NAİM DİLMENER'LE GEÇMİŞ ZAMANIN İZİNDE

YAPAYALNIZ DOLAŞIRKEN

22 Ağustos 2020 Cumartesi 21:12
NAİM DİLMENER'LE GEÇMİŞ ZAMANIN İZİNDE

Geçmişin ardına düşmek için yeni sebeplerimiz var. Bunların bir kısmı her zamanki “yapısal” sebepler. Açız, açıktayız, borçluyuz; bugünümüz iyi değilse, düne sığınmak ilk aklımıza gelebilen şey. Daha gündelik (ve daha kalp ferahlatıcı) sebepler de var ama; pop dünyamızın en kayda değer yorumcularından Esmeray ve Füsun Önal’ın yeni albümlerinin yayınlanmış olması, gibi.

Esmeray’ın “En İyileriyle” adlı (bol sürprizli) albümü, bu işi en iyi bilen ve yapan Ossi tarafından çıkarıldı. Şaşıracak bir şey yok; geçmişe ve şarkılarına severek ve bilerek baktığınızda, sonucun böyle olması normal.

Füsun Önal’ın albümü ise bir tıpkı basım; sanatçının Melih Kibar-Çiğdem Talu ile yaptığı ve gelmiş geçmiş en iyi albümlerimizden biri kabul edilen “Bir Tanem, Beni Hatırlar mısın?” Fono tarafından yeniden yayınlandı.

Bir Gün Gelecek

Adını 1974 yılında yapılan 1. Topluiğne yarışmasında duyurdu Esmeray. TRT’nin bir sonraki yıl katılmaya başlayacağı Eurovision’un bir ön provası gibi düşündüğü bu yarışmada, “Unutama Beni” adlı şarkısıyla birinci oldu ve TRT’nin kitleleri etkileme gücünün de katkısıyla, birkaç saat içinde memleketin en popüler isimlerinden biri (ama aynı TRT, daha sonra Denetleme Kurulu’nu dikecektir karşısına ve çoğu şarkısını “yayınlanamaz” diye damgalayacak, radyo ve televizyon hakkından mahrum bırakacaktır) haline geldi.Herkes için adı ilk defa duyulan biriydi Esmeray ama sonra öğrenildi ki birkaç ay önce çıkmış ve çok sevilmiş bir plağın da sahibi ya da sahiplerinden biriydi. Kadrosunun çok net sayılmadığı ya da sıralanmadığı proje grup Kim Bunlar’ın üyelerinden biriydi o da. Bir tür stüdyo projesiydi bu iş ve Esmeray bu grupla girmişti müzik dünyasına. Hatta öncesi de vardı; İstanbul Şehir Tiyatrosunun da oyuncularından biriydi ve epeyce sıkı bir sahne tecrübesine sahipti.Toplu İğne’nin sonuçları açıklandığında herkes şaşırmıştı. Evet şarkısı çok güzeldi ama nasıl olabilirdi de gencecik bir kız Nilüfer, Erol Evgin, Ali Kocatepe ve birçok başka ünlü ismi geride bırakıp birinciliği elde edebiliyordu? Ama işte böylesine donanımlı biriydi bu genç kız ve işin arkasını da çok iyi getirdi.

“En iyileriyle” albümünde, kariyerinin (“Unutama Beni”, “Oylum Oylum”, “13,5, “Gel Teskere” gibi) en büyük, en popüler şarkıları da var, Banu Kırbağ ile stüdyoda yaratılmış bir düet’i (“Bir Başka Şarkı”) da. Ve hem albüme başlarken hem de aralarda, Esmeray’ın sesinden bazı anonslar ve konuşmalar. Bütün bunların hepsi, bu albümü vazgeçilmez kılıyor.

İnsan İsterse

Türk popunun (bir zamanlar Roll dergisi, Enerji Bakanı şeklinde tanımlamıştı zaten) yerinde durmaz ismi Füsun Önal’ın albümü de vazgeçilmez. Müzik piyasasında on yıldan fazla çabalamış ama dişe dokunur bir başarı elde edememiş Erol Evgin’e destek verdikten sonra onu uçuran ikili Melih Kibar ve Çiğdem Talu’nun imzasını taşıyor “Bir Tanem…”. Zamanının hem nicelik (10 şarkılık dönem ortalamasını aşan 12 şarkılık bir albüm) hem de nitelik olarak (“Anlamıyorum”, “Yıldönümü”, “Zorla Güzellik Olmaz” ve yakın bir zamanda Kenan ve Ozan Doğulu kardeşler tarafından elden geçirilmiş “Bunlar da Geçer” gibi hit şarkılar ile) sivrilmiş albümlerinden olan bu albüm öncesi, bu ekip iki 45’lik (“Yıldönümü” ve “Neden Tuttun Elimi”) ile piyasayı yoklamış ve elde edilen başarıyı müteakiben işe devam etmiş, bu albümü ortaya çıkarmışlardı.

Çiğdem Talu ile Füsun Önal’ın ortak çalışma tarihleri bundan da eskiye dayanmaktaydı. Önal için “Günümüzü Gün Edelim”, “Seni Beklerken” ve birkaç başka şarkının sözlerini yazmıştı Talu ve elindeki malzemenin elde durmazlığı hakkında yeterince iyi fikre sahipti. “Bir Tanem…”deki şarkıların, tam Füsun Önal’a uymuş, yakışmış şarkılar olmasının sebebi de budur. 12 Eylül yaklaşmasa ve gelmese, muhtemelen bu şarkılarla daha fazla vakit geçirecek ve bunların bir kısmını “Senden Başka” ya da “Oh Olsun”un hemen yanına koyabilecektik.

Zarardan kar etmeyi umalım ve başka bir 12 Eylül olmayacağını dileyerek kendimizi (ölçülü ve kontrollu bir biçimde elbette:) Esmeray ve Füsun Önal’ın kollarına bırakalım.

 

Esmeray, En İyileriyle, Ossi

Füsun Önal, Bir Tanem Beni Hatırlar mısın?, Fono

 

NAİM DİLMENER

naimdilmener@gmail.com



Diğer Yazılar