Bu Kalp Seni Unutur Mu

'HİSSELİ HARİKALAR KUMPANYASI BURASI, HERKESE NEŞE SAÇIYOR'

09 Ağustos 2022 Salı 19:16

Taksim Elmadağ’daki Surp Agop Hastanesi’nin bostanına inşa edilmiş 1500 kişili, balkonsuz Şan Sineması 1953’te açılıyor. Akustiği iyi olduğundan filmlerin yanında yerli-yabancı revülere de kapılarını açıyor.

Her pazar sabahı İstanbul belediye Konservatuarı’nın Şan Sineması konserleri de radyodan canlı yayınlanıyor.

Egemen Bostancı o dönem gazeteci. Daha sonra gece hayatını tercih ediyor ve organizasyona, kulüp işletmeciliğine başlıyor.

Gözü büyük müzikallerde; Harbiye Açıkhava ve Rumeli Hisarı’ndan sonra, yenilenen Şan Sineması’nda Paris’in Moulin Rouge’unu aratmayacak yerli müzikallerİ hedefliyor.

Şan’daki ilk müzikal tabii ki çok önemli. Yerli popa sınıf atlatan Erol Evgin-Çiğdem Talu-Melih Kibar üçlüsünün başarısı müzikallere de yansımalı.

Müzikleri Melih Kibar besteleyecek, sözleri Çiğdem Talu yazacak, Haldun Dormen kaleme aldığı senaryoyu sahneye koyacak ve popun zirvesindeki Erol Evgin de başrolü üstlenecek.

Eserin adı Hisseli harikalar Kumpanyası; Anadolu’da turne yapan çadır tiyatrosunun assolisti aniden başka bir yere transfer oluyor ve yerine birini bulma gerekiyor. İlginç bir kararla assolist sorunu çözülüyor ama bölgenin ağası assoliste abayı yakıyor…

O günün parasıyla sekiz buçuk milyona mal olan Hisseli Harikalar Kumpanyası’nın ilk gösterim tarihi 3 Mart 1980.

Terörün memlekette huzuru teslim almasına rağmen Şan Sineması dolup taşınca yaz mevsiminin ilk aylarında müzikal Harbiye Açıkhava’ya ve ardından da İzmir Fuarı’na gidip Erol Evgin, Nevra Serezli, Mehmet Ali Erbil, Ayşen Gruda, Kartal Kaan, Turgut Boralı, Adile Naşit, Asuman Arsan, Adile Naşit, Ayten Erkan, Belkıs Dilligil, Yüksel Gözen, İlyas Salman gibi isimlerin üstün başarısıyla kapalı gişe oynuyor…

12 Eylül’de ordu yönetime el koyuyor ve bir süre sonra Hisseli Harikalar Kumpanyası izin çıkıyor. Ankara’da orgeneral Kenan Evren de onları izliyor ve ‘Eğlendim’ diyor.

600’den fazla kez sahnelenen müzikal 1988’de TRT için dizi haline getiriliyor, Haldun Dormen aynı adla kitabını çıkartıyor.

Erol Evgin’in kariyerine ise Hisseli Harikalar Kumpanyası’ndan Söyle Canım ile Hep Böyle Kal  iki hit kalıyor…Diğer Haberler

KAZABLANKA SEKSEN YAŞINDA
KAZABLANKA SEKSEN YAŞINDA
26 Kasım 2022 Cumartesi 23:05

'CUMHURİYET OZANI'
'CUMHURİYET OZANI'
17 Kasım 2022 Perşembe 21:46

SEN BENİM ŞARKILARIMSIN...
SEN BENİM ŞARKILARIMSIN...
06 Kasım 2022 Pazar 11:40

İDDİALI KOMEDİLERİN OLMAZSA OLMAZ İSMİ
İDDİALI KOMEDİLERİN OLMAZSA OLMAZ İSMİ
22 Ekim 2022 Cumartesi 19:42

RAMBO 40 YAŞINDA
RAMBO 40 YAŞINDA
22 Ekim 2022 Cumartesi 15:00

EMINEM DE YARIM ASIRLIK ARTIK…
EMINEM DE YARIM ASIRLIK ARTIK…
17 Ekim 2022 Pazartesi 23:15