Bu Kalp Seni Unutur Mu

TABUTTA RÖVAŞATA MÜZİKLERİNİN ESRARLI ÖYKÜSÜ

10 Ağustos 2019 Cumartesi 11:49

Derviş Zaim ilk uzun metraj filmi olacak Tabutta Rövaşata için Zen grubundan müzik istiyor. Zen ekibinden bazı isimler film müziği işine soğuk bakıyor. Aralarından Murat Ertel (bağlama, gitar. Ramazan davulu, loop, teyp), Emre Önel (darbuka, tuşlular, zil, vurmalılar, sampler) ile Levent Akman (def, bongo, vurmalılar, kaşık) tek projelik olmak üzere Baba Zula grubunu kurup filme müzik yazıyor.

Söylentilere göre Derviş Zaim’den izin almadan, filmin 15 parçalık kasetini yayınlıyorlar. Parçalar enstrümental. Dört parça ise filmden diyaloglar içeriyor.

Bu arada, Baba Zula’nın filme yazdığı müzikleri yeterli bulmayan Derviş Zaim, Şenol Filiz-Birol Yayla ikilisinin Bab-ı Esrar albümünden de parçalar alıyor. Hatta bu parçaların sayısı Baba Zula’nınkileri aşıyor. Filiz ile Yayla, istemleri dışında işin içine giriyor açıkçası.

1995 tarihli ikinci albümleri Bab-ı Esrar’daki şarkıların bir bölümünün Tabutta Rövaşata filminde kullanılması albümün tanıtımına önemli katkıda bulunuyor aslında.

O günlerde, filmin müziği olarak kimin adının yazılması gerektiği de konuşuluyor uzunca süre.

İlk çalışma Yansımalar’da kullandıkları ney ve gitara, bu kez ut, akordeon, kemane, tambur, bendiri ekleyerek daha zengin sounda ulaşan Filiz ile Yayla, o günlerde aralarına Engin Gürkey’i de (vurmalılar) dahil ediyor. Üç kişi olunca gruba başka bir isim gerekiyor ve Yansımalar’ı seçiyorlar.

 Diğer Haberler

SENE 1968
SENE 1968
27 Temmuz 2022 Çarşamba 18:42

İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTE TELEVİZYONU
İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTE TELEVİZYONU
02 Temmuz 2022 Cumartesi 18:59

'GÖLGE KÜLTÜR BAKANI'
'GÖLGE KÜLTÜR BAKANI'
08 Haziran 2022 Çarşamba 20:24

İBRAHİM ŞÜKRÜ İZZET ÖZHİNDU
İBRAHİM ŞÜKRÜ İZZET ÖZHİNDU
25 Mayıs 2022 Çarşamba 23:17

'BİR ŞANTÖR MAHKEMEDE 4 DEFA ŞARKI SÖYLEDİ'
'BİR ŞANTÖR MAHKEMEDE 4 DEFA ŞARKI SÖYLEDİ'
18 Mayıs 2022 Çarşamba 19:44