Bu Kalp Seni Unutur Mu

BOĞAZİÇİ'NDE 'CAZ VAPURU'

06 Eylül 2022 Salı 23:39

'Cumhuriyet'in ilk yıllarında ortak eğlenceyi teşvik etmek, modernleşmenin tek adresi olduğuna inanılan Batının ve Batılıların tarzında eğlenmeyi öğretmek amacıyla kasabalarda, kentlerde resmi balolar düzenlenecek, bürokratların ve askeri erkanın toplantılara iştiraki, ‘çağa ayak uydurmaları’ istenecekti…

Evet, Ankara’dan yurdun dört bir yanına gönderilen resmi emirle Anadolu’da balolar yapılmış, devlet erkanı eşleriyle balolara katılıp dans etmiş ve görevden asla kaçmamıştı.

Cumhuriyet balolarının sorumluluğu ve ağırlığı büyüktü. Kadınlarla erkekler birlikte eğlenmeye, sohbet etmeye, yemek yemeye alışırken sosyalleşecek, erkek egemen toplumdan kadının da ağırlığının hissedildiği çağdaş topluma evrilenecekti.

Dans da çağdaşlaşmanın parçasıydı ve Anadolu'da Batılı danslara 'gavur işi' diyen halk bunlara bir şekilde alışacak, çoksesli müzik de medeniyet ölçüsü olacaktı. Alışmaya başlamıştı da.

Baloların, düğünlerin ve eğlencelerin dansı tangoydu. Türkiye'ye giren popüler Batı müziği örnekleri arasında en çok tango tutulmuş, yabancı örnekler kadar kaliteli ve sevilen yerli tango besteleri ortaya çıkmıştı.

1930’larda halkın kulağında yer etmesi amacıyla Boğaziçi vapurlarında yolculuk boyunca gramofonla tango dinletilmişti. Bir ara bu vapurlarda sekiz kişiden oluşan orkestralar da çalmış, büfeyi ünlü Pandeli işletmiş ve çok rağbet gören bu seferlere ‘caz vapuru seferleri’ denmişti…Diğer Haberler

KAZABLANKA SEKSEN YAŞINDA
KAZABLANKA SEKSEN YAŞINDA
26 Kasım 2022 Cumartesi 23:05

'CUMHURİYET OZANI'
'CUMHURİYET OZANI'
17 Kasım 2022 Perşembe 21:46

SEN BENİM ŞARKILARIMSIN...
SEN BENİM ŞARKILARIMSIN...
06 Kasım 2022 Pazar 11:40

İDDİALI KOMEDİLERİN OLMAZSA OLMAZ İSMİ
İDDİALI KOMEDİLERİN OLMAZSA OLMAZ İSMİ
22 Ekim 2022 Cumartesi 19:42

RAMBO 40 YAŞINDA
RAMBO 40 YAŞINDA
22 Ekim 2022 Cumartesi 15:00

EMINEM DE YARIM ASIRLIK ARTIK…
EMINEM DE YARIM ASIRLIK ARTIK…
17 Ekim 2022 Pazartesi 23:15