NAİM DİLMENER'LE GEÇMİŞ ZAMANIN İZİNDE

BERABER VE SOLO ŞARKILAR

08 Ekim 2023 Pazar 20:21
NAİM DİLMENER'LE GEÇMİŞ ZAMANIN İZİNDE

Yunanlıların efsanevi sanatçıları Marinella ve George Dalaras’ın birlikte verdikleri konser dizisinin kayıtlarından oluşan “Mazi – Live At The Megaro Mousikis Athenon” adlı albüm, nihayet bizde de satışa sunuldu. Dalaras, bir zamandır artık bizde de tanınıyor, seviliyor. Marinella ise, günümüzde değil ama 60’lı yıllarda bizim buralarda oldukça popülerdi. 45’likleri yayınlanır, şarkıları dillerde gezerdi. Gençliği – güzelliği – şıklığı nedeniyle de, başta Ajda Pekkan olmak üzere herkesin örnek aldığı bir yıldızdı. 80’lerle birlikte Yunan müziği kabuk değiştirmeye başladığında, Haris Alexiou ve benzeri yenilikçi yıldızlar yükselişe geçmiş, Marinella ve yaşıtları mecburen geri çekilmek durumunda kalmıştı. Orada da her şey bizdeki gibi gelişti: 90’larla birlikte müziğin ritmi hızlandı, her yanı “pop” sardı, işin içine DJ’ler ve “remix” girdi. Ama bizden farklı olarak, Yunanistan’da, Marinella ve benzeri isimler her zaman uygun çalışma şartlarına sahip oldu. Tamamen unutulmadılar ya da red edilmediler. Belki eskisi kadar popüler değillerdi, belki albümleri çıktığında milyon satmıyordu ama stüdyolara girebiliyor, sahneye çıkabiliyorlardı. Geçen zaman ile birlikte, bu tür yıldızlar, satsalar da satmasalar da her kesim insanın saygı duyduğu sanatçılar haline geldiler. Öncü oldukları unutulmuyor, yeni bir şey yaptıklarında görmezden gelinmeyerek hakları teslim ediliyordu. Marinella, Kazancidis ve diğer 60’lı yılların yıldızları, son on yıldır bu güven duygusuyla yaptılar işlerini… Marinella ve benzeri isimlerden oluşan öncü grup ile Alexiou’nun başı çektiği yenilikçi grup arasında bir yerde duran Dalaras ise, 70’lerden beri her zaman baş tacı edilmiş bir isim. Bu büyük ismi biz buralarda ise çok geç tanıdık. Dalaras’ı tanımış olmayı, sanatçının Bregoviç’li albümünün ülkemizde epeyce satmasına borçluyuz. Bregovic’ in çeşitli “işbirliği” projelerinin en başarılısı olan bu albüm; hem Bregovic,hem de “Ya Rayah” ın Yunanca versiyonu nedeniyle epeyce alıcı bulmuştu ülkemizde… Aslına bakarsanız,George Dallaras’ ın ülkemizdeki macerası 90’ların başında başlıyor. Sanatçının en önemli albümlerinden biri olan “Mi Milas Kindinevi Ellas” adlı albümü ülkemizde “Mi Milas” adı ile Kent tarafından yayımlanmıştı. O dönemler, farklı olan her şeye büyük ilgi gösteren İstiklal Caddesi dükkanları bu albümü de epeyce sahiplenmiş ve yeri göğü inleterek çalıp durmuşlardı bütün şarkıları. Ama bu albüme olan ilgi bu kadarla kalmış ve George Dalaras’ ı tanıma fırsatını elbirliği ile kaçırmıştık. Bizim kaçırdığımızı, ülkenin en fazla “etek çekiştirip bacak kapatan” kızı Aylin Livaneli kaçırmamış ve bu albümün isim parçası olan “Mi Milas” ı, “as / az” gibi zeka eseri bir buluşla “Gül Biraz” olarak Türkçe söylemişti.

