Bu Kalp Seni Unutur Mu

AJDA PEKKAN'IN İLK RÖPÖRTAJI

18 Aralık 2021 Cumartesi 20:49

Bir dönemin gözde dergisi Ses'in '1963 Ses Kapak Yıldızı' seçilen Ajda Pekkan için derginin 20 Temmuz 1963 tarihli sayısında şunlar yazılmış: 

'Yıldız yarışmamızın bu yılki genç kız birincisi, her role gidebilecek güçlü bir fiziğe sahip. Bakıyorsunuz, başında örtü, omuzunda şal munis bir hanımefendi olmuş. Bir de kucağında kedisi, gözleri alev alev yanan, bakışları esrarlı, vamp Ajda.

Bütün bunların dışında ortada bir de gerçek var. Müsabakamızın birincisi Ajda henüz 17 yaşında. Sinema tecrübesi yok. Fakat büyük kabiliyetin, işlenmemiş cevherine sahip...

İlk elemeyi kazanan 59 kişi arasında liseyi bitirmeyen sadece üç kişi vardı, ikiden fazla yabancı dil bilenlerin adedi ise bir düzineyi geçiyordu. Bu derece kaliteli bir yarışmada finalistleri ayırmak, hele birbirinden güzel 17 finalist arasından biri kız, biri erkek iki 'Kapak Yıldızı' seçmek müsabakamız jürisi için kolay olmadı.

Türkiye'nin yedi büyük film şirketi, Erman, Kemal, Be-Ya, Pesen, Acar, Anıl ve Yerli Film'in sahipleri ile, mecmuamız yazı işleri heyetinin dört temsilcisinden kurulu jüri, 17 finalist arasında yaptığı dördüncü turda ittifakla Ajda Pekkan ile Ediz Hun'u '1963 Ses Kapak Yıldızı' seçti.

Jürinin kararını kendisine haber verdiğimiz zaman Ajda Pekkan oldukça heyecanlıydı. Yüzünün şeffaf cildinde hafif bir pembelik bir süre dalgalandı. Biz de sıcağı sıcağına suallerimizi sıraladık: 

- Neticeden memnun musunuz? 

Hem de nasıl... Finale kalan arkadaşlarım o kadar cici kızlardı ki, inanır mısınız saatlerce düşündüğüm halde kimin seçileceği hakkında en küçük bir fikre sahip olamadım.

 

-Finalistler arasından bize en beğendiklerinizin isimlerini söyleyebilir misiniz?

Erkeklerden Ediz Hun ve Dimi Yulia en göz dolduranlarıydı. Kızlardan Gül Sarol'u çok sempatik buldum.

 

- Yarışmamıza nasıl katıldınız?

Bundan iki yıl önce, Belgin Doruk'la Göksel Arsoy'un başrollerini oynadıkları 'Zavallı Necdet' filminin setinde tesadüfen bulundum.  Göksel Arsoy beni beğenmişti. Film yıldızı olmamı teklif etti. O zaman ben henüz talebeydim. Bu teklifi kabul edemedim.Fakat zamanla yıldız olma isteğinin şuuraltımda kıpırdadığını hissettim ve mecmuanızın yarışmasına katıldım.

 

-Spor ve müziği sever misiniz?

Babam emekli bir deniz albayıdır. Bu bakımdan denizi ve deniz sporlarını çok severim. Müziğe gelince... Caz müziğini ve Napoliten şarkıları sever, konserlerde caz şarkıları söylerim. Klasik Batı müziğini de beğendiğimi sözlerime ilave edeyim.

 

Ajda Pekkan'ın, musikiden sonra en büyük meşgalesini resim teşkil ediyor. Sık sık galerileri ziyaret eden Pekkan, Bedmi Rahmi'yi, Nuri İyem'i beğeniyor. Kendisi de yağlıboya resim yapıyor. 

Dünyadaki bütün hayvanları, tabiat güzelliklerini sevdiğini, sarı-lacivertli takımın hayranı olduğunu belirten Pekkan:

- Tabii bütün bunların önünde bir sevgilim var. ... Kızkardeşim semiramis.. Onun için hayatımda yapamayacağım fedakarlık yok. Kedisi halen kolejde okuyor'

Geçen yıl 25 gün süren bir Akdeniz gezisine babasıyla birlikte katılan Ajda Pekkan, yolculuk boyunca gemi orkestrası ve misafir orkestralar refakatinde şarkılar söylemiş. İspanya'ya ve İspanyollar'ın nezaketine hayran olan Pekkan, 'İlk imkanda tekrar İspanya'ya gideceğim' diyor. 'Halk musikileri beni adeta sihirledi. Diyebilirim ki her İspanyol doğuştan birer müzisyen'.

'1963 Ses Kapak Yıldızı' seçilir seçilmez önce tanzim edilen protokol gereğince 6 filmde oynamak üzere mukavele imzalayan Pekkan, beyaz perdede daha ziyade romantik tipleri canlandırmak dileğinde. Genç kapak yıldızımız, Pesen Film'in ekimde çevireceği 'Genç Kızlar' filminde başrolü oynayacak. 

 

 

 

 Diğer Haberler

'GÖLGE KÜLTÜR BAKANI'
'GÖLGE KÜLTÜR BAKANI'
08 Haziran 2022 Çarşamba 20:24

İBRAHİM ŞÜKRÜ İZZET ÖZHİNDU
İBRAHİM ŞÜKRÜ İZZET ÖZHİNDU
25 Mayıs 2022 Çarşamba 23:17

'BİR ŞANTÖR MAHKEMEDE 4 DEFA ŞARKI SÖYLEDİ'
'BİR ŞANTÖR MAHKEMEDE 4 DEFA ŞARKI SÖYLEDİ'
18 Mayıs 2022 Çarşamba 19:44

400 FİLMLİ OYUNCU
400 FİLMLİ OYUNCU
11 Mayıs 2022 Çarşamba 19:57

'LADIES FIRST, JAMES LAST'
'LADIES FIRST, JAMES LAST'
02 Mayıs 2022 Pazartesi 18:24