NAİM DİLMENER'LE GEÇMİŞ ZAMANIN İZİNDE

KUZEY YILDIZI

30 Nisan 2023 Pazar 10:44
NAİM DİLMENER'LE GEÇMİŞ ZAMANIN İZİNDE

Uzun bir zaman, birilerinin “Çırpınıyor” şeklindeki asılmaları – sahiplenmeleri nedeniyle uzak durduğumuz Karadeniz’i son beş - on yıldır keşfettik. “Zümrüt yeşili” sloganlı tur ilanlarına güvenip yollara düşenler, gittiklerine hiç pişman olmadı. Gittiler, gezdiler, huzur buldular ve çantalarında o bölgeye özgü kasetler ile döndüler. Karadeniz’in müziği de, tıpkı bölgenin kendisi gibi farklıydı. Kemençe ve tulum gibi bölgeye özgü aletlere elbette yabancı değildik. Hatta bir kuşak Barış Manço’nun “Derule”si ile büyümüştü ve kemençenin büyüsü nedir zaten bilirdi. Ama yine de, bu bölgenin müziğinin her yanımızı kuşatması için bir zaman geçmesi gerekmişti. Önce Karadeniz’in ‘çırpınması – titremesi’ safhasının kötü izleri (en azından hafızalarda) nihayet bulmuş, ardından da birbirinden sıkı, birbirinden aydınlık kafalı müzisyenler ortaya çıkıp, bölgenin diğer yüzünü göstermişti bize. Karadeniz müziğini  ‘Davut Güloğlu – Kont Adnan – İsmail Türüt garabeti’nden ibaret sayanlar olmasa bile, geri kalan aklı başında herkes bu isimlere gönül düşürdü, hem kendilerinin hem şarkılarının peşine düştü. Fuat Saka, Birol Topaloğlu, Kazım Koyuncu, Bayar Şahin ve Gökhan Birben bu grup müzisyenlerin önde gelenleri. Çok hoş bir tesadüf olarak, bu gruptan tam üç kişi de, yeni albümlerini aynı zaman dilimi içinde sundu bize. Aynı köklerden – topraklardan yola çıkmasına – beslenmesine rağmen, birbirinden tamamen farklı müzikal yapıların üzerine oturan çalışmalar bunlar. Fuat Saka’nın “Lazutlar Livera”, Kazım Koyuncu’nun “Hayde” ve Bayar Şahin’in “Bani” adlı albümlerinin tek ortak noktası ‘Karadeniz’ de değil. Bu üç albümdeki diğer ortak payda çağdaş ve yenilikçi tavır.

HAYDE SEVDİĞİM HAYDE
“Bani” Bayar Şahin’in üçüncü albümü. “Horona Çağrı” ve “Rüzgara” adlı ilk iki albümünü Ada’dan çıkaran müzisyenin bu üçüncü albümü kendi firması tarafından yayınlandı. BayŞahMüzik, yalnızca Bayar Şahin’in albümlerini yayınlamak için kurulmuş bir firma değil. Niyet çok daha kapsamlı. Şimdiden Gürcü müzisyenlerden kurulu olan Maçahela’nın albümü yayınlandı zaten. Artvin’in Camili (Maçaheli) köyünde doğan Bayar Şahin’in Gürcü müziğine duyduğu ilgi her zaman üst noktada oldu. “Bani” adlı albümde de Gürcü müzisyenlerin desteği var. Gürcü halk şarkıları ve özgün bestelerin harmanlanmasından oluşan bu tam 18 şarkılık albüm gerçekten eşsiz. Bayar Şahin’den çok İlhan Şeşen’e yakışacak gibi duran Hüseyin Bayer’in şarkısı “Ölümsüz Dünya” hariç albümün hiç falsosu yok… Mısır taneleri anlamına gelen “Lazutlar” ile kaç zamandır hepimizi derin bir şekilde etkilemiş olan Fuat Saka da, kimi şarkılarında efsanevi Maria Faranduri’nin (Farandouri) eşlik ettiği “Lazutlar Livera” ile yepyeni yerlere – formlara yelken açıyor. Saka, ‘iki yaka’yı birleştirmeye gayret etmiş bu son çalışmasında ve mükemmel bir şekilde de başarmış bunu. Faranduri’nin varlığı nedeniyle görünüşte kalmış bir başarı değil bu. Müziğin altında, sahiden de ‘İki yaka’nın  sesleri – ritimleri akıyor… Zugaşi Berepe zamanlarından beri herkesin peşinde koştuğu Kazım Koyuncu ise, “Viya!” ile yalnızca bağırlara sıkı bir şekilde basılmakla kalmamış bir de ‘kült’ bir statü edinmişti. “Viya!”yı milyon sefer dinlemekten sıkılmayanların, şimdilerde (“Hayde”nin çıkışı nedeniyle) keyiflerine diyecek yok. İlk elde, “Kazım Koyuncu’nun bir albümünde yeri yok” diye düşünülebilecek Şevval Sam’lı “Ben Seni Sevduğimi” adlı şarkı bile dinledikçe – sözlerin anlamına vardıkça vazgeçilmez oluyor. (Tıpkı “Viya!” gibi) hiç rafa kaldırılmayacak, hep CD player’in içinde dönüp duracak bir albüm “Hayde”.
Hayata anlam katan, insanı yenileyen - dönüştüren müzisyenler – albümler bunlar. Davut Güloğlu ve benzerlerine takılıp çırpınanlar, kulaklarını bu seslere açsalar ne iyi ederlerdi.


BULURSANIZ KAÇIRMAYIN
İgzas / Zugaşi Berepe – Ada – CD
Viya! / Kazım Koyuncu – Metropol – CD
Hayde / Kazım Koyuncu – Metropol CD
Hey Gidi Karadeniz / Gökhan Birben – Metropol – CD
Gitarın Asi Çocukları / Derleme – Anadolu – CD
Lazutlar 1, 2 / Fuat Saka – Kalan – CD
Lazutlar 3 / Fuat Saka – DMC – CD
Lazutlar Livera / Fuat Saka – artvizyon – CD
Seçmeler 1, 2 / Fuat Saka – Yeni Dünya – CD
Tragouda Lucio Dalla / Maria Farandouri – Minos - CD
Horona Çağrı / Bayar Şahin – Ada – Kaset
Rüzgara / Bayar Şahin – Ada – CD
Bani / Bayar Şahin – BayŞah – CD

NAİM DİLMENERDiğer Yazılar