NAİM DİLMENER'LE GEÇMİŞ ZAMANIN İZİNDE

DÜRÜSTLÜĞE YÜREK GEREK

22 Ekim 2023 Pazar 20:32
NAİM DİLMENER'LE GEÇMİŞ ZAMANIN İZİNDE

Hikayeyi herkes biliyor ama yine de özetleyelim: Yunanlıların Feyyaz Kuruş ya da Altan Çetin’i diyebileceğimiz Phoebus (ya da Fivos)’a ait bir şarkıya, 90’lı dalganın önemli şarkıcılarından biri olan Sibel Alaş söz yazar ve seslendirmesi için Dilek Budak’a verir. “Aşka Yürek Gerek” haline gelmiş bu şarkı, başında Aykut Gürel’in olduğu İrem Records tarafından yayınlanan Dilek Budak’ın “Yine Vurdu Aşk” adlı ilk albümüne konur, albüm piyasaya verilir ve hikayemiz böyle başlar. Önceleri hiçbir şey olmaz.

Maddi anlamda çok iyi durumda sayılmayacak olan İrem Records, çok güçlü bir sese sahip Dilek Budak’ı piyasaya tanıtma konusunda çok fazla bir şey yapamaz. Albümü yayınlamış, işin gerisini şansa bırakmıştır. Şans bu ya; bir zaman sonra, radyoların bir kısmı, Dilek Budak’ın çok farklı ses renginden etkilenir ve albümü aynı zamanda açan şarkı olan “Aşka Yürek Gerek”in üzerinde durmaya, bu şarkıyı çok çalmaya başlarlar. Onlar çaldıkça bu şarkı için gelen dinleyici isteklerinin sayısı artar, bir süre sonra da bu istek sayısında bir patlama yaşanır.

Kırk yılda bir rastlanan bir şey olmuştur. Klibi mlibi olmayan (üstelik, adı sanı daha evvel hiç duyulmamış) bir genç şarkıcı, “Mümkün değil, olmaz” denileni başarmış; piyasanın genel işleyiş biçimine hiç uymadan ünlenmeyi – adını duyurmayı becermiştir. Herkesin alkışlamak için sıraya girmesini gerektiren bu durum epeyce tuhaf gelişmelere yol açar. Aslında, Dilek Budak’ın becerebildikleri, aklı başında bir dolu insan tarafından bir “alternatif yöntem” olarak görülüp takdir edilmiştir. Ancak, bu durum, bir başka grup insanın “Ben sana gösteririm!” demesiyle başlayan bir rezaletler silsilesine de yol açmıştır. Bu işin başrolünde “Mutlaka benim dediğim olur”cu Erol Köse vardır. “Konu mankeni” ise Mustafa Sandal (ya da Perihan Mağden’in yaptığı “ek”i kullanıp söylersek “Sandal / ye”)’dir.

Hikayenin bundan sonrası, bir parça “kuşların fısıldamaları” üzerine kurulmuştur ama yine de anlatacağız: Dilek Budak, yıllar önce Erol Köse ile bir albüm sözleşmesi imzalamıştır. Sözleşmenin imzalanmasının üzerinden yıllar (altı yıl kadar) geçer ama İMÇ’nin kabadayı firması, Dilek Budak’ı müzik dünyamıza kazandırma konusunda kılını bile kıpırdatmaz. Kızımızın (haklı olarak) morali bozulmuş, “Siz yapmıyorsanız, bırakın başka firmaya gideyim” demeye başlamıştır. Sen misin bunu diyen?...

Her türlü sıkıntının–tatsızlığın yaşandığı çok zor bir süreç başlamıştır Dilek Budak için. Uzun bir mücadele dönemi sonrası, Dilek Budak istediğini elde eder ve Aykut Gürel’in firması İrem Records ile anlaşır. Şarkıcımız, Barlas ile elele vermiş ve (zaten bir kısmı epeydir hazır olan) albümün çalışmalarına dalmıştır. Hem kendisi hem de Barlas’ın yaptıkları toplanır, Aykut Gürel, Febyo Taşel ve Sibel Alaş’ın çabaları ile desteklenir, karşımıza çıkılır... Dilek Budak’ın yaptıklarını asla unutmamaya niyetli prodüktör ve firma sahibimiz, önceleri (“Nasılsa bu albüm tutmaz” diye düşündüğünden olsa gerek) hiçbir şey yapmamış ama Dilek Budak’ın namı yürümeye başlayınca, ince ince ağlarını örmeye başlamıştır. Harekatın ilk kademesinde, “Ticaret bu, neden olmasın ki?” deyip Sibel Alaş razı edilmiştir. Sibel Alaş, genç bir meslekdaşına verdiği desteği bir çırpıda geri çekmiş ve yazdığı şarkının Erol Köse tarafından uygun görülen bir başkasına söyletilmesi konusunda rıza göstermiştir. Alaş’ın bu karara kolay mı / zor mu? vardığını bilmiyoruz. Harekatın bu kademesinde de epeyce laf / dedikodu dönmekte ama bunları bir kalemde atlamak daha mantıklı, sonuçta değişen bir şey olmuyor nasılsa. Öyle ya da böyle: Sibel Alaş, henüz işin başında olan genç bir şarkıcı için kurulan “kumpas”ın bir parçası olmayı kabul etmiştir...

