Bu Kalp Seni Unutur Mu

BİR DEMET MÜKREMİN

11 Aralık 2021 Cumartesi 13:04

Mükremin diye tanıdık onu; Yılmaz Erdoğan olduğunu sonra öğrendik. Bir zamanlar Umut Taksi’yi yazdığı ve dizide rol aldığı da Mükremin’deki başarısının ardından gündeme geldi.

Dizinin adı pek önemli değildi;  Mükremin için geçiliyordu ekranın karşısına.

Mükremin, ikram anlamına geliyordu, ama dizideki harbi delikanlının adının anlamıyla uzaktan yakından alakası yoktu.

Delikanlılığın raconunu kendine göre yontuyor, kan kardeşi Tirbuşon’la bazen ‘Robin Hood’luğu unutup esnafın canını yakmaktan geri kalmıyordu.

Okulda dokuz yıl kaybetmiş, okulu yakmaya kalkmış, beden öğretmenini dövmüştü. Seyirci kolaylıkla kendini bulmuştu Mükremin’le.

Her mahallede muhakkak Lütfiye gibi kız ve onu baskı altına almaya çalışan ağabeyi vardı…

Zamanla yan tipler de gelişmiş, Bir Demet Tiyatro en fazla izlenen programlardan olmuştu.

Absürte yakın espri üzerinde yürümesine karşın geniş kesim bize fazla yakın olmayan bu mizaha ısınmıştı.

Bir söyleşide Erdoğan, diziyi yazarken izlediği rotayı şöyle özetlemişti: ‘Dizideki esprileri yazarken herkes anlasın diye bir endişe taşımıyorum; ama zaten anlatılanlarla ilgili sorulabilecek her şeyin cevabı yine dizide var. Dizideki anne gibi anlamayan tipler benim bir anlamda supabım; sorularına evdeki diğerleri cevap veriyor ve anlamayan seyirci de işi kapıyor. Aslında, dizide konuşulanlar toplumumuzun halini yansıtıyor. Kafamızda birçok şey var, ama neyin ne olduğu belli değil. Televizyon çıkışlı bir kültür yaşıyoruz’…

Televizyonla gelen şöhret tiyatroda da destek olmaya başlamıştı Erdoğan’a. Beşiktaş Kültür Merkezi’ndeki salon ağzına kadar dolmasına doluyordu ama Mükremin’i görmeye gelenler farklı bir rolle karşılaşınca bozuluyordu. Bu iş tek kişilik Cebimdeki Kelimeler’e kadar devam etti…

Yılmaz Erdoğan ne kadar yazarlık ve tiyatrocu yanlarını öne çıkarmaya çabalasa da artık kayıtsız şartsız televizyonun, Televoleler’in adamı olmuştu. Aşklarıyla, gezme tozmalarıyla, komiklikleriyle gündemdeydi ve bu da hayranlarını ters köşeye yatırıyordu.

Bol satan şiir kitapları vardı; tiyatroda iyi oyunlar sergiliyor, ödüller alıyordu ama diğer yanda kebabçı açılışlarıyla, skandallarla da gündemin başköşesindeydi.

Bu garip şöhretten fazla rahatsız olmadan bir televizyon reklamında Hormonlu Sergen’ tipiyle popülerliği paraya çevirmeye çalışıyor; şiir albümü yapıyor ve Mükremin’in nimetlerinden sonuna kadar yararlanıyordu.

Tam medya vitrininin ön sırasına yerleşmişken askere gidiyor ve bu çalkantılı yaşam bir süre için mola alıyordu.

‘Mükreminsever’lerin kafasında Erdoğan’ın vatani görevden bir dolu malzemeyle döneceği ve dizinin daha da güzelleşeceği hayalleri vardı. Nitekim 18 ayın sonunda Bir Demet Tiyatro yeni tiplemeleriyle geri dönmüş ve yine en fazla izlenen programlar arasında üst sıralarda dolaşmaya başlamıştı. Ancak ekonomik kriz Mükremin’i de vurmuş, dizi pahalıya çıkıyor diye yayından kaldırılmıştı.

Mükremin, sinema için de bir şeyler planlamıştı bir köşede. Öyle bir film yapacaktı ki Eşkıya’nın 2,5 milyonluk seyirci rekorunu kıracak, ülkenin dört bir yanında bu film konuşulacaktı.

Senaryo hazırdı; adı da: Vizontele.Diğer Haberler

'GÖLGE KÜLTÜR BAKANI'
'GÖLGE KÜLTÜR BAKANI'
08 Haziran 2022 Çarşamba 20:24

İBRAHİM ŞÜKRÜ İZZET ÖZHİNDU
İBRAHİM ŞÜKRÜ İZZET ÖZHİNDU
25 Mayıs 2022 Çarşamba 23:17

'BİR ŞANTÖR MAHKEMEDE 4 DEFA ŞARKI SÖYLEDİ'
'BİR ŞANTÖR MAHKEMEDE 4 DEFA ŞARKI SÖYLEDİ'
18 Mayıs 2022 Çarşamba 19:44

400 FİLMLİ OYUNCU
400 FİLMLİ OYUNCU
11 Mayıs 2022 Çarşamba 19:57

'LADIES FIRST, JAMES LAST'
'LADIES FIRST, JAMES LAST'
02 Mayıs 2022 Pazartesi 18:24