Müzik Haberleri

ARIN KARAMÜRSEL YAŞAMINI YİTİRDİ

01 Nisan 2023 Cumartesi 11:29

Ünlü piyanist Arın Karamürsel, Kadıköy Acıbadem Hastanesi'nde yaşamını yitirdi. İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası İDSO ve İzmir Devlet Senfoni Orkestrası İzDSO solistlerinden Karamürsel'in ölümünü, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat sosyal medyada duyurdu. 

Polat , "Türkiye'nin en değerli virtüözlerinden piyano sanatçısı Arın Karamürsel’i kaybettik. Sanata adanmış bir ömrün ardından anısı önünde saygıyla eğiliyorum. Mekanı cennet olsun. İBB Kültür ailesi olarak bu acı süreçte ailesinin ve sevdiklerinin yanındayız" diye yazdı. Karamürsel, 1 Nisan 2023 Cumartesi günü Zincirlikuyu Camii'ndeki öğle namazından sonra Zincirlikuyu Mezarlığı'nda defnedilecek. 

ARIN KARAMÜRSEL KİMDİR?

İstanbul’da doğan Arın Karamürsel, piyano eğitimine İstanbul Konservatuvarı’nda Ferdi Statzer ile başladı. Sanatçı, orkestrayla ilk konserini 11 yaşında, Mozart’ın No. 24 Do Minör Piyano Konçertosu’nu yorumlayarak verdi. Karamürsel, çalışmalarını 1960’larda Paris’te Academie Marguarite Long’da ve Moskova’da Çaykovski Konservatuvarı’nda yürüttü. Paris’te, sırasıyla Lucette Descaves ve Germaine Mounier ile çalıştı. 1976’da Moskova’ya bu kez aspirantura çalışması için giden Karamürsel, burada Prof. Dr. Jacob Izakovich Milstein ve Alicia Kezeradze ile çalıştı. Daha sonra Marina Ambokadze ile de çalıştı.

Arın Karamürsel, Moskova’daki çalışmalarının ardından sırasıyla, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası ve İzmir Devlet Senfoni Orkestrası solisti oldu. Kariyeri boyunca Türkiye’nin yanı sıra dünyanın dört bir yanında, Fransa, Rusya, İngiltere, İsviçre, Polonya, Lüksemburg, Finlandiya, Birleşik Arap Emirlikleri, K.K.T.C, Küba, Lübnan, Meksika, Çin Halk Cumhuriyeti ve Japonya’da solo ve orkestrayla konserler verdi. Karamürsel, Cervantes Festivali’nde “En İyi Performans” ödülünü aldı. Tony Aubin, Gotthold Lessing, Enrique Batiz, Helmut Thiefelder, Pietr Bronsky, Stefan Marzuck, Gürer Aykal, Erich Bergel, Dimitri Manalov gibi şeflerle konserler veren Karamürsel, Adnan Saygun’un, Yalçın Tura’nın ve Ali Darmar’ın bazı yapıtlarının da sahnede ilk yorumlarını yaptı. Diğer Haberler