Bu Kalp Seni Unutur Mu

TÜRKÇE SÖYLEYEN YABANCILAR

11 Temmuz 2019 Perşembe 14:18

1960'larda uluslararası çapta ünlü şarkıcıların bildikleri ya da bilmedikleri dillerde şarkılar söylemelerinin modası vardı.  Türkiye'de de bu modanın öncülüğünü Belçikalı şarkıcı Adamo yapmıştı. Salvatore Adamo'nun Türkçe şarkı söyleyeceği haberi Türkiye'de heyecan yaratmış, Tombe La Neige adlı şarkıya Fecri Ebcioğlu'nun sözlerini yazdığı Her Yerde Kar Var, Adamo'nun yorumuyla olay olmuş, 45'lik 34 bin satarak rekor kırmıştı. 

Bir süre sonra Brigitte Bardot'nun sevgilisi diye ünlenmiş Scha Distel  'La Chanson Orientale'i Sezen Cumhur Önal'ın sözleriyle okumuştu. Kime Derler Sana Derler adıyla plak olan parça da büyük ses getirmişti.

Devamında İtalya'dan davet edilen Peppino di Capri İstanbul'daki konserinde  kağıttan Türkçe bir şarkı okumuştu: 'Melankoli, ne güzelsin...'.  Sözler Sezen Cumhur Önal'a aitti yine.

Tam Adamo'nun modası geçiyordu, Fecri Ebciolğu'nun sözlerini içeren iki şarkı Sen Sevme Beni ile İsmini Haykırıyorum' onu yeniden listelerin en üst basamaklarına taşıdı.

Sırada Juanito vardı. Los Alcarson Juanito'nun uzun süre listelerde kalan Gardiyan şarkısının sözlerini Ebcioğlu yazmıştı. Yıllar önce Türkiye'den Fransa'ya göç etmiş Marc Aryan ise Moda Yolunda ile  büyük sükse yapmıştı

Sezen Cumhur Önal bizzat Avrupa'ya giderek şöhretli seslere Türkçe parçalar okutmuştu. İtalyan Mina 'Dön Bana', Patricia Carli 'Özlerim İstanbul'u, Theo Sarapo 'O Günler Nerede' ile Türkiye'de  geniş bir dinleyici kitlesi elde etmişti. İzmirli Dario Moreno da aynı dönemde, Fransa'dan sık sık gelip Aşkımız Bitti, Sarhoş, İstanbul'un Kızları, Mesut Ol Sen'le listeleri alt üst etmişti. 

Sezen Cumhur Önal, bu akımı desteklemeyi sürdürmüş ve bu kez de Maya Casablanca'ya 'Esmerim'i, Guy Marchant'a 'İspanyol Kadın'ı söyletmişti.  Ye ye kralı Johnny Hallyday  ise modaya 'Altın Yüzük' ile Yeşil Gözler İçin' şarkılarıyla katılmıştı. 

 Diğer Haberler

CİVCİV ÇIKACAK KUŞ ÇIKACAK
CİVCİV ÇIKACAK KUŞ ÇIKACAK
16 Ocak 2020 Perşembe 14:03

ADAM OLACAK SİNEMACI...
ADAM OLACAK SİNEMACI...
29 Aralık 2019 Pazar 13:46

BİR ŞARKISIN SEN, ÖMÜR BOYU SÜRECEK...
BİR ŞARKISIN SEN, ÖMÜR BOYU SÜRECEK...
05 Aralık 2019 Perşembe 13:49

RÜYA KONSER…
RÜYA KONSER…
06 Kasım 2019 Çarşamba 08:50

ANTALYA'YA KOŞ, MERHABA MERSİN!"
ANTALYA'YA KOŞ, MERHABA MERSİN!"
24 Ekim 2019 Perşembe 21:37

MEVSİMLER GELDİ, GEÇTİ GÖRÜŞMEYELİ...
MEVSİMLER GELDİ, GEÇTİ GÖRÜŞMEYELİ...
17 Ekim 2019 Perşembe 11:27

'BİR BAŞKADIR BENİM MEMLEKETİM"
'BİR BAŞKADIR BENİM MEMLEKETİM"
02 Ekim 2019 Çarşamba 10:14