Bu Kalp Seni Unutur Mu

YEŞİLÇAM'IN ÇOCUK YILDIZLARI

07 Temmuz 2019 Pazar 20:39

Yeşilçam, bir Hollywood kadar çocuk oyuncularına sevecen davranmamıştı, ama aralarında inatla yoluna devam edip sinemadan kopmayanlar olmuştu. Türk sinemasının ilk yıllarından 1960’lara kadar geçen sürede minik rollerde gözükseler de, çocukların başrolüyle film yapılmamıştı.

Ergun Köknar 1934 tarihli Aysel Bataklı Damın Kızı filminde oynayarak ‘ilk çocuk oyuncu’ unvanını almıştı ama, ilk çocuk yıldız değildi tabii.

Hababam Sınıfı ve geniş kadrolu aile komedileriyle ünlenmiş Halit Akçatepe 1943’te Nasrettin Hoca Düğünde filmiyle sinemaya adım atmış ve 1955’e kadar 40 filmde çocuk oyuncu olarak rol almıştı.

1960’ta Zeynep Değirmencioğlu, altı yaşındayken, Kemalettin Tuğcu uyarlaması Ayşecik’le sinemaya girmiş, Ayşecik adıyla birçok filmde oynamış, boyundan büyük laflar edip boyundan büyük işler başararak yüzbinlerin sevgilisi olmuştu. Ayşecik’in yaşı büyürken yanına Ömercik tiplemesiyle Ömer Dönmez katılmıştı.

Zamanla çocuk filmleri modası Rüya Gümüşata, Alev Oraloğlu, Yeşim Okçugil, Funda Gürçen, Sedef Ecer’le sürmüş ama Parla Şenol dışında, bu isimlerden Ayşecik ve Ömercik kadar kabul göreni çıkmamıştı.

Devamında Zeynep Değirmencioğlu birkaç genç kız filmiyle şansını denedikten sonra evlenmiş ve setlerden uzaklaşmıştı. Bu arada Yumurcak (İlker İnanoğlu), Sezercik (Sezer İnanoğlu), Afacan (Menderes Utku) ortaya çıkarak çocuk filmler akımını sırtlamıştı. Kahraman Kıral da aynı dönemde ‘cik’li bir tip yaratamasa da büyük ilgi görmüştü.

Müzikten gelen ‘Küçük Emrah’ ile ‘Küçük Ceylan’ sayılmazsa beyazperdede yerli çocuk yıldızların modası Gülşah’la (Gülşah Soydan) kapanmıştı.

Ardından çeşitli filmlerde gözükerek akıllarda yer eden birkaç isim daha yerleşmişti belleklere. Yusuf ile Kenan olmak üzere bir, iki filmle dikkat çekmiş Şevket Avşar tiyatro ve televizyonda önemli işlere imza atmıştı. Yusuf ile Kenan’ın diğer küçüğü Cem Davran yoluna devam edip iyi bir oyuncu olmuştu.

Hababam Sınıfı’nın ağabeylerine takılıp onlarla alay etmeyi seven afacanı Tuncay Akça da Şerif Gören’in Yol’un da oynadıktan sonra Bizimkiler dizisine katılmış, bazı filmlerde de ufak rollerde gözükmüştü...Diğer Haberler

CİVCİV ÇIKACAK KUŞ ÇIKACAK
CİVCİV ÇIKACAK KUŞ ÇIKACAK
16 Ocak 2020 Perşembe 14:03

ADAM OLACAK SİNEMACI...
ADAM OLACAK SİNEMACI...
29 Aralık 2019 Pazar 13:46

BİR ŞARKISIN SEN, ÖMÜR BOYU SÜRECEK...
BİR ŞARKISIN SEN, ÖMÜR BOYU SÜRECEK...
05 Aralık 2019 Perşembe 13:49

RÜYA KONSER…
RÜYA KONSER…
06 Kasım 2019 Çarşamba 08:50

ANTALYA'YA KOŞ, MERHABA MERSİN!"
ANTALYA'YA KOŞ, MERHABA MERSİN!"
24 Ekim 2019 Perşembe 21:37

MEVSİMLER GELDİ, GEÇTİ GÖRÜŞMEYELİ...
MEVSİMLER GELDİ, GEÇTİ GÖRÜŞMEYELİ...
17 Ekim 2019 Perşembe 11:27

'BİR BAŞKADIR BENİM MEMLEKETİM"
'BİR BAŞKADIR BENİM MEMLEKETİM"
02 Ekim 2019 Çarşamba 10:14