ESKİMEYEN ESKİLER

BENİMLE OYNAR MISIN? (BÜLENT )

22 Ekim 2021 Cuma 20:17

1969’da Kadıköy Maarif Koleji’ni bitirirken Bülent Ortaçgil’in amacı üniversitede iyi bir bölüm seçip, geçinebilecek kadar para kazanabilmekti.

Kimya Fakültesi’ne yazıldı. Bu arada, gitarıyla beste yapıyor, bir köşede biriktiriyordu. Tanıdıkların ön ayak olmasıyla, 1971’de Bülent adıyla ilk 45’liği yaptı: Yüzünü Dökme Küçük Kız / Anlamsız.

Plağı çıkarmıştı ama, profesyonel anlamda fazla ilerleme sağlayamayınca okula dönüp öğrenciliğe devam etmişti. Kendini çalıp kendini söylüyor, kandine gitarıyla eşlik ediyordu. Kent ozanlarına daha alışık değildi Türkiye.

1974’te Ali Kocatepe’den uzunçalar teklifi almıştı. Kocatepe, yeni kurduğu plak şirketi ‘1 Numara’ için farklı ve kaliteli işler peşindeydi. Türkiye için çok sıra dışı besteler olsa da Ortaçgil’in plağını yapmaya kararlıydı.

Ortaçgil, bestelerini elemiş ve son olarak da Benimle Oynar mısın?’ı yazıp repertuvarı teslim etmişti.

Benimle Oynar mısın?’ın piyano sololarını arkadaşı Ergun Pekakçan bulmuştu.

Şarkılar Onno Tunç’a emanet edilmişti. Tunç’un düzenlemeci olarak ilk işlerinden biri olacaktı. Tek şartı vardı Ortaçgil’in; özgün sololara dokunulmayacaktı düzenlemelerde.

Onno Tunç bestelere hakkını veriyor ve dönemin iyi müzisyenleriyle Sıtkı Acim Stüdyosu’nda kayıtları bitiriyorlardı. Bülent’in sesi ve gitarı, Ergun Pekakçan’ın piyanosu, bazı parçalardaki sekiz, dokuz kişilik orkestranın varlığıyla hem melodik, hem sözel olarak şaşırtıcı ölçüde iyi ve farklıydı uzunçalar.

Kapağında çocuk resminin (Nükhet Ruacan ile Sona Srapyan’ın çizgileri) bulunduğu albüme isim olarak Benimle Oynar mısın? seçiliyordu; öyküye davet ediliyordu müziksever. Bir günde yaşananlar, gayet sakin, tatlı, sade ve şaşırtıcı ölçüde olgun bakışla dile getiriliyordu.

45’likteki gibi sadece ‘Bülent’i yazmışlardı kapağa.

Anadolu rock ile arabesk gündemdeyken, 25 yaşındaki bir kent ozanı bambaşka bir albümle çıka gelmişti. Uzunçalar yayınlandığında Kimya Fakültesi 4. sınıf öğrencisiydi.

‘Bugüne kadar Türk Hafif Müziğinde böyle bir long play dinlemediniz. İddialı, umutlu ve gururluyuz’ diyordu Kocatepe dergideki ilanda Benimle Oynar mısın?’la ilgili.

14 parçalık listenin sekizinci şarkısı Benimle Oynar mısın?, Olmalı mı, Olmamalı mı’dan sonra ikinci keşfedilen olarak Ortaçgil kariyerine not düşülüyordu.

Benimle Oynar mısın? ancak iki bin satabilmişti ama, gelmiş geçmiş en iyi yerli albümler listesinde o günden sonra hep ilk sıralardaydı...

Ozan tavrının ayrıksı ve özgün örneklerinden biriydi; toplumun dertlerine uzak gibi görülse de aslında milyonların fotoğrafıydı dizeler. Her parçanın yakaladığı farklı birileri vardı. Modalar, kuşaklar gelip geçerken Benimle Oynar mısın? her dönem başucu albümü olarak gündemde kaldı.Diğer Haberler

HELLO (LIONEL RICHIE)
HELLO (LIONEL RICHIE)
30 Haziran 2024 Pazar 21:49

HERŞEYDEN ÇOK (KAYAHAN)
HERŞEYDEN ÇOK (KAYAHAN)
24 Haziran 2024 Pazartesi 17:28

DSCHINGHIS KHAN (DSCHINGHIS KHAN)
DSCHINGHIS KHAN (DSCHINGHIS KHAN)
18 Haziran 2024 Salı 11:49

KIRIK AYNALAR (BORA AYANOĞLU)
KIRIK AYNALAR (BORA AYANOĞLU)
16 Haziran 2024 Pazar 21:45

HOLIDAY (MADONNA)
HOLIDAY (MADONNA)
09 Haziran 2024 Pazar 10:28

BÜTÜN DUALARIM SENİNLE
BÜTÜN DUALARIM SENİNLE
01 Haziran 2024 Cumartesi 20:22

DON'T SPEAK (NO DOUBT)
DON'T SPEAK (NO DOUBT)
22 Mayıs 2024 Çarşamba 09:17