Bu Kalp Seni Unutur Mu

'İFTAR DUASI'NIN MUHTEŞEM SESİ

08 Nisan 2022 Cuma 13:15

İsmini, yüzünü bilen az, ama ya sesini? Ramazanlarda TRT’deki iftar duasının vaz geçilmez sesi Nur Subaşı artık aramızda değil; ancak moda deyimle ‘efsaneleşmiş’, kuşaktan kuşağa devrolmuş yorumu hala belleklerde.

Evet; mükemmel ses, mükemmel tonlama, mükemmel vurgulama ve derin huzur…

Devlet Tiyatrosu oyuncusu, TRT’nin ilk seslendirmecilerinden (Seslendirme sanatçısı diyemiyoruz, kendisi seslendirmeyi sanat olarak kabul etmiyordu) Nur Subaşı Türkiye’deki nadir markalardan biri.

6 Haziran 1941 İstanbul Fatih doğumlu. Ankara Devlet Konservatuvarı yüksek bölümünü bitiriyor ve Ankara Devlet Tiyatrosu’na giriyor. Ankara’dayken TRT’de seslendirmeyi ilk başlatanlardan oluyor.

1979’da İstanbul Devlet Tiyatrosu kurulduğunda İstanbul’a tayinini istiyor. Tiyatroya devam ederken, sektörün kalbi İstanbul’da birçok Hollywood filmine sesini veriyor. Örnek mi; Jack Nicholson’u ve oturaklı yıldızları konuşuyor, Esaretin Bedeli’ndeki Morgan Freeman’ın Türkçe sesi de onun.

Tabii reklam filmleri, çizgi filmler (Şirinler özellikle), belgeseller de.

Bir de, kaydı 29 saat süren Nutuk var; Mustafa Kemal Atatürk’ün eşsiz yapıtını geleceğe taşıyan sesli CD’ler…

Tatil için bulunduğu Selanik'te zatürre oluyor ve 10 Mart 2018 tarihinde yoğun bakımda yaşamını yitiriyor.

Tiyatro oyunları çok; sinema filmi ise bir tane; az sayıda da dizisi var. Her şeyden önce Türkiye’nin iftar sesi Subaşı. Önce bir programda kendisinin anlattığı, sonra da Zafer Algöz’ün tatlı üslubuyla internette popülerleştirdiği anısı ise şöyle:

Bir gece alkollü evine dönerken arabasıyla trafik kontrolüne takılıyor. Ehliyet, ruhsat soruluyor. Subaşı’nın eksiklikleri var; olacak gibi değil.

Polis ‘Alkol var mı?’ diye sorunca, ‘Ne münasebet, sen Ramazan ayında benim sesimle orucunu açıyorsun’ diyor. Polis anlamayınca, birden ‘Esirgeyen ve bağışlayan...’ diye başlıyor ve ‘Affedersiniz’ diyen polisin saygılı bakışı eşliğinde yola devam ediyor.Diğer Haberler

'GÖLGE KÜLTÜR BAKANI'
'GÖLGE KÜLTÜR BAKANI'
08 Haziran 2022 Çarşamba 20:24

İBRAHİM ŞÜKRÜ İZZET ÖZHİNDU
İBRAHİM ŞÜKRÜ İZZET ÖZHİNDU
25 Mayıs 2022 Çarşamba 23:17

'BİR ŞANTÖR MAHKEMEDE 4 DEFA ŞARKI SÖYLEDİ'
'BİR ŞANTÖR MAHKEMEDE 4 DEFA ŞARKI SÖYLEDİ'
18 Mayıs 2022 Çarşamba 19:44

400 FİLMLİ OYUNCU
400 FİLMLİ OYUNCU
11 Mayıs 2022 Çarşamba 19:57

'LADIES FIRST, JAMES LAST'
'LADIES FIRST, JAMES LAST'
02 Mayıs 2022 Pazartesi 18:24