Müzik Haberleri

30. İSTANBUL CAZ FESTİVALİ 7 TEMMUZ'DA

08 Haziran 2023 Perşembe 22:14

30. İstanbul Caz Festivali, 7-19 Temmuz tarihlerinde Parkorman’da düzenlenecek. İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından Garanti BBVA’nın sponsorluğunda yapılacak İstanbul Caz Festivali, 7-19 Temmuz tarihleri arasında 30. yaşını kutlayacak. Festivalde, 40’a yakın konserde, usta isimlerden yeni keşiflere, 200’ü aşkın yerli ve yabancı sanatçı müzikseverlerle buluşacak. 
Parkorman’da üç güne yayılacak konserlerde, “Ho Hey” ve “Ophelia” gibi şarkılarıyla tanınan Amerikan folk topluluklarından The Lumineers, trip-hop, rock ve folk rock gibi türleri Skye Edwards’ın sesiyle birleştiren İngiliz topluluk Morcheeba, Kovacs, Alfa Mist, Türkiye’nin gözde gruplarından Adamlar, İngiliz caz, folk, ambient ve elektronika grubu Mammal Hands, Mabel Matiz’le işbirliği yaptığı "Antidepresan" şarkısıyla listelerde ilk sırada yer alan söz yazarı ve besteci Mert Demir, loop tekniğiyle ürettiği müzikleriyle tanınan Ekin Beril ile Anadolu funk ve Afrobeat türlerinden etkilenen progresif jam topluluğu Takeshi's Cashew gibi pek çok isim sahne alacak.
Vurmalı çalgılar ustası Okay Temiz ile söz yazarı ve besteci Riff Cohen’i ilk kez bir araya getirecek festivalin özel projelerinden Riff Cohen & Okay Temiz “The Ritual” da ilk kez Parkorman konserlerinde izleyicilerle buluşacak.

Festival, İstanbul Boğazı’na karşı caz dinlemek isteyen müzikseverleri, ilk kez festivale ev sahipliği yapacak Robert Kolej’in içinde yer alan Konak Teras’ın yanı sıra The Marmara Esma Sultan Yalısı ve Sultan Park-Swissôtel The Bosphorus’a bekliyor.

Kariyeri boyunca Herbie Hancock, Damon Albarn ve daha nice isme eşlik etmiş, Afro-pop’un tanınan sesi Fatoumata Diawara, cazdan blues ve folka uzanan vokaliyle Lizz Wright ve “çağdaş cazın en güzel seslerinden” Güney Kore’nin yıldız ismi Youn Sun Nah Quartet festivalin konuklarından. Youn Sun Nah Quartet 14 Temmuz akşamı Robert Kolej Konak Teras’ta, Fatoumata Diawara 17 Temmuz akşamı The Marmara Esma Sultan Yalısı’nda, Lizz Wright ise Snoc Outdoor Furniture gösteri sponsorluğunda Sultan Park-Swissôtel The Bosphorus’ta festival izleyicisiyle buluşacak.

İSTANBUL CAZININ ÜÇ KUŞAĞI
Festival 30'uncu yılının son konserinde, şehrin müziğini ve farklı kuşaklarıyla “İstanbul cazı”nı kutlayacak. 19 Temmuz Çarşamba gecesi Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda, Selen Gülün’ün müzik direktörlüğünde düzenlenecek gece, İmer Demirer, festivalin bu yılki Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nün de sahibi Can Kozlu, Ali Perret, Selen Gülün Blue Band ve İpek Göztepe Quintet gibi farklı kuşaklardan başarılı müzisyenleri Clifford Chance ve Çiftçi Avukatlık Ortaklığı katkılarıyla aynı sahnede buluşturacak.

 +1'Lİ GECE GEZMESİ KONSERLERİ
Festivalin gelenekselleşen etkinliklerinden +1’li Gece Gezmesi bu yıl da Kadıköy’de Moda Sahnesi, Dorock XL, Kadıköy Sineması ve The Wall’daki konserlerle dinleyicilerle buluşacak. +1’li Gece Gezmesi’nin bu yılki konukları Ari Barokas, Evdeki Saat, Another Bitches Brew, Barış Demirel “BD Deneyimi”, Sababa 5, Taşra Üçlemesi Caz Projesi, Dilan Baykal, The Flabbies, Düşün ile Yalnayak.

CAZ VAPURU
Yıllardır festivalde yer alan etkinliklerinden olan Caz Vapuru, 16 Temmuz Pazar günkü yolculuğunda festival izleyicisini caz ve swing tınıları eşliğinde Anadolu Kavağı’na götürecek.

30. İstanbul Caz Festivali’ndeki tüm konserlerin biletleri passo.com.tr, Passo mobil uygulaması, Passo perakende satış noktaları ile İKSV ana gişeden satılıyor.  Parkorman konserleri için tek bir kombine bilet alınarak, üç ayrı günde 10 konser izlenebilecek. 

 Diğer Haberler

FRANÇOISE HARDY YAŞAMINI YİTİRDİ
FRANÇOISE HARDY YAŞAMINI YİTİRDİ
12 Haziran 2024 Çarşamba 10:03

KANAT GÜR YAŞAMINI YİTİRDİ
KANAT GÜR YAŞAMINI YİTİRDİ
08 Haziran 2024 Cumartesi 21:00

SEX PISTOLS'TAN SÜRPRİZ KARAR
SEX PISTOLS'TAN SÜRPRİZ KARAR
06 Haziran 2024 Perşembe 12:23

BEATLES'I HANGİ İSİMLER OYNAYACAK?
BEATLES'I HANGİ İSİMLER OYNAYACAK?
06 Haziran 2024 Perşembe 11:47