Müzik Haberleri

AYŞEGÜL SARICA YAŞAMINI YİTİRDİ

11 Mart 2023 Cumartesi 21:59

Devlet sanatçısı ünlü piyanist Ayşegül Sarıca 88 yaşında yaşamını yitirdi. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sarıca için taziye mesajı yayımladı. Sarıca'nın ölüm haberini Fazıl Say sosyal medya hesabından duyurdu. 
Bakanlığın mesajında, "Ülkemizin kıymetli sanatçılarından piyanist ve eğitimci, devlet sanatçımız Ayşegül Sarıca'nın vefatını üzüntüyle öğrendik. Merhumeye Allah'tan rahmet, ailesine, sevenlerine ve tüm sanat camiamıza başsağlığı diliyoruz. Mekanı cennet olsun." denildi.

AYŞEGÜL SARICA
1935 yılında İstanbul’un Moda semtinde dünyaya geldi. Anne tarafından Sadrazam Ahmet İzzet Paşa’nın, baba tarafından Yıldız Sarayı’nın doktoru Arif Paşa’nın torunudur. Moda’ya yerleşen ilk Türk ailelerden olan Sarıcalar, Eğriboz Adası’ndan İstanbul’a göç etmiş asker kökenli bir aileydi. Ayşegül Sarıca, Moda’daki Sarıca Arif Paşa Konağı’nda büyüdü. Türk piyanist, eğitimci olan Sarıca, Türkiye’nin en tanınmış piyanistlerindendir. Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nın solistlerinden olan sanatçı, 1971 yılında Devlet Sanatçısı unvanını almıştı.Diğer Haberler