Bu Kalp Seni Unutur Mu

TÜRKÇE SÖYLEYEN YABANCILAR

11 Temmuz 2019 Perşembe 14:18

1960'larda uluslararası çapta ünlü şarkıcıların bildikleri ya da bilmedikleri dillerde şarkılar söylemelerinin modası vardı.  Türkiye'de de bu modanın öncülüğünü Belçikalı şarkıcı Adamo yapmıştı. Salvatore Adamo'nun Türkçe şarkı söyleyeceği haberi Türkiye'de heyecan yaratmış, Tombe La Neige adlı şarkıya Fecri Ebcioğlu'nun sözlerini yazdığı Her Yerde Kar Var, Adamo'nun yorumuyla olay olmuş, 45'lik 34 bin satarak rekor kırmıştı. 

Bir süre sonra Brigitte Bardot'nun sevgilisi diye ünlenmiş Scha Distel  'La Chanson Orientale'i Sezen Cumhur Önal'ın sözleriyle okumuştu. Kime Derler Sana Derler adıyla plak olan parça da büyük ses getirmişti.

Devamında İtalya'dan davet edilen Peppino di Capri İstanbul'daki konserinde  kağıttan Türkçe bir şarkı okumuştu: 'Melankoli, ne güzelsin...'.  Sözler Sezen Cumhur Önal'a aitti yine.

Tam Adamo'nun modası geçiyordu, Fecri Ebciolğu'nun sözlerini içeren iki şarkı Sen Sevme Beni ile İsmini Haykırıyorum' onu yeniden listelerin en üst basamaklarına taşıdı.

Sırada Juanito vardı. Los Alcarson Juanito'nun uzun süre listelerde kalan Gardiyan şarkısının sözlerini Ebcioğlu yazmıştı. Yıllar önce Türkiye'den Fransa'ya göç etmiş Marc Aryan ise Moda Yolunda ile  büyük sükse yapmıştı

Sezen Cumhur Önal bizzat Avrupa'ya giderek şöhretli seslere Türkçe parçalar okutmuştu. İtalyan Mina 'Dön Bana', Patricia Carli 'Özlerim İstanbul'u, Theo Sarapo 'O Günler Nerede' ile Türkiye'de  geniş bir dinleyici kitlesi elde etmişti. İzmirli Dario Moreno da aynı dönemde, Fransa'dan sık sık gelip Aşkımız Bitti, Sarhoş, İstanbul'un Kızları, Mesut Ol Sen'le listeleri alt üst etmişti. 

Sezen Cumhur Önal, bu akımı desteklemeyi sürdürmüş ve bu kez de Maya Casablanca'ya 'Esmerim'i, Guy Marchant'a 'İspanyol Kadın'ı söyletmişti.  Ye ye kralı Johnny Hallyday  ise modaya 'Altın Yüzük' ile Yeşil Gözler İçin' şarkılarıyla katılmıştı. 

 Diğer Haberler

İLK GÖZDEMİZ: 'PİLLİ BEBEK'
İLK GÖZDEMİZ: 'PİLLİ BEBEK'
13 Eylül 2019 Cuma 10:54

İMKANSIZ İMKANSIZ SEVMEMEK İMKANSIZ
İMKANSIZ İMKANSIZ SEVMEMEK İMKANSIZ
02 Eylül 2019 Pazartesi 20:36

İSKELETLER ORKESTRASI
İSKELETLER ORKESTRASI
21 Temmuz 2019 Pazar 10:42

YEŞİLÇAM'IN ÇOCUK YILDIZLARI
YEŞİLÇAM'IN ÇOCUK YILDIZLARI
07 Temmuz 2019 Pazar 20:39

TAŞ VAR KÖPEK YOK
TAŞ VAR KÖPEK YOK
26 Haziran 2019 Çarşamba 10:36

'BİZLER ALİ, VELİ, MAKİNİST...
'BİZLER ALİ, VELİ, MAKİNİST...
18 Haziran 2019 Salı 22:54