Bu Kalp Seni Unutur Mu

YEŞİLÇAM'IN ÇOCUK YILDIZLARI

07 Temmuz 2019 Pazar 20:39

Yeşilçam, bir Hollywood kadar çocuk oyuncularına sevecen davranmamıştı, ama aralarında inatla yoluna devam edip sinemadan kopmayanlar olmuştu. Türk sinemasının ilk yıllarından 1960’lara kadar geçen sürede minik rollerde gözükseler de, çocukların başrolüyle film yapılmamıştı.

Ergun Köknar 1934 tarihli Aysel Bataklı Damın Kızı filminde oynayarak ‘ilk çocuk oyuncu’ unvanını almıştı ama, ilk çocuk yıldız değildi tabii.

Hababam Sınıfı ve geniş kadrolu aile komedileriyle ünlenmiş Halit Akçatepe 1943’te Nasrettin Hoca Düğünde filmiyle sinemaya adım atmış ve 1955’e kadar 40 filmde çocuk oyuncu olarak rol almıştı.

1960’ta Zeynep Değirmencioğlu, altı yaşındayken, Kemalettin Tuğcu uyarlaması Ayşecik’le sinemaya girmiş, Ayşecik adıyla birçok filmde oynamış, boyundan büyük laflar edip boyundan büyük işler başararak yüzbinlerin sevgilisi olmuştu. Ayşecik’in yaşı büyürken yanına Ömercik tiplemesiyle Ömer Dönmez katılmıştı.

Zamanla çocuk filmleri modası Rüya Gümüşata, Alev Oraloğlu, Yeşim Okçugil, Funda Gürçen, Sedef Ecer’le sürmüş ama Parla Şenol dışında, bu isimlerden Ayşecik ve Ömercik kadar kabul göreni çıkmamıştı.

Devamında Zeynep Değirmencioğlu birkaç genç kız filmiyle şansını denedikten sonra evlenmiş ve setlerden uzaklaşmıştı. Bu arada Yumurcak (İlker İnanoğlu), Sezercik (Sezer İnanoğlu), Afacan (Menderes Utku) ortaya çıkarak çocuk filmler akımını sırtlamıştı. Kahraman Kıral da aynı dönemde ‘cik’li bir tip yaratamasa da büyük ilgi görmüştü.

Müzikten gelen ‘Küçük Emrah’ ile ‘Küçük Ceylan’ sayılmazsa beyazperdede yerli çocuk yıldızların modası Gülşah’la (Gülşah Soydan) kapanmıştı.

Ardından çeşitli filmlerde gözükerek akıllarda yer eden birkaç isim daha yerleşmişti belleklere. Yusuf ile Kenan olmak üzere bir, iki filmle dikkat çekmiş Şevket Avşar tiyatro ve televizyonda önemli işlere imza atmıştı. Yusuf ile Kenan’ın diğer küçüğü Cem Davran yoluna devam edip iyi bir oyuncu olmuştu.

Hababam Sınıfı’nın ağabeylerine takılıp onlarla alay etmeyi seven afacanı Tuncay Akça da Şerif Gören’in Yol’un da oynadıktan sonra Bizimkiler dizisine katılmış, bazı filmlerde de ufak rollerde gözükmüştü...Diğer Haberler

İSKELETLER ORKESTRASI
İSKELETLER ORKESTRASI
21 Temmuz 2019 Pazar 10:42

TÜRKÇE SÖYLEYEN YABANCILAR
TÜRKÇE SÖYLEYEN YABANCILAR
11 Temmuz 2019 Perşembe 14:18

TAŞ VAR KÖPEK YOK
TAŞ VAR KÖPEK YOK
26 Haziran 2019 Çarşamba 10:36

'BİZLER ALİ, VELİ, MAKİNİST...
'BİZLER ALİ, VELİ, MAKİNİST...
18 Haziran 2019 Salı 22:54

'O KADAAAARRRRR'
'O KADAAAARRRRR'
28 Mayıs 2019 Salı 15:26

BU NE BİÇİM HİKAYE BÖYLE
BU NE BİÇİM HİKAYE BÖYLE
14 Mayıs 2019 Salı 18:31