NAİM DİLMENER'LE GEÇMİŞ ZAMANIN İZİNDE

BÖYLE KONUŞMAYIN AĞLATACAKSINIZ

17 Haziran 2024 Pazartesi 21:33
NAİM DİLMENER'LE GEÇMİŞ ZAMANIN İZİNDE

Geçen yıl çıkan ama (daha kolay, daha basit ve giderek daha bayağı olana meyleden) günümüz dinleyicisinin gerekli alakayı göstermediği Nazan Öncel albümü “Hayvan”, 15 adet remix sığdırılmış ikinci bir diskle (“Hayvan’a Remix”) desteklenerek yeniden piyasaya verildi.
Remix yapmaktaki, yayımlamaktaki amaç (ya da istenen, beklenen) çeşit çeşittir. Nerde durduğunuza ya da daha da daraltırsak, müzikten de anladığınıza bağlı olarak değişebilen bir şeydir bu. Ama ortak bir çaba da yok değildir. İster alaka görmüş olsun ister olmasın, albüme yeni bir “can” vermek ve yeniden hayatın ortasına salmak, bu işin ortak sebeplerindendir. “Hayvan” gibi gerçekten çok iyi ve Nazan Öncel’in Nazan Öncelliğini her dizesinde, notasında haykırdığı bir albümde bunu yapmak ise, neredeyse şarttır. Remix ya da başka bir yol, farketmez; “Yanyana Fotoğraf Çektirelim” ile girilmiş ve “7’n Bitirdin”,  “Hatırına Sustum”la devam ettirilmiş yeni dönemin son halkası olan “Hayvan”ın, bir biçimde yeniden gündeme getirilmesi şarttı; Öncel ve ekibi de bunu yaptı işte.

Korkunun Üstüne Yürümek
Nazan Öncel gibi tamamıyla nevi şahsına münhasır bir ismin, remix gibi kaypak ve her köşe ya da alana çekilebilecek bir imkanı kullanmaya kalktığında, büyük risk de alacağı bellidir. Ya da büyük sıkıntı doğabilir(di) bu işin neticesinde. Ama prodüktörlüğünü Akşit Togay’ın, proje yönetmenliğini (Rashit’in davulcusu) Orkun Tunç’un yaptığı “Hayvan’a Remix”, boydan boya, Öncel gibi türler-üstü bir isme yakışan bir iş olmuş. Öncel’in şarkılarına biraz daha hızlı, gerekirse biraz daha güncel ve hatta gerekirse biraz daha bar-disko-kulüp havası vermek, ortaya çıkan şarkıları henüz bilemiyor, dinleyemiyor olsak, ürkütücü hatta korkutucu görünebilirdi bizlere. Orijinal bir Öncel şarkısı ile remix’i, “ayrı dünyaların şarkıları” gibi görünebilirdi hayranlarına. Ama şarkıların remix hali hem tek tek, hem de bir bütün olarak Nazan Öncel’in Nazan Öncelliğine bir halel getirmemiş. Getirmenin tam aksine, hepimizin üzerinde mutabık kaldığı farklılığının, kimselere benzemezliğinin, kıymetinin altını çizmiş.
Bu “Nazan Öncel’e yakışacak remix” kaygısının, Akşit Togay ve Orkun Tunç’u çok fazla zorlamış, yormuş mevzu olduğunu söylemek mümkün. Ama her şeye değmiş; “Hayvan” gıcır gıcır kılık kıyafetleri ile yeniden aramızda.

Duvarları Yıkmak
Albümün remix(er) kadrosu zengin ve çeşitli. 15 mix’in dördü Onur Türkyılmaz tarafından yapılmış. Türkyılmaz’ın yaptıkları arasında, özellikle “Böyle Konuşma” çok dikkat çekici. Öncel hayranlarının büyük bir kısmına çok gözyaşı döktürmüş bu şarkının yeni hali de aynı güçte; hiç halel gelmemiş, hala deliler gibi ağlatabiliyor. Proje yönetmeni Orkun Tunç’un da bir parçası olduğu (diğer parça: Taner Yurdunkulu) Armageddon Turk ise üç mix’e atmış elini. Yabancı şarkıcı ya da gruplarla da çalışan ve yaptıklarıyla dışardaki listelere de girmiş bu ekibin üç remix’i de birbirinden mükemmel. Ama “Bahanesi Aşktandır” en iyi olanı; şarkının genelindeki havailik, ya da kanat çırpmaları yeni halinde de baki.
Ozan Öner (“Beni Bu Koca Şehirde Yalnız Bırakma”), Emre Serin (“Normal” ki albümün en iyi remix’lerinden biri de bu; bunun dışında iki remix’i daha var aynı şarkının), Tufan Taş (“Bebişim”) ve Fatih Bahçıvan (“Korkunun Üstüne Yürüyorum”; bu şarkıya, “Süpermatik Mix” ve “Pelerins Mix” adlarıyla iki remix daha yapılmış) da diğer imzalar.

Bir Yanlış Yapmak
Bütün bu iyilik ve güzelliklere rağmen, albümün piyasaya verildiği ilk günler, twitter ve facebook üzerinde şarkılarıyla değil, daha çok kapağı ile konuşuldu. Koray Özkan’a ait grafik ve tasarım, Madonna’nın son albümüne benzer bulundu çok fazla insan tarafından. Aslında evet; renginden formuna kadar çok benziyor. Ama sırf böyle diye, bu albümün üstünü bir kalemde de çizmek gerekmiyor. Daha doğrusu, Madonnavari kapağı döveceğim diye, bu şarkıları kana kana dinlemekten vazgeçmemek lazım.
Öncel’in “Canım Bir Yanlış Yapmak İstiyor”da dediği gibi, herkesin “Kıvırıyor, kıvırıyor, kıvırıyor”, ölümüne kıvırıyor olduğu bir çağda, doğru bildiklerinden bir milim taviz vermeyen evladiyelik bir  yaratıcı ile karşı karıyayız. Ondan ve (hem orijinal hem remix)  şarkılarından kendimizi mahrum bırakmamamız gerekiyor.

Hayvan/Hayvan’a Remix, Nazan Öncel, DMC

NAİM DİLMENERDiğer Yazılar