Müzik Haberleri

14. ULUSLARARASI İSTANBUL OPERA FESTİVALİ BAŞLIYOR

09 Haziran 2023 Cuma 22:53

14. Uluslararası İstanbul Opera Festivali, 10-22 Haziran'da Atatürk Kültür Merkezi'nde (AKM) müzikseverlerle buluşacak.

10 Haziran'da yapılacak "Gala Konseri"nde soprano Burcu Uyar, mezzosoprano Perihan Asude Karayavuz, tenor Efe Kışlalı ile bas Burak Bilgili solist olarak sahne alacak. "Gala Konseri"nde aryalardan napolitenlere, türkülerden şarkılara, ünlü bestecilerin eserlerinden seçkin örnekler yorumlanacak. AKM Türk Telekom Opera Salonu'ndaki etkinlikte, solistlere Murat Kodallı yönetimindeki İDOB orkestrası eşlik edecek.

Festival geleneği olarak 12-13 Haziran'da ise Wolfgang Amadeus Mozart'ın "Saraydan Kız Kaçırma" operası sergilenecek. Yapıtta, solistler Ufuk Toker "Belmonte" rolünü, Kenan Dağaşan ve Umut Tingür "Osmin" rolünü, Ceren Aydın ve Evren Işık Yasemin "Konstanze" rolünü, Ayşenur Ayyıldız Haksoy ve Ecem A. Yazoğlu "Blond" rolünü, Serkan Bodur ve Berk Dalkılıç "Pedrillo" rolünü, Selim Borak "Selim Paşa" rolünü, Yusuf Eren Maden ve Ali Ada Peker ise "Çocuk" rolünü dönüşümlü olarak canlandıracak. Şef Zdravko Lazarov yönetimindeki İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası ile Paolo Villa yönetimindeki İDOB Korosunun da sahne alacağı eserin koreografisini Tan Sağtürk hazırladı.

Alexandre Dumas'nın yapıtı Kamelyalı Kadın romanından esinlenerek hazırlanan, bestesi Giuseppe Verdi'ye, librettosu Francesco Maria Piave'ye ait La Traviata, 15 Haziran'da sahnelenecek. Festivale ilk kez katılan İzmir Devlet Opera ve Balesi tarafından yorumlanacak eserde, Tulio Gagliardo yönetimindeki İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası sanatçılara eşlik edecek. Eserde "Violetta"yı Eylem Demirhan Duru, "Alfredo Germont"u Levent Gündüz, "Giorgio Germont"u Cengiz Sayın, "Flora"yı Melisa Özdemir, "Annina"yı Eda Çapanoğlu, "Gastone"yi Burak Dabakoğlu, "Marki"yi Cihan Özmen, "Baron"u Nejad Beğde, "doktor"u Christopher Gagliardo, "komisyoner"i Başak Ünal, "Giuseppe"yi ise Muzaffer Soydan canlandıracak. Carlos Vilan'ın sahneye koyduğu eserde, Orhan Öner Özcan yönetimindeki İzmir Devlet Opera ve Balesi Korosu da sahnede olacak.
İtalyan besteci Umberto Giordano'nun önemli eserlerinden "Andrea Chenier" operası, 18 Haziran'da Ankara Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenecek. Rejisörlüğünü ve dramaturjisini Recep Ayyılmaz'ın üstlendiği eserde, Fransız İhtilali sırasında idealleri uğruna genç yaşta ölüme mahkum edilen şair Andrea Chenier'in kısa yaşam öyküsü döneme uygun dekor ve kostümlerle anlatılıyor. Ünlü İtalyan tenor Ivan Defabiani'nin Chenier'i canlandıracağı eserde, Kamil Kaplan "Carlo Gerard", Seda Aracı Ayazlı "Maddalena de Coigny", Ferda Yetişer "Bersi", Selva Erdener "La Contessa di Coigny", Emin Özdemir "Fileville", Emre Uluocak "Mathieu", Haser Tek "Abbe", Mehmet Kavil "Incredible", Yiğitcan Tatlıoğlu "Roucher", Kemal Badem "Schmidt", H. Zeliha Tunçyürek "Vecchia", E. Kaan Çelikcan "Fouquier", Batuhan Karatay "Dumas" ve Mahir Kat "Il Maestro di Casa" rolünü canlandıracak. Koreografisi Özge Ay'a ait eserde Raoul Grüneis yönetimindeki Ankara Devlet Opera ve Balesi Orkestrası ile Maurizio Preziosi yönetimindeki Ankara Devlet Opera ve Balesi Korosu da sahne alacak.


Festival, 22 Haziran'da Ankara ve İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin birlikte sahneleyeceği, İtalyan besteci Giuseppe Verdi'nin "Aida" operası ile sona erecek. İtalyan rejisör Vincenzo Grisostomi Travaglini'nin sahneye koyduğu eserde, İbrahim Yazıcı yönetimindeki İDOB Orkestrası ile Paolo Villa yönetimindeki Ankara Devlet Opera ve Balesi Korosu sanatçılara eşlik edecek. Eserde Evren Ekşi "Aida", Efe Kışlalı "Radames", Jaklin Çarkçı "Amneris", Murat Güney "Amonasro", Gökhan Ürben "Ramfis", Göktuğ Alpyaşar "Il Re Delle'Egitto", Serkan Bodur "Un Messaggero", Ayşenur Ayyıldız Haksoy "Sacerdotessa" rollerinde seyirci karşısında olacak. Müzik, dans, dekor ve kostümlerle antik Mısır'ı sahneye taşıyan ve Romalı komutan Radames ile tutsak Habeş Prensesi Aida'nın imkansız aşkının anlatıldığı operanın koreografisi ve dansları ise Modern Dans Topluluğu İstanbul (MDTİst) imzası taşıyor.Diğer Haberler

DUMAN'DAN YENİ ALBÜM GELİYOR
DUMAN'DAN YENİ ALBÜM GELİYOR
18 Haziran 2024 Salı 16:47

FRANÇOISE HARDY YAŞAMINI YİTİRDİ
FRANÇOISE HARDY YAŞAMINI YİTİRDİ
12 Haziran 2024 Çarşamba 10:03

KANAT GÜR YAŞAMINI YİTİRDİ
KANAT GÜR YAŞAMINI YİTİRDİ
08 Haziran 2024 Cumartesi 21:00

SEX PISTOLS'TAN SÜRPRİZ KARAR
SEX PISTOLS'TAN SÜRPRİZ KARAR
06 Haziran 2024 Perşembe 12:23

BEATLES'I HANGİ İSİMLER OYNAYACAK?
BEATLES'I HANGİ İSİMLER OYNAYACAK?
06 Haziran 2024 Perşembe 11:47