Bu Kalp Seni Unutur Mu

'BİR ŞANTÖR MAHKEMEDE 4 DEFA ŞARKI SÖYLEDİ'

18 Mayıs 2022 Çarşamba 19:44

Milliyet Gazetesi’nin 22 Kasım 1959 tarihli sayısında bir haber yayınlanıyor; başlığı şöyle: ‘Bir Şantör Mahkemede 4 Defa Şarkı Söyledi’.

Şantörün adı Yaşar Güvenir. O dönem Ankara hafif müzik piyasasının en bilinen isimlerinden biri.

Gelin, Milliyet’in haberine göz atalım:

BİR ŞANTÖR MAHKEMEDE 4 DEFA ŞARKI SÖYLEDİ

Asliye Hukuk Mahkemesinde dün şantör Yaşar Güvenir dört defa ‘My Crazy Baby’ şarkısını söylemek mecburiyetinde kalmıştır.

Şarkının güfte ve beste sahibi Yaşar Güvenir bunu Paris’te bir plak fabrikasına satmış ve satışlardan yüzde yirmi almak üzere anlaşmıştır.

Ancak, Ankara’da çalışmakta olan bir İtalyan caz orkestrası şarkıyı İtalya’da bir başka isimle lanse etmiş ve Nina isimli bir şantöz de şarkının kelimelerini değiştirerek plak doldurmuştur. Böylece Paris’teki plak fabrikası anlaşma gereğince Yaşar Güvenir’e plak satışlarından verilecek olan yüzde 20’yi vermemiştir.

Güvenir’in şarkının kendisine ait olduğunu tesbit etmek üzere açtığı dava dün şahitler dinlendikten sonra müsbet bir şekilde sonuçlanmıştır.

Hakim her şahidi ifadesinin alınışında şantöre şarkısını okutmuştur…

Haberde yer almayan ayrıntılar ise şöyle: Yaşar Güvenir, Ellili yılların sonunda Ankara Palas’ta İtalyan orkestra Happy Boys’un eşliğinde program yapıyor. Güvenir’i çok seven bir İtalyan, her gece onu dinlemeye geliyor ve ‘Crazy’ diye isimlendirdiği sevgilisi kadından sürekli söz ediyor Güvenir’e. Güvenir de ona jest olsun diye bir beste yapıyor. İtalyan’ın da katkısıyla İngilizce sözler yazıyor ve adını My Crazy Baby koyuyor.

Happy Boys kış tatilinde İtalya’ya dönüyor. Cremonalı grup aynı kentte yaşayan ve daha sonra İtalya’nın bir numaralı yıldızı olacak Mina’ya (haberde adı Nina geçiyor) izin almadan Güvenir’in bestesi My Crazy Baby’i veriyor.

Farklı sözler yazılıyor ve Mina bu parçayla şöhret merdivenine ilk adımlarını atıyor…Diğer Haberler

'GÖLGE KÜLTÜR BAKANI'
'GÖLGE KÜLTÜR BAKANI'
08 Haziran 2022 Çarşamba 20:24

İBRAHİM ŞÜKRÜ İZZET ÖZHİNDU
İBRAHİM ŞÜKRÜ İZZET ÖZHİNDU
25 Mayıs 2022 Çarşamba 23:17

400 FİLMLİ OYUNCU
400 FİLMLİ OYUNCU
11 Mayıs 2022 Çarşamba 19:57

'LADIES FIRST, JAMES LAST'
'LADIES FIRST, JAMES LAST'
02 Mayıs 2022 Pazartesi 18:24