (THE SHADOWS)
APACHE (THE SHADOWS)
24 Aralık 2021 Cuma 22:26