YERİMİZ KALMAMIŞTIR
Dalaras ve Marinella’nın birlikte verdikleri konserler sonrası yayınlanmış “Mazi” albümü, muhtemelen Dalaras’ın bizdeki popülerliğinin hatırına yayınlandı. Varsın öyle olsun, yıllar sonra yeniden Marinella dinliyor olacağız. Bu da az şey değil. Bu iki büyük ismin birlikte aynı sahneyi paylaşacakları 2002 yılının Ekim ayında açıklanmıştı. Bu iki efsane isim Athens Concert Hall (Megaro Mousikis Athenon)’da sahneye çıkacaktı. Kasım 19 – 24 arası yapılacak konser dizisinin biletleri 30 Ekim 2002 tarihinde satışa sunuldu ve aynı gün tamamen bitti. Biletlerin (yabancı basının bile “not within days or hours but within minutes”dediği) kısa bir zaman dilimi içerisinde tükenmesi, bu iki ismin konserlerini daha başlamadan en çok konuşulan konu haline getirdi. Yunanistan, konserler başlayana kadar Dalaras ve Marinella ile yatar – kalkar oldu. Konserler sırasında ise yer yerinden oynadı. İki büyük sanatçı çok sağlam bir repertuvar oluşturmuşlardı ve işin kolayına kaçmayarak, şarkıların çoğunu birlikte seslendirmişlerdi. Yani; “Dalaras sahneye çıkacak, hep bildiğimiz şarkılarını söyleyecek, ardından Marinella’yı davet edecek, birlikte bir düet yapacaklar, sonra Dalaras çekilecek, sahnede Marinella kalacak ve o da hep bildiğimiz şarkılarını tekrar söyleyecek” diyenler yanılmıştı. İki sanatçı, performansın çoğu anında birlikteydiler. Birlikte söylüyor, 60’ların sonunda başlayan dostluklarına ilişkin o güne kadar hiç bilinmemiş ya da çok konuşulmamış şeyler anlatıyorlardı. “Daha 19 yaşında bir asker iken tanıştım Marinella ile” diyordu Dalaras, “Ben o yaştayken, Marinella bana birlikte şarkı söylemeyi teklif etmişti… 
Ben çok şanslı bir insanım…” Marinella’nın sözleri ise kimi zaman salonu dolduranları göz yaşlarına boğdu: “George ile gurur duyuyorum. Onunla tanıştığımda küçücük bir ağaçtı, şimdi ise Yunan müziğini tek başına etkileyecek – değiştirecek kadar büyük ve sağlam bir ağaç”. Dalaras Marinella’ya “anne” diyor, Marinella da onu “oğlum!” diye cevaplıyordu sahnede. Her türlü kompleksten, rekabetten uzak bir işbirliği örneğiydi bu. Müziğin baş rolü üstlendiği bir işbirliği… Kasım ayındaki konserler bittikten sonra, bu konserlerin Şubat 2003 ayında da tekrarlanacağı duyuruldu. İkinci bölüm biletler de hemen tükendi. 5 – 9 Şubat 2003 tarihlerinde yapılan bu konserler sonrası da albüm yayınlandı… Ama asıl her şey, bu albümden sonra başladı. Birkaç dakika içinde bir konser dizisinin biletlerini sattırabilen bu iki büyük sanatçının gücünden etkilenen uluslararası organizatörler, konserleri Yunanistan dışına da taşımaya karar verdiler. Marinella ve Dalaras ikilisi Nisan 2003’ten beri yollardalar. Dünyanın dört bir yanını şarkılarıyla renklendiren bu iki dev, önümüzdeki Şubat ayında Avusturalya’da olacaklar. Avusturalya konserlerinin biletleri de çoktan tükendi… Darısı başımıza. Belki bizim buralardan da birileri akıl eder ve Marinella ile Dalaras’ı seyretme imkanını sunar bize. Belki Mustafa Oğuz, belki Görgün Taner yapabilir bunu. Bu iki isim, çok daha zor olan şeyleri başarmıştır, isterlerse bunu da yapabilirler. “Mazi” mükemmel bir albüm, ama keşke yalnızca albüm ile yetinmek zorunda olmasak.


BULURSANIZ KAÇIRMAYIN
Ta Tragoudia Mas / Dalaras – Minos LP
Latin / Dalaras – Minos – CD
Mi Milas Kindinevi Ellas / Dalaras – Kent – Kaset
George Dallaras Box-set – Minos – 9 CD + 1 CD-Rom
Mazi – Live At The Megaro Mousikis Athenon / Marinella, Dalaras – EMI – CD
Me Varka To Tragoudi / Marinella – BMG – CD
Megales Stigmes / Marinella – Universal - CD

NAİM DİLMENERDiğer Yazılar