'YERLİ POP/ROCK'TAN 100 ALBÜM

BARIS MANCHO-KURTALAN EKSPRES / BARIŞ MANÇO-KURTALAN EKSPRES (1976)

21 Mayıs 2024 Salı 13:08

Barış Manço’nun 1976’da Belçika’da kaydedilen ve İngilizce parçalardan oluşan, diskografisindeki ikinci uzunçaları.

Belçika vatandaşı da olan Manço, Avrupa’ya ve dünyaya açılma projesine bu ülkeden başlamayı planlıyor ve uluslararası plak şirketi CBS’le dört yıllık anlaşma imzalıyor.

O dönem Yunanistan’dan çıkmış Demis Roussos kısa sürede Avrupa’da yıldızlaşmış; Manço da neden denemesin şansını? World müzik denilen akıma daha çeyrek yüzyıl var ama Manço’nun ardında da 3000 yıllık Anadolu var.

Prodüktörü Jean Huysman, kayıtlar için George Hayes Orkestrası’nı ayarlıyor. Hayes düzenlemeleri de yazacak.

Nefeslilerle yaylıların öne çıktığı bu güçlü orkestradan başka Türkiye’den giden Kurtalan Ekspres üyeleri Ohannes Kemer (gitar, yaylı tambur, bağlama), Oktay Aldoğan (flüt), Ahmet Güvenç (bas gitar), Kılıç Danışman (tuşlular), Celal Güven (tumba), Memo Alpergin (kaşık, darbuka), Caner Bora (davul), Barış Manço (akustik gitar, moog, synthesizer) kayıtlarda çalıyor. Vokaller Dream Express (Anita, Patricia, Stella, Joanna) dörtlüsünün.

Albümün repertuvarı bütünüyle yeni değil. Manço, ağırlıklı olarak Türkçe söylediği bazı parçaların İngilizce versiyonlarına yer veriyor listede: Lonely Man (Bebek), Lucky Road (Yine Yol Göründü Gurbete), Tell Me Old Man (Uzun İnce Bir Yoldayım), (Uzun İnce Bir Yoldayım), Lady of the Seventh Syk (2023), Ride of Miranda (Hayır), Emerald Garden (Nazar Eyle).

Albüm büyük umutlarla satışa çıkıyor ama iyi hesaplanmamış bir durum var: Avrupa’daki en büyük alıcı kitlesi Türk işçiler Türkçe şarkı istiyor. ‘Barıs Mancho’ adı verilen albüm fazla alıcı bulamazken Manço bu durumu, İngilizce aksanındaki soruna bağlıyor…

Barıs Mancho albümü bir yıl sonra Türkiye pazarında Nick The Chopper (Yavuz Plak) adıyla yayınlanıyor ve ilgiyle karşılanıyor. Kulağımızda yer etmiş parçaların İngilizce versiyonunu dinlemek hoş deneyim…

 

İÇERİK:

  1. Little Darlin’
  2. Lonely Man
  3. Old Paulin’
  4. Lucky Road
  5. Emerald Garden
  6. Nick The Chopper
  7. Tell Me Old Man
  8. Blue Morning Angel
  9. Lady of the seventh Sky
  10. Ride of Miranda


Diğer Haberler