Müzik Haberleri

51. İSTANBUL MÜZİK FESTİVALİ BAŞLADI

02 Haziran 2023 Cuma 06:38

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, Borusan Holding sponsorluğunda düzenlenen 51. İstanbul Müzik Festivali’nin açılış töreni 1 Haziran Perşembe Atatürk Kültür Merkezi’nde yapıldı.

Festivale katkıda bulunan kurum ve kuruluşlara teşekkür plaketlerinin sunulduğu gecede, festivalin bu yılki Onur Ödülü, üretimleriyle Türkiye çağdaş müziğine katkılarda bulunan besteci ve eğitimci Hasan Uçarsu’ya, 2022 Aydın Gün Teşvik Ödülü 25 yaşındaki viyolonsel sanatçısı Umut Sağlam’a sunuldu.

Törenin ardından festivalin açılışını şef Aziz Shokhakimov yönetimindeki, 2019-2023 Festival Açılış Orkestrası Tekfen Filarmoni Orkestrası yaptı. Topluluk konserde son yılların aranan genç piyano dehalarından Jan Lisiecki’ye eşlik etti.

Sunuculuğunu Ceylan Saner’in üstlendiği tören İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı’nın açış konuşmasıyla başladı. Bülent Eczacıbaşı konuşmasında, “İKSV olarak, Cumhuriyetimizin bu büyük yıldönümünü, yaşama ve geleceğe umutla bakmamızı sağlayacak bir festivalle kutlamaktan mutluluk duyuyoruz. Bu yılın zengin programında yer alan eserlerin 6’sı, İKSV’nin desteğiyle, İstanbul Müzik Festivali’nin siparişi üzerine bestelendi. Güncel kültür-sanat üretimine katkılarımızı sürdürmek, sanatçılara kendilerini ifade edebilecekleri olanaklar sağlamak bizim için büyük önem taşıyor. Her zaman festivalin başkahramanları arasında gördüğümüz gençlere alan açmaya da devam ediyoruz. Genç yetenekleri destekliyor, ücretsiz hafta sonu konserleriyle her yaştan müzikseverin hayatına klasik müziğin renklerini dahil ediyoruz. 51. İstanbul Müzik Festivali’ne katkıları için Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı’na, değerli işbirlikleri için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne, festivalimize destekleri için, başta ilk yıldan bu yana yanımızda olan Festival Sponsoru Borusan Holding olmak üzere, tüm sponsorlarımıza, ilgileri için izleyicilerimize, Lale Kart üyelerimize, sanatçılara ve topluluklara gönülden teşekkürlerimizi sunuyorum,” dedi.

Festival 17 Haziran’a kadar sürecek

51. İstanbul Müzik Festivali, 17 Haziran’a kadar, 18 farklı mekânda, 25 konserde, Anne-Sophie Mutter, Barbara Hannigan, Nicolas Altstaedt, Matthias Goerne, Arabella Steinbacher, Lucienne Renaudin Vary gibi yıldız solistlerin yanı sıra Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası, Hollanda Kraliyet Concertgebouw Oda Orkestrası, Salzburg Mozarteum Orkestrası, Münih Oda Orkestrası, Borusan Quartet gibi birçok prestijli topluluğun aralarında olduğu 60’ın üzerinde ismi ağırlayacak. Festivalin zengin programında 12 yeni eser seslendirilecek, bunlardan sekizi dünya prömiyeri, dördü ise Türkiye prömiyeri yapacak.Diğer Haberler