ESKİMEYEN ESKİLER

APACHE (THE SHADOWS)

24 Aralık 2021 Cuma 22:26

Drifters trio, 1958’de rock’n roll grubu olarak kuruluyor. Lokallerde dikkat çektikten sonra Cliff Richard’la çalışmaya başlıyorlar ve eleman sayısı artarken adlarını The Shadows yapıyorlar.

İngiliz pop dünyasına, dört yıl boyunca damgasını vuracak grup, fazla ses getirmeyen Saturday Night 45’liğinden sonra 1960’da Apache şarkısıyla bir anda şöhrete ulaşıyor.

Apache, bir Jerry Lordan bestesi. 1950’lerin sonunda izlediği, aynı adlı Apache (1954) western filminden etkilenerek parçayı sözsüz yazıyor. Filmin başrolündeki Burt Lancaster’ın kızılderiliyi oynarken sergilediği performanstan çok etkileniyor ve bir şekilde müzikle taçlandırılması gerektiğini düşünüyor. Adını da, Amerikan yerli kabilelerine saygı amacıyla Apache koyuyor.

1960’ların başında Lordan şarkıyı önce İngiliz gitarist Bert Weedon’a veriyor; o da 45’lik yapıyor. Ancak, tanıtım sorunları nedeniyle plak dağıtılamıyor. Lordan zaten Weedon’ın yorumunu da pek beğenmiyor.

The Shadows’u bir turne sırasında yakalıyor ve bestesini ukeleleyle onlara dinletiyor. Grup, Apache’ı çok beğeniyor ve Haziran 1960’da Londra’daki EMI Abbey Road stüdyolarında kayda giriyor.

Şarkıcı-gitarist Joe Brown’ın sevmeyerek The Shadows’un gitaristi Hank Marvine’e verdiği İtalyan işi eko aparatını Fender Stratocaster’a takıyorlar. Bruce Welch de Cliff Richard’dan Gibson bası alıyor. Richard da büyük Çin davullarını çalıp Kızılderililerin kabile ortamını hissettirecek bir ritm arıyor.

Apache 45’liğinin B yüzüne bir ordu marşı The Quartermaster’s Store’un yorumunu Quartermasster’s Stores adıyla koyuyorlar. Plak şirketi önce Apache’ın B yüzünde olması için baskı yapıyor ama son anda vaz geçiyor…

Temmuz’da yayınlanan plak 15 günde İngiltere’de liste başı oluyor ve beş hafta zirvedeki yerini koruyor. Plak, 1960’da İngiltere’de en fazla satılan 28’inci 45’lik unvanını alıyor.

Listelerde İrlanda ve Yeni Zelanda’da birinci, Fransa ile Belçika’da ikinci olan The Shadows’un Apache’ını cover yapan Danimarkalı gitarist Jorgen Ingmann’ın versiyonu ise ABD Billboard listelerinde ikinci sıraya kadar yükseliyor.

Enstrümental ya da sözlü, birçok kez yorumlanan Apache, filmlerde de defalarca kullanılıyor.

The Shadows parçaya büyük ilgiyi ekonun marifeti olarak anlatıyor ve Hawai’yi anımsatan bu gitar soundunun İngiliz müziğinde devrim yaptığını söylüyor.

Bizde The Shadows ile Apache hayranları azımsanmayacak sayıda. Aynı dönemde müziğe giriş yapan İstanbullu gençlerden bir bölümü Apaşlar adıyla grup kurarken, bir süre sonra The Shadows adına öykünenler de Siluetler adıyla müzik serüvenine adım atıyor…

Spaghetti westernlerinin bestecisi diye ünlenecek İtalyan Ennio Morricone yıllar sonra, The Shadows’un Apache’ından esinlenerek elektrikli gitarı Vahşi Batı’ya taşıyarak aynı soundla büyük başarılar kazanıyor.

 

 Diğer Haberler

HELLO (LIONEL RICHIE)
HELLO (LIONEL RICHIE)
30 Haziran 2024 Pazar 21:49

HERŞEYDEN ÇOK (KAYAHAN)
HERŞEYDEN ÇOK (KAYAHAN)
24 Haziran 2024 Pazartesi 17:28

DSCHINGHIS KHAN (DSCHINGHIS KHAN)
DSCHINGHIS KHAN (DSCHINGHIS KHAN)
18 Haziran 2024 Salı 11:49

KIRIK AYNALAR (BORA AYANOĞLU)
KIRIK AYNALAR (BORA AYANOĞLU)
16 Haziran 2024 Pazar 21:45

HOLIDAY (MADONNA)
HOLIDAY (MADONNA)
09 Haziran 2024 Pazar 10:28

BÜTÜN DUALARIM SENİNLE
BÜTÜN DUALARIM SENİNLE
01 Haziran 2024 Cumartesi 20:22

DON'T SPEAK (NO DOUBT)
DON'T SPEAK (NO DOUBT)
22 Mayıs 2024 Çarşamba 09:17