Sonraki adım, fazla itiraz etmeyecek, her denilene kolaylıkla “OK” diyecek bir şarkıcı bulmaktır. Mustafa Sandal’dan daha iyi bir “joker” olabilir mi? Olmaz. Erol Köse de böyle düşünür ve “Haydi aslanım” deyip Mustafamızın sırtını sıvazlamaya başlar. Bu en “interaktif” şarkıcımıza, zaten ortada yeterince sebep yokken bile her denileni yaptırmak kolaydır ya, bu sefer durum daha da iç açıcıdır. Tarkan “Dudu”yu çıkarmış ve hasetten kavrulanların sayısında bir patlama yaşanmıştır. “Senin plan bana da uyar patron” denmesini müteakiben, “Dilek Budak’ı Batırma” planı için düğmeye basılır. Hepimizin gözlerine bakıla bakıla çok “kirli” bir plan adım adım çekinmeden uygulanır.

KIRIK HAYALLERİN PEŞİNDE

Bir süre sonra, bir “Maxi Sandal”ımız olur. “Aşka Yürek Gerek”in yanına, Almanya’da pazarlanmaya çalışılan “Aya Benzer”in yeni versiyonları eklenmiştir. Bir yılı aşkın bir zamandır “Kop, kop, kop...” diye çıldırılarak ve saniyede binbir figür attırılıp zıp zıp zıplanarak söylenmiş olan “Kop” da vardır bu (mini albüm) / “Maxi Sandal”da. Bir de, “Yok Gerekçem” ve “En Kötü İhtimalle” gibi, olmasa da olur iki başka parça... Firmamız iyi yere dükkan açmıştır ya, biz İrem Records gibi de yapmayız. Hem paramız vardır hem de yaptıklarımızı döndürecek televizyon kanalımız; klibimizi de çekeriz, sonra da, “Var mı bize yan bakan?” deyip, sırtımızı kendimizden emin bir şekilde tahtlarımıza – koltuklarımıza dayar tebrikleri kabul etmeye başlarız.

Aferin bize. Hepimize. Bu müsamere, gözümüzün önünde sahnelenmiş olmasına rağmen sesimizi çıkartmadık. Sesimizi çıkartmak bir yana, çok istekli bir şekilde bu “sandal”a kuruluverdik. Aldık, dinledik; müzik piyasamızın bugüne kadar işlemiş olduğu bu en büyük “günah”a güle oynaya ortak olduk. Dilek Budak, bütün bu yapılanları bize anlatmaya kalktığında umurumuzda olmadı, görmezden geldik. Oysa çok fazla şey yapmak gerekmezdi. “Günah sandalı”na binmemeye kararlı olacak, bunun yerine (yetenekli, dürüst ve haklı olanın yanında saf tutmak üzere) Dilek Budak’ın albümünün peşine düşecektik.

Aslında hala vakit var.

 

BULURSANIZ KAÇIRMAYIN

Araba / Mustafa Sandal – La Tribu – CD single

Araba (R & B remixes) / Mustafa Sandal – La Tribu – promo 12” maxi single

Araba (Club remixes) / Mustafa Sandal – La Tribu - promo 12” maxi single

Aya Benzer’99 / Mustafa Sandal – La Tribu – CD single

Aya Benzer 2003 (Moonlight) / Mustafa Sandal – Universal – CD single

Yine Vurdu Aşk / Dilek Budak – İrem Records – CD

Gia (Collectors Edition) / Despina Vandi – Heaven – 2CD

The Remixes / Anna Vissi – Sony – CD

3 Se 1 / Anna Vissi – Sony – 3CD

Fivos Best / Derleme – Minos – 2CD

Greek Mania Vol. 3 (Club remix) / Derleme – Sony – 4CD

NAİM DİLMENERDiğer Yazılar