Kayıt Odası

BÜLENT ORTAÇGİL 50. SANAT YILINI ÇİFT ALBÜMLE KUTLUYOR

10 Mayıs 2022 Salı 13:07

Bülent Ortaçgil, 50. sanat yılı onuruna, yeni ve bilinen şarkılarından oluşan ‘Elli Buçuk’ isimli çift albümü yayınlıyor.
Son albümü ‘Sen’den 12 yıl sonra gelen yapıtın ilk albümünde beş  yeni şarkı (Elli, Hangisi Hayat, Göründüğü Gibi, Olmuyor Blues, Ak Kuşlar Kara Kuşlar) bulunuyor. 1986 tarihli ‘Ak Kuşlar Kara Kuşlar’ bestesi bu proje için yeniden kaydedildi.
Çalışmanın sürprizi de, ‘Elli’ isimli yeni beş şarkının yanında meraklısı ve arşivciler için yer alan ‘Buçuk’ isimli diğer albüm. Ortaçgil’in TRT İzmir Radyosu’nda Ümit Tunçağ tarafından 1969 yılında kaydedilen şarkıları da bu ikinci albümde yer alıyor.
Albümün kayıtlarında Ortaçgil’le birlikte Baki Duyarlar (tuşlular), Cem Aksel (davul), Erdal Aksoy (kontrbas), Barlas Tan Özemek (elektrik gitar), Erkan Oğur (elektrik gitar- Oğur sazı: Ak Kuşlar Kara Kuşlar) ve Akın Eldes (elektrik gitar: Olmuyor Blues) yer alıyor.
Ortaçgil albümü şöyle anlatıyor: 
'Baştan ‘buçuk’ ekini düşünmemiştik. Nerde ve nasıl yayınlanacağını bilmediğimiz bir kayıttı o! Ne var ki bu 50 yıl anmasında arşivciler, sıkı takipçiler ve meraklılar için bir belge bırakmak istedim. (Teşekkürler Ümit Tunçağ).
Elinizdeki kayıt bir 19. yaş anısıdır, öyle dinlenmesini ve çok da ciddiye alınmamasını isterim doğrusu.
‘50’ ise 10 yıllık aradan sonra oluşan şarkıları içeriyor. Biri dışında!
Şarkılar tam istediğimiz gibi olan Hayyam Stüdyosu’nda donanımlı isimler tarafından (Sinan ve Ceylan’a teşekkürler) geniş ve konforlu bir ortamda çoğu canlı olarak kaydedildi.
‘50’de aklıma gelen şarkı isimlerinden bir metin oluşturma düşüncesi beni ve arkadaşlarımı öyle bir havaya soktu ki yarım kalmış öteki şarkıları bile stüdyoda bitirip, çalıştık. Hatta ‘tereciye tere satmak’ anlamına gelen ‘blues’u bile kaydetmeye cesaret ettik. (Akın Eldes’e dikkat!)
‘Ak Kuşlar Kara Kuşlar’ 1986 yılında Çekirdek’te yapılmıştı ancak daha iyi şartlarda ve yeniden duymak istedim. Bu amaçla Erkan Oğur’un çaldığı kısmı, Ertan Keser’le birlikte portatif kayıt cihazı ile Gümüşlük’te sevgili Erkan’ın evinde kaydettik.
Yardımcı olan, emeği geçen tüm arkadaşlara, yıllardır konserlerimde bana eşlik eden ancak ilk kez kayıt yaptığımız müzisyen kardeşlerim Baki, Cem, Erdal ve Barlas’a çok teşekkür ederim.
Sonuçtan memnunum, memnununuz.'Diğer Haberler

GUNS N'ROSES YENİ ALBÜM İÇİN ÇALIŞIYOR
GUNS N'ROSES YENİ ALBÜM İÇİN ÇALIŞIYOR
22 Mayıs 2024 Çarşamba 21:04

EMINEM'DEN DÖRT YIL SONRA YENİ ALBÜM
EMINEM'DEN DÖRT YIL SONRA YENİ ALBÜM
26 Nisan 2024 Cuma 19:13

TARKAN: 'YENİ ALBÜME İNANIN AZ KALDI'
TARKAN: 'YENİ ALBÜME İNANIN AZ KALDI'
13 Mart 2024 Çarşamba 22:07

MARK KNOPFLER'DAN YENİ ALBÜM GELİYOR
MARK KNOPFLER'DAN YENİ ALBÜM GELİYOR
30 Ocak 2024 Salı 10:53

BANU KIRBAĞ'DAN YENİ ŞARKILAR GELİYOR
BANU KIRBAĞ'DAN YENİ ŞARKILAR GELİYOR
27 Eylül 2023 Çarşamba 15:07

TARKAN'DAN YENİ ŞARKI GELİYOR
TARKAN'DAN YENİ ŞARKI GELİYOR
09 Haziran 2023 Cuma 21:08