'YERLİ POP/ROCK'TAN 100 ALBÜM

AMNEZİ / KEMAL CANKAYA (1993)

30 Nisan 2023 Pazar 13:13

Doksanlar’ın başı; yerli popun yeniden parlak günlere dönmeyi denediği günlerde, sektör kayıt stüdyolarıyla, konserleriyle dergileriyle, videoklibiyle, özel TV kanallarıyla müthiş bir atılımın içinde. Bu sıra dışı gelişmeden, az bilinen türlerde işler üretenler, kenarda köşede kalmış projelerini bir türlü gün ışığına çıkaramayanlar da yararlanıyor ve albüm şansı olmayanlar nihayet yapıtlarını müziksevere ulaştırmayı başarıyor, aynı Kemal Cankaya gibi…

Cankaya o dönem tonmaisterlik yapıyor. Ünlü aranjör Osman İşmen’in işleriyle adı biliniyor. Gece gündüz çalışırken stüdyoda çeki düzen verdiği bestelerini 1989’dan itibaren biriktirmeye başlıyor.

Babylon’da çalışmaya devam ederken kumanda masasının başında, nitelikli müzik adına ne olup bittiğini yakından izleyebiliyor.

Yıl 1993 oluyor ve Halil Karaduman (kanun), Hasan Cihat Örter (gitar), Turgay Özüfler (klarnet), Osman İşmen (tuşlular), Osman Aktaş (kaval), Çeti Akdeniz (bağlama), Mutlu Torun (ud), Erdinç Şenyaylar (gitar), İsmail Soybek (bas gitar), Mustafa Keser (buzuki), İlyas Tetik (keman), Cumhur Erkut (tuşlular) gibi rüya bir kadroyla, imece usulü kayıtları bitiriyor.

Kapağı İsmet Doğan hazırlıyor ve bağımsız işleri desteklemesiyle bilinen Hades Records, Amnezi adlı albümü kaset halinde yayınlıyor.

Meraklı kulaklar tarafından keşfedilen Amnezi’yi Cankaya yapıtın kartonetinde şöyle özetliyor: ‘Bu prodüksiyon dört senelik bir çalışmanın ürünüdür. Amacım ilkel bir düşünce biçimi ile bugünkü anlayışın birbirini parçalamadan bir yapı oluşturmasını sağlamaktı. İlk çalışalar sırasında tamamen bir dinleyici mantığıyla yola çıktım. O sıralar notanın porte üzerindeki yerini göz ardı ederek yalnızca kulaklarımla ve sezgilerimle hareket etmiştim. O günden bugüne uygulayarak anında yaşayarak öğrendiğim şeyler artık başladığım noktadaki soru işaretlerini gitgide azalttı. Böylece müziğin de diğer birçok şey gibi yaşayarak öğrenilen bir kavram olduğu su üstüne çıkmış oldu…’

 

İÇERİK:

1- Violin Dreams

2- Bikini Song

3- Energy For Music

4- Hermit (Münzevi)

5- Chours

6- Long Run

7-Pressure

 

 Diğer Haberler