Bu Kalp Seni Unutur Mu

TANK GİBİ GRUP!

17 Haziran 2023 Cumartesi 21:35

Anadolu popun Anadolu rocka dönüşmeye çalıştığı dönem. Moğollar’dan ayrılan Taner Öngür ile dağılan Grup Bunalım’ın iki elemanı Aydın Çakus ve Nur Yenal 1973’de bir araya geldi; Kılıç Danışman da gruba orguyla katıldı. İlk isimleri Elektronik Şok’tu.

Bir süre Fikret Hakan’la birleşip Fikret Hakan-Erenler adını almışlardı. Anadolu turnesi için haftalarca prova yaptıktan sonra Hakan’la ansızın ayrılmıştı grup.

Ardından Taner, Aydın, Nur ve Kılıç, isimlerinin baş harflerini yan yana koyarak gruba TANK adını verdi.

Dönemin gözde dergisi HEY’e bir araya geliş amaçlarını şöyle açıklamışlardı: ‘Türk müzik ortamında, bir Türk grubunun ille tarihi Türk şiir ve müziğini tema olarak alması gerek gibi bir ön yargı var. Bu bizce yanlış. Dün geçmiştir, bizce önemli olan bugün ve yarındır. Yani ölü müzik, ölü şiir yok, bugünün şiiri, bugünün müziği var. Bu da müzikçilerin kendini tanıması, dünya olaylarının içindeki varlıklarının bilincine varması ile gerçekleşir. Sahteliğe kaçmadan duygularını, etkilendikleri olayları şarkı yapan müzikçiler bugünün Türk müziğini yapıyor demektir’.

Kenti anlatan besteleri vardı ve grup kentli rock kavramını ilk dillendirenlerdendi. Albüm için kayıtları bitirmişlerdi. Ancak, plak şirketi şarkıların satmayacağını söyleyince makaradaki bantları sokakta yokuştan aşağı boşaltıp tüm kayıtları imha etmişlerdi. TANK 1975'de dağıldı.Diğer Haberler