Bu Kalp Seni Unutur Mu

TÜRKÇE SÖYLEYEN YABANCILAR

11 Temmuz 2019 Perşembe 14:18

1960'larda uluslararası çapta ünlü şarkıcıların bildikleri ya da bilmedikleri dillerde şarkılar söylemelerinin modası vardı.  Türkiye'de de bu modanın öncülüğünü Belçikalı şarkıcı Adamo yapmıştı. Salvatore Adamo'nun Türkçe şarkı söyleyeceği haberi Türkiye'de heyecan yaratmış, Tombe La Neige adlı şarkıya Fecri Ebcioğlu'nun sözlerini yazdığı Her Yerde Kar Var, Adamo'nun yorumuyla olay olmuş, 45'lik 34 bin satarak rekor kırmıştı. 

Bir süre sonra Brigitte Bardot'nun sevgilisi diye ünlenmiş Scha Distel  'La Chanson Orientale'i Sezen Cumhur Önal'ın sözleriyle okumuştu. Kime Derler Sana Derler adıyla plak olan parça da büyük ses getirmişti.

Devamında İtalya'dan davet edilen Peppino di Capri İstanbul'daki konserinde  kağıttan Türkçe bir şarkı okumuştu: 'Melankoli, ne güzelsin...'.  Sözler Sezen Cumhur Önal'a aitti yine.

Tam Adamo'nun modası geçiyordu, Fecri Ebciolğu'nun sözlerini içeren iki şarkı Sen Sevme Beni ile İsmini Haykırıyorum' onu yeniden listelerin en üst basamaklarına taşıdı.

Sırada Juanito vardı. Los Alcarson Juanito'nun uzun süre listelerde kalan Gardiyan şarkısının sözlerini Ebcioğlu yazmıştı. Yıllar önce Türkiye'den Fransa'ya göç etmiş Marc Aryan ise Moda Yolunda ile  büyük sükse yapmıştı

Sezen Cumhur Önal bizzat Avrupa'ya giderek şöhretli seslere Türkçe parçalar okutmuştu. İtalyan Mina 'Dön Bana', Patricia Carli 'Özlerim İstanbul'u, Theo Sarapo 'O Günler Nerede' ile Türkiye'de  geniş bir dinleyici kitlesi elde etmişti. İzmirli Dario Moreno da aynı dönemde, Fransa'dan sık sık gelip Aşkımız Bitti, Sarhoş, İstanbul'un Kızları, Mesut Ol Sen'le listeleri alt üst etmişti. 

Sezen Cumhur Önal, bu akımı desteklemeyi sürdürmüş ve bu kez de Maya Casablanca'ya 'Esmerim'i, Guy Marchant'a 'İspanyol Kadın'ı söyletmişti.  Ye ye kralı Johnny Hallyday  ise modaya 'Altın Yüzük' ile Yeşil Gözler İçin' şarkılarıyla katılmıştı. 

 Diğer Haberler

BİR NAİM DİLMENER KİTABI...
BİR NAİM DİLMENER KİTABI...
04 Ağustos 2020 Salı 20:29

ÇEKİL ARADAN HÜSEYİN BARADAN
ÇEKİL ARADAN HÜSEYİN BARADAN
27 Temmuz 2020 Pazartesi 10:14

MEL BROOKS: 'YAŞAM BÜYÜK BİR SENARYO'
MEL BROOKS: 'YAŞAM BÜYÜK BİR SENARYO'
19 Temmuz 2020 Pazar 18:54

'FUTBOL BALESİ' DEDİKLERİ
'FUTBOL BALESİ' DEDİKLERİ
23 Haziran 2020 Salı 14:10

ROCK TARİHİNİ YAZAN GİTARLAR BUNLAR!
ROCK TARİHİNİ YAZAN GİTARLAR BUNLAR!
14 Haziran 2020 Pazar 11:50

ROCK'IN SOYADINI TAŞIYAN DERGİ: ROLL
ROCK'IN SOYADINI TAŞIYAN DERGİ: ROLL
06 Haziran 2020 Cumartesi 20:11