Bu Kalp Seni Unutur Mu

ÇEKİL ARADAN HÜSEYİN BARADAN

27 Temmuz 2020 Pazartesi 10:14

Yeşilçam’ın simge isimlerinden Hüseyin Baradan’ı da yitirdi sinema camiası. Kronik bronşit sorunuyla ve gırtlak kanseriyle boğuşmuştu yıllarca. Son olarak Haziran başında akciğer ameliyatı geçirmiş, yarım yüzyıl içtiği sigaradan gençleri uzak tutabilmek için çeşitli kampanyalara katılmıştı.

1932’de İzmir’de dünyaya geldi Baradan. Okumayı sevmedi ve ailesinin fotoğrafçı dükkanında çalışmaya başladı. On dört yaşında ağabeyine kızıp İstanbul’a kaçtı ve bir süre işportacılık yaptı.

Ailesi tarafından yeniden İzmir’e getirildi ve fotoğrafçıda çalışmaya devam etti.

Fotoğrafçılığa merak sardı ve bu uğraşını profesyonel olarak gazetede sürdürmeye başladı. Demokrat İzmir ve Hürriyet gazetelerinde foto muhabiri göreviyle yıllarca çalıştı. O günlerde paparazzi göreviyle, İzmir’e gelmiş ünlülerin peşlerinden ayrılmadı ve magazin gazeteciliğinde parladı.

1958’de sinemaya girdi ve İzmir’de çekilen filmlerde oynadıktan sonra Yoakim Filmeridis tarafından İstanbul’a Yeşilçam’a götürüldü. Genelde kötü adam tiplemelerinde göründü. Pos bıyıkları ve keskin bakışlarıyla beyazperdedeki en başarılı ‘kötü adam’lardan biri oldu ve sürekli ‘esas oğlanla kızın arası’nı bozan inandırıcı tiplemeleri sonucunda halk arasında ‘Hüseyin Baradan, çekil aradan’ sloganıyla anılmaya başlandı.

Aralarında, Pamuk Prenses Yedi Cüceler’deki unutulmaz yumuşak kalpli avcı/cellat tiplemesinin de bulunduğu 467 filmde irili, ufaklı rollerde göründükten sonra Yeşilçam’da seks furyası başlayınca, ardından da arabesk filmler egemen olunca İzmir’e dönüp gazeteciliğe devam etti. Ege-Koop’un Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nü yaptı.

Bir ara TRT’ye Sizinkiler adlı bir dizi çeken ve basınla sinema dünyasında yaşadıklarını Bu Gözler Neler Gördü adlı kitabında anlatan Baradan’ı sinema dünyası ancak 1999’da anımsadı; Uluslararası İzmir Film Festivali sanatçıya Altın Artemis Onur Ödülü verdi...

2004’te yaşamını yitirmiş Hüseyin Baradan’ın geniş filmografisi arasında Divane, Dostluklar Yaşadıkça, Kızı Vazo, Cilalı İbo Zoraki Baba, Vatan Fedaileri, Beş Kardeştiler, Akasyalar Açarken, Adanalı Tayfur, Şafak Bekçileri, Menekşe Gözler, İstanbul Kaldırımları, Şahane Züğürtler, Şepkemin Altındayım, Kanunsuzlar, Üç Sevdalı Kız, Garibanlar Mahallesi, Yumurcak Köprü altı Çocuğu, Kara Murat Denizler Hakimi gibi yapıtlar bulunuyor.Diğer Haberler

'EN KÖTÜ FİLMLER HALK ADINA YAPILANLARDIR'
'EN KÖTÜ FİLMLER HALK ADINA YAPILANLARDIR'
26 Ekim 2020 Pazartesi 10:32

HABABAM 45 YAŞINDA
HABABAM 45 YAŞINDA
20 Ekim 2020 Salı 22:21

'ÇİZMEYİ AŞAN' YÖNETMEN: P.P.P.
'ÇİZMEYİ AŞAN' YÖNETMEN: P.P.P.
06 Ekim 2020 Salı 10:19

BİR NAİM DİLMENER KİTABI...
BİR NAİM DİLMENER KİTABI...
04 Ağustos 2020 Salı 20:29

MEL BROOKS: 'YAŞAM BÜYÜK BİR SENARYO'
MEL BROOKS: 'YAŞAM BÜYÜK BİR SENARYO'
19 Temmuz 2020 Pazar 18:54