ESKİMEYEN ESKİLER

CARUSO (LUCIO DALLA)

12 Temmuz 2022 Salı 09:21

Lucio Dalla, İtalya’nın en ünlü ozanlarından. Bizde fazla bilinmez ama Ankara’da konser vermişliği var.

Yıl 1986; Dalla birkaç konser için ABD’ye gitmeye hazırlanıyor. Sahnede onunla söyleyen Angela Baraldi’yle bir, iki günlük tatil için teknesiyle Capri ile Sorrento arasında seyrediyor.

Motor aniden arızalanıyor ve birkaç mil yelken basmak zorunda kalıyorlar. Dalla, bir tanıdığını arıyor ve tekne yedeklenip Sorrento limanına çekiliyor.

Motor tamir edilinceye dek Sorrento’da tarihi bir otele yerleşiyorlar. Onlara, bir dönemin efsane tenoru Enrico Caruso’nun son günlerini geçirdiği süit ayarlanıyor.

Dalla çok heyecanlanıyor. O gece yakındaki bir lokalde, barmen Angelo onlara Caruso’nun otelde neler yaşadığını anlatıyor. Angelo’nun teyzesi Caruso’nun hizmetini görmüş otelde.

1921’de akciğerlerinden ameliyat edildikten sonra otele yerleşen Caruso, ders verdiği genç bir kadına aşık oluyor.

Bu arada sağlığı daha da kötüleşiyor ve zor nefes alıyor.

Bir gece balkona piyano getirtiyor ve Sorrento körfezine doğru, sesi ne kadar çıkıyorsa sevdiği kadına son şarkısını söylüyor.

Aslında, Caruso Sorrento’da değil, ameliyat için Roma’ya giderken konakladığı Napoli’deki Vezuvio Otel’de yaşamını yitiriyor…

Öyküyü dinleyen Lucio Dalla odasına dönüyor ve o ruh haliyle, Sorrento körfezinin büyülü atmosferinde şarkısını besteliyor. Sözlere Napoletanca kelimeler de katıyor…

İtalyan popunun devlerinden Peppino DiCapri’nin Napoli’deki stüdyosuna gidiyor.  Parçayı piyanoyla çalıp fikrini soruyor. DiCapri çok beğeniyor ve onay veriyor.

Caruso adını yakıştırdığı parçayı New York’ta kaydediyor ve 1986’da yayınlıyor.

Platin plak kazanan Caruso, İtalya’da yılın şarkısı seçiliyor. Dünyada da on dilde yorumlanıyor ve 40 milyona yakın satıyor. Michael Bolton, Mina, Julio Iglesias, Luciano Pavarotti söyleyenler arasında.

Caruso, dünyada en çok bilinen İtalyan şarkıları arasında Nel Blu Dipinto di Blu’nun (Volare) ardından halen ikinci sırada…Diğer Haberler

BIG IN JAPAN (ALPHAVILLE)
BIG IN JAPAN (ALPHAVILLE)
20 Temmuz 2024 Cumartesi 20:56

SON SELAM (İLHAN İREM)
SON SELAM (İLHAN İREM)
17 Temmuz 2024 Çarşamba 10:54

HELLO (LIONEL RICHIE)
HELLO (LIONEL RICHIE)
30 Haziran 2024 Pazar 21:49

HERŞEYDEN ÇOK (KAYAHAN)
HERŞEYDEN ÇOK (KAYAHAN)
24 Haziran 2024 Pazartesi 17:28

DSCHINGHIS KHAN (DSCHINGHIS KHAN)
DSCHINGHIS KHAN (DSCHINGHIS KHAN)
18 Haziran 2024 Salı 11:49

KIRIK AYNALAR (BORA AYANOĞLU)
KIRIK AYNALAR (BORA AYANOĞLU)
16 Haziran 2024 Pazar 21:45

HOLIDAY (MADONNA)
HOLIDAY (MADONNA)
09 Haziran 2024 Pazar 10:28