Bu Kalp Seni Unutur Mu

SEVGİLİ ÖĞRETMENİMİZ 'STÜDYO FM'

25 Kasım 2021 Perşembe 10:51

70’li yıllarda TRT’de Dünden Bugüne, Haftanın Plakları, Dinleyici İstekleri, Yeni Plaklar gibi programları sunan Yavuz Aydar (d. 1946) askerden döndükten sonra, yönetime yeni bir öneri sunmuştu. Türkiye Radyoları’nda ilk canlı pop müzik stüdyo programını hazırlayıp sunmak istiyordu.

Teklifi kabul edildi; Ankara Radyosu’dan TRT 3’de yayınlanmak üzere canlı yayın yapacaktı. Sunucu olarak yanına arkadaşı Şebnem Savaşçı’yı (d. 1946) almıştı. Savaşçı 1966’da TRT’ye spiker olarak girmişti; Aydar ise 1967’de.

Programın adını Stüdyo FM koymuşlardı. FM lafının bir başka havası vardı o günlerde; kaliteyi ve iyi müziği çağrıştırıyordu. O günün sınırlı olanakları içinde ‘stereo’ yayın yapacaklardı.

Özünde rock programıydı ve caz rock, pop caz, blues gibi yan türleri de kucaklayacaktı. Fazlasıyla seçici davranılacağı, yeni türlere pek yüz verilmeyeceği de kısa sürede anlaşılmıştı.

Stüdyo FM’e bir de giriş müziği gerekiyordu ve Aydar, 1975’te Bob James’in George Bizet’den uyarladığı L’Arlesienne Suite No:2-Frandole’un introsundan bir bölüm bulmuştu…

İlk program 3 Eylül 1978’de TRT 3’te canlı yayınlandı ve ilk şarkı olarak Airto Moreira’nın I’m Fine, How Are You’su çalındı.

Aydar ile Savaşçı yazılı metne bağlı kalmadan programı sunmuştu. Devamında da bu alışkanlık hiç aksamadan sürdü, gitti.

1978’de Stüdyo FM haftada bir gün Pazarları 22.00’de mikrofona geldi; 1979’da ise haftada beş güne çıktı.

Daha sonra Yavuz Aydar, TRT’de belli pozisyonlarda yöneticilik üstlendiğinden, yoğunluk nedeniyle program sayısı haftada üçe, sonra ikiye ve bire düştü…

İlk yıllarda çalacak taze şarkı bulmakta çok zorlanıyorlardı; çünkü Batı’da piyasaya verilmiş plaklar Türkiye pazarında bir buçuk, iki yıl sonra satışa sunuluyordu.

Yavuz Aydar, yurt dışına seyahat edenler ya da posta aracılığıyla, cebinden de para harcayarak bir şekilde malzemeyi elde ediyor; Türkiye yeni plakları Stüdyo FM’de keşfediyordu.

Dinleyici bu şarkıların nasıl bu kadar çabuk bulunabildiğini merak ede dursun, program ünlendikçe insanlar gönüllü destek oluyor, yurt dışından getirdikleri plakları Aydar’la paylaşıyordu…

Evet, Stüdyo FM bir müzik programından öteye geçip, okul işlevi de görmeye başlamıştı. Boş kasetler hazırlanıyor ve program baştan aşağı kayıt edilip, o günün kısıtlı olanaklarıyla hatırı sayılır bir arşiv oluşturuluyordu.

Aydar ile Savaşçı’ya anonsları, konuşmaları kısa tutup müziğe daha fazla yer vermeleri için mektup gönderenler de vardı.

Doksanlı yıllarda yerli müzik sahnesinde önemli işler üretmeye başlamış gençlerin birçoğu, söyleşilerde Stüdyo FM’in müzikal gelişimlerinde ne derece önemli olduğunu sıklıkla vurguluyordu.

Yıllar yılları kovaladı ve Stüdyo FM yeni çıkan yapıtları aktarmakla yetinmeyip ülkemizde düzenlenen uluslararası müzik organizasyonlarında sahneye çıkan yıldızları konuk etti; Melody Maker ile Billboard gibi ünlü dergilerin listelerini yakından izledi…

Savaşçı ile Aydar uzun memuriyetin ardından TRT’den emekli olup Stüdyo FM’i dışarıdan üretmeye başlamıştı.

Bir gün TRT, programı kaldırmaya karar verdi ve 28 Aralık 2021 Cuma günü Yavuz Aydar ‘Merhaba değerli müzikseverler; yepyeni bir program için arkadaşım Şebnem Savaşçı’yla yine karşınızdayız’ anonsunu son kez yaptı. Dile kolay, 3803 programın ardından Stüdyo FM dinleyicilerine veda ediyordu…

Ayrılık çok uzun sürmedi ve Aydar-Savaşçı ikilisi 15 Şubat 2013’te bu kez Stüdyo NTV adıyla programa Cuma akşamları 19.15’te NTV Radyo’da devam etti.

 

 

 

 

 

 

 

 Diğer Haberler

'GÖLGE KÜLTÜR BAKANI'
'GÖLGE KÜLTÜR BAKANI'
08 Haziran 2022 Çarşamba 20:24

İBRAHİM ŞÜKRÜ İZZET ÖZHİNDU
İBRAHİM ŞÜKRÜ İZZET ÖZHİNDU
25 Mayıs 2022 Çarşamba 23:17

'BİR ŞANTÖR MAHKEMEDE 4 DEFA ŞARKI SÖYLEDİ'
'BİR ŞANTÖR MAHKEMEDE 4 DEFA ŞARKI SÖYLEDİ'
18 Mayıs 2022 Çarşamba 19:44

400 FİLMLİ OYUNCU
400 FİLMLİ OYUNCU
11 Mayıs 2022 Çarşamba 19:57

'LADIES FIRST, JAMES LAST'
'LADIES FIRST, JAMES LAST'
02 Mayıs 2022 Pazartesi 18:24