Bu Kalp Seni Unutur Mu

'NE ÇALDIĞIN ÖNEMLİ DEĞİL, YETER Kİ İYİ ÇAL'

04 Eylül 2020 Cuma 12:01

Elliler’den Seksenler’in ortasına popüler şarkıların en başarılı yorumcularından olan, bugün best of denen ürünlerin ilk örneklerini yapandı Frank Pourcel. Kariyerinde 20 milyondan fazla plağı satmış Pourcel o ünlü ‘hafif müzik’ orkestrasıyla harikalar yaratmıştı…

Fransız pop müziğinin uluslararası pazardaki ilk yıldızıydı ve daha sonra Raymond Lefevre ile Paul Mauriat gibi isimleri zirveye ulaştıracak yolu açmıştı.

1913 Marsilya doğumlu Pourcel keman ve davul çalarak müziğe girmiş, ardından caza gönül vermişti. Klasik eğitimin verdiği temelle plakçılara farklı bir tür önermişti: Popüler ve klasik parçaları yaylılarla nefeslilere göre düzenleyip caz tadıyla albümler yapacaktı. Ancak, plakçılar öneriye sıcak bakmayınca dans orkestralarında keman çalmaya devam etmişti.

Fikrinden vaz geçmemiş ve 1953’te ilk albümü Blue Tango/Limelight’ı yayınlamayı başarmıştı. Ardından, klasik orkestraların popüler şarkıları çalmayı sürdürdükleri New York’a gitmiş ve burada Only Lou, Diana gibi parçaları kendince yorumlamış; bir dolu ödül kazanmıştı. ‘Ne çaldığın önemli değil; yeter ki iyi çal’ diyordu.

Tam bir romantikti; dünyayı sallayan dinamik rock’n’roll temalarını alıyor, yaylılarla yumuşatıyor, koroları kullanıyor, ritmi de nefeslilerle ayarlıyordu.

En fazla satılan uzunçalarları Amour Dans Et Violins ile Pagine Celebri’ydi. Bu arada Beatles’ın ve Abba’nın da tüm repertuvarını ‘Pourcelvari’ bir soundla yorumlayıp listelerin üst sıralarında dolaşmıştı.

Kendisiyle yapılan bir söyleşide şunları söylemişti: ‘Benim dönemim artık kapandı. Bugün hem zevkler ve paralar, hem de müzik bambaşka adreslerde’.Diğer Haberler

'EN KÖTÜ FİLMLER HALK ADINA YAPILANLARDIR'
'EN KÖTÜ FİLMLER HALK ADINA YAPILANLARDIR'
26 Ekim 2020 Pazartesi 10:32

HABABAM 45 YAŞINDA
HABABAM 45 YAŞINDA
20 Ekim 2020 Salı 22:21

'ÇİZMEYİ AŞAN' YÖNETMEN: P.P.P.
'ÇİZMEYİ AŞAN' YÖNETMEN: P.P.P.
06 Ekim 2020 Salı 10:19

BİR NAİM DİLMENER KİTABI...
BİR NAİM DİLMENER KİTABI...
04 Ağustos 2020 Salı 20:29

ÇEKİL ARADAN HÜSEYİN BARADAN
ÇEKİL ARADAN HÜSEYİN BARADAN
27 Temmuz 2020 Pazartesi 10:14

MEL BROOKS: 'YAŞAM BÜYÜK BİR SENARYO'
MEL BROOKS: 'YAŞAM BÜYÜK BİR SENARYO'
19 Temmuz 2020 Pazar 18:54