'YERLİ POP/ROCK'TAN 100 ALBÜM

BENİM ŞARKILARIM 2-SİYAH IŞIKLAR / KAYAHAN (1989)

16 Haziran 2023 Cuma 13:42

29 Mart 1949, İzmir doğumlu Kayahan; asker olan babasını görevi nedeniyle Anadolu’nun çeşitli yerlerinde büyüdükten sonra gençliğini Ankara’da yaşıyor ve lise orkestrasında ciddi anlamda müziğe eğiliyor.

Pavyonlar dahil, Başkent’in lokallerinde çalışıyor ve tam anlamıyla müziğin kahrını çekiyor. İlk çıkışı 1979 yılındaki Altın Mikrofon Yarışması. Bu yarışmada Ünol Büyükgönenç’in ardından dereceye girmesinden sonra televizyonda yer buluyor ve adı belleklere yerleşmeye başlıyor.

Asıl sıçramayı 1986’da Uluslararası Akdeniz Akdeniz Müzik Yarışması’nda Nilüfer’in yorumladığı Geceler adlı bestesinin birinci seçilmesiyle gerçekleştiriyor. Piyasayı arabesk şekillendirirken 1988’de yayımladığı Benim Şarkılarım adlı albümüyle asıl patlamayı yapıyor.

Sadece kendi bestelerini söylüyor ve değerlerinden ödün vermeden piyasaya çizgisini kabul ettiriyor. Eurovision Şarkı Yarışması’nın çok önemli olduğu günlerde, her yıl parça gönderip her yıl elendikten sonra 1989’da Ve Melankoli’yle Türkiye elemelerini ikinci sırada kapatıyor.

Dördüncü albümü olacak Benim Şarkılarım 2/Siyah Işıklar’ı aynı yıl yayınlıyor.

Birçoğuna göre Kayahan’ın zirve albümü. Repertuvarda boş yok gibi. Düzenlemelerin Ümit Eroğlu’na emanet edildiği çalışmadan bir çok hit parça çıkıyor. Bunların yanında, özel dinleyicisi olan Alınma Ağlıyorsam gibi bonuslar da işin sürprizi…

Bu çalışmayla, yerli popun patlayıp çatlamaya başladığı dönemde Kayahan, arabeskle Batı popu arası bir çizgiye oturuyor ve söylemini kaderciliğe, acıya doğru yöneltmeyi deniyor. Bol sloganlı kariyerinde en çok ‘Yolu sevgiden geçen herkesle bir gün bir yerde buluşuruz.’, sözleri taraftar buluyor.

Piyasadaki ‘esinlenme modası’na hiç kapılmıyor, hiçbir zaman oradan buradan çalıp çırpmıyor ve büyük emek verdiği şarkılarını söylüyor yalnızca. Çoğunluğun, Türkiye’nin etrafındaki coğrafyadan beste aşırdığı, allayıp pulladıktan sonra liste başı olduğu günlerde şaibesiz satış zaferleri yaşıyor…

 

İÇERİK

Hep Karanlık

Ve Melankoli

Yoksun Sen

Canım Sıkılıyor Canım

Mor Menekşe

Seni Seviyorum

Alınma Ağlıyorsam

Tutamıyorum Kendimi

Gurbette Akşam

Senin İçinDiğer Haberler