Bu Kalp Seni Unutur Mu

TABUTTA RÖVAŞATA MÜZİKLERİNİN ESRARLI ÖYKÜSÜ

10 Ağustos 2019 Cumartesi 11:49

Derviş Zaim ilk uzun metraj filmi olacak Tabutta Rövaşata için Zen grubundan müzik istiyor. Zen ekibinden bazı isimler film müziği işine soğuk bakıyor. Aralarından Murat Ertel (bağlama, gitar. Ramazan davulu, loop, teyp), Emre Önel (darbuka, tuşlular, zil, vurmalılar, sampler) ile Levent Akman (def, bongo, vurmalılar, kaşık) tek projelik olmak üzere Baba Zula grubunu kurup filme müzik yazıyor.

Söylentilere göre Derviş Zaim’den izin almadan, filmin 15 parçalık kasetini yayınlıyorlar. Parçalar enstrümental. Dört parça ise filmden diyaloglar içeriyor.

Bu arada, Baba Zula’nın filme yazdığı müzikleri yeterli bulmayan Derviş Zaim, Şenol Filiz-Birol Yayla ikilisinin Bab-ı Esrar albümünden de parçalar alıyor. Hatta bu parçaların sayısı Baba Zula’nınkileri aşıyor. Filiz ile Yayla, istemleri dışında işin içine giriyor açıkçası.

1995 tarihli ikinci albümleri Bab-ı Esrar’daki şarkıların bir bölümünün Tabutta Rövaşata filminde kullanılması albümün tanıtımına önemli katkıda bulunuyor aslında.

O günlerde, filmin müziği olarak kimin adının yazılması gerektiği de konuşuluyor uzunca süre.

İlk çalışma Yansımalar’da kullandıkları ney ve gitara, bu kez ut, akordeon, kemane, tambur, bendiri ekleyerek daha zengin sounda ulaşan Filiz ile Yayla, o günlerde aralarına Engin Gürkey’i de (vurmalılar) dahil ediyor. Üç kişi olunca gruba başka bir isim gerekiyor ve Yansımalar’ı seçiyorlar.

 Diğer Haberler

BİR NAİM DİLMENER KİTABI...
BİR NAİM DİLMENER KİTABI...
04 Ağustos 2020 Salı 20:29

ÇEKİL ARADAN HÜSEYİN BARADAN
ÇEKİL ARADAN HÜSEYİN BARADAN
27 Temmuz 2020 Pazartesi 10:14

MEL BROOKS: 'YAŞAM BÜYÜK BİR SENARYO'
MEL BROOKS: 'YAŞAM BÜYÜK BİR SENARYO'
19 Temmuz 2020 Pazar 18:54

'FUTBOL BALESİ' DEDİKLERİ
'FUTBOL BALESİ' DEDİKLERİ
23 Haziran 2020 Salı 14:10

ROCK TARİHİNİ YAZAN GİTARLAR BUNLAR!
ROCK TARİHİNİ YAZAN GİTARLAR BUNLAR!
14 Haziran 2020 Pazar 11:50

ROCK'IN SOYADINI TAŞIYAN DERGİ: ROLL
ROCK'IN SOYADINI TAŞIYAN DERGİ: ROLL
06 Haziran 2020 Cumartesi 20:11