Bu Kalp Seni Unutur Mu

SİYAH BEYAZ TRT'NİN EFSANE SUNUCUSU

29 Ağustos 2022 Pazartesi 10:28

TRT’nin tek kanallı, siyah-beyaz günlerinin ilk ekran yıldızlarından Güneş Tecelli. Televizyona çok çıktığından mı? Tabii ki onun da payı var ama, bu kadar sevilmesinin nedeni, TRT’nin katı kuralları içinde bile son derece rahat, özgüvenli, sıcak davranabilmesi ve aileden, mahalleden biri olduğunu hissettirebilmesi.

1938 Kıbrıs Lefkoşe doğumlu Tecelli. Ankara’da büyüyor ve TED Ankara Koleji son sınıfında Yeni Gün Gazetesi spor servisine giriyor. Gençler kategorisinde de 800 ile 1500’de milli koşucu aynı zamanda. Çalışkanlığı ve mizahi kalemiyle dikkat çekiyor. Ardından Öncü ve Son Baskı gazetelerine geçiyor.

70’lı yıllar ve TRT haftanın her günü yayına geçiyor. Tecelli önce TRT Spor Servisi’ne giriyor ve maç spikerliğine başlıyor.

TRT, hafta sonu tüm öğleden sonrayı kapsayacak canlı program yayına koyuyor: Telepazar.

Kalın gözlükleri, aşırı sakin tavırları, ince esprileriyle Güneş Tecelli bu programda ünleniyor ve sporla birlikte magazinin de üstesinden geliyor. Yayındaki sunucu arkadaşları zaman içinde Tamer Durukan, Canan Kumbasar, Tansu Polatkan’la paslaşmaları çok iyi.

Telepazar’ın bölümlerinden Telespor da o döneme göre çok ileride. Mesela İngiltere’den Futbol var, hem de naklen. Türkiye’nin Notthingam Forest’le tanıştığı günler.

Kayakla atlama, buz pateni gibi bize uzak sporları da sevmeye başlıyoruz.

Sporun yanında stüdyoya davet edilen şarkıcılarla devam eden akışın en tutulan bölümlerinden biri de çizgi filmler. Bay Meraklı ile Pembe Panter hayranları pazar gününü iple çekiyor.

Tabii, Cenk Koray ile ‘Telekutu’ adlı bölüm de var. Tenis hakemiyken müsabaka sırasında yaptığı esrilerle keşfedilen ‘soğuk şaka’ üstadı Cenk Koray, o yıllar telefonla programa bağlanma diye bir şey olmadığından stüdyoya gelenlerden bir eşya istiyor. Eğer üzerlerinde varsa o eşya, yarışmaya katılmaya hak kazanıyorlar…

Güneş Tecelli uzun televizyon kariyerinin ardından Hıncal Uluç’un köşesinde ‘Abuzittin’e Mektuplar’ başlığıyla güncel durum hakkında kalem oynatıyor. Basın Şeref Kartı alıyor ve bu arada iki de kitap yazıyor.

Daha sonra ailesiyle güneyde tatil kampı kuruyor. 2020’de yaşamını yitiriyor…

FOTOĞRAFLAR: Naci YatıkkayaDiğer Haberler

KAZABLANKA SEKSEN YAŞINDA
KAZABLANKA SEKSEN YAŞINDA
26 Kasım 2022 Cumartesi 23:05

'CUMHURİYET OZANI'
'CUMHURİYET OZANI'
17 Kasım 2022 Perşembe 21:46

SEN BENİM ŞARKILARIMSIN...
SEN BENİM ŞARKILARIMSIN...
06 Kasım 2022 Pazar 11:40

İDDİALI KOMEDİLERİN OLMAZSA OLMAZ İSMİ
İDDİALI KOMEDİLERİN OLMAZSA OLMAZ İSMİ
22 Ekim 2022 Cumartesi 19:42

RAMBO 40 YAŞINDA
RAMBO 40 YAŞINDA
22 Ekim 2022 Cumartesi 15:00

EMINEM DE YARIM ASIRLIK ARTIK…
EMINEM DE YARIM ASIRLIK ARTIK…
17 Ekim 2022 Pazartesi 23:15