Bu Kalp Seni Unutur Mu

'BİZLER ALİ, VELİ, MAKİNİST...

18 Haziran 2019 Salı 22:54

Yetmişler ve TRT'nin siyah beyazlı günleri. "Bizler Ali, Veli, Makinist , Bunlar vagonlarımız" şarkısının söylendiği TRTdeki "Oyun Treni" programını unutmak mümkün mü? Köksal Öngür ile Levent Kırca trenle Türkiyeyi dolaşıyor gibi yapardı ve şehirleri anlatırdı. 

'Bizler Ali, Veli, Makinist, kuklasıyla, folkloruyla Oyun Treniyiz biz' diye sürüp giden şarkı aslında Timur Selçuk Ve Orkestrası'nın Panayır Günü adlı enstrümental parçasının üzerine yazılmış sözlerden oluşuyordu. 

Timur Selçuk, 1964’te Paris’e gidip Ecole Normale de Musique’de piyano, kompozisyon ve orkestra şefliği öğrenimi görmüştü. Okuldan mezun olduktan sonra da yılın bir bölümünü Fransa’da, geri kalanını Türkiye’de geçirmeye başlamıştı.

İstanbul’da yaptığı plak çalışmaları ve sahne programları sırasında kendisine eşlik amacıyla 1972’de gençlerden oluşan bir orkestra kurmuştu: Yaz Baltacıgil (bas gitar), Saim Gökyılmaz (org), Mehmet Duru (gitar), Hayati Sünnetçiler (davul), Selim Selçuk (vurmalılar).

Timur Selçuk ve Orkestrası adlı topluluk, ilk 45’liği Sıla Güneşi/Ben Gamlı Hazan’la büyük ilgi gördü. 1973’te Panayır Günü/Yaralı Ceylan 45’liğini yayınlayan orkestra Timur Selçuk’la İzmir Fuarı’nda da sahneye çıktı.

1974’te ise, enstrümantal denemelerin yer aldığı uzunçaları yayınladılar. Timur Selçuk Orkestrası adlı uzunçalarda Selçuk’un öğrencisi Melih Kibar’ın Gençlik Şarkısı, Kelebek, Panayır Günü besteleri, Yaz Baltacıgil’in Yaralı Ceylan, İki Damla Gözyaşı, Selim Selçuk’un Dünden Bugüne, Sıla Güneşi, Sabah Rüzgarı, Deniz Kızı, Mehmet Duru’nun da Trafik adlı parçaları vardı. Timur Selçuk ise bunların düzenlemelerini yazmıştı. Orkestra bu albümün ardından dağıldı.

 Diğer Haberler

BİR NAİM DİLMENER KİTABI...
BİR NAİM DİLMENER KİTABI...
04 Ağustos 2020 Salı 20:29

ÇEKİL ARADAN HÜSEYİN BARADAN
ÇEKİL ARADAN HÜSEYİN BARADAN
27 Temmuz 2020 Pazartesi 10:14

MEL BROOKS: 'YAŞAM BÜYÜK BİR SENARYO'
MEL BROOKS: 'YAŞAM BÜYÜK BİR SENARYO'
19 Temmuz 2020 Pazar 18:54

'FUTBOL BALESİ' DEDİKLERİ
'FUTBOL BALESİ' DEDİKLERİ
23 Haziran 2020 Salı 14:10

ROCK TARİHİNİ YAZAN GİTARLAR BUNLAR!
ROCK TARİHİNİ YAZAN GİTARLAR BUNLAR!
14 Haziran 2020 Pazar 11:50

ROCK'IN SOYADINI TAŞIYAN DERGİ: ROLL
ROCK'IN SOYADINI TAŞIYAN DERGİ: ROLL
06 Haziran 2020 Cumartesi 20:11