Bu Kalp Seni Unutur Mu

400 FİLMLİ OYUNCU

11 Mayıs 2022 Çarşamba 19:57

Yeşilçam filmlerinin demirbaş oyuncularından Feridun Çölgeçen. Kötü rollerle belleklerde ama karikatürize tiplemeleri de garip bir mizah tadında.

10 Mayıs 1911'de Mehmet Sami Çölgeçen (Atatürk dönemin milletvekillerinden) ile Sıdıka Nevin Hanım'ın dört çocuğundan biri olarak İstanbul'da doğuyor.

Çölgeçen'in babası Sami bey, Fizan'a sürgüne gönderilen ittihatçılardan. Mustafa Kemal Atatürk, çölü geçen ilk Türk olması münasebeti ile kendisine Çölgeçen soyadını veriyor.

Ankara Gazi Lisesi'nden mezun oluyor Feridun Çölgeçen. İlk tiyatro adımlarını Ankara Halkevi'nde atıyor. İngilizce ve Fransızca'yı anadili gibi Almancayı da derdini anlatacak kadar biliyor.

Sinemaya ise 1933 yılında Cici Berber (yön: Muhsin Ertuğrul) filmi ile başlıyor.

1935’te Brüksel'e gidiyor ve bir yıl konservatuvarda drama eğitimi görüyor.

Sonra, altı ay boyunca Almanya'da Max Reinhardt'ın kurduğu tiyatro okulunda çalışıyor ve Vatansız İnsanlar filminde rol alıyor.

1937'de Brüksel'den diplomayla İstanbul'a dönüyor.

1957'de bu sefer ABD'ye gidiyor ve orada oyunculuk kursu açıyor.

Hollywood’a da giriyor ve United Artists'in Timbuktu filmiyle başlayarak, Acı Tebessüm (A Certain Smile), Balonla Beş Hafta (Five Weeks In A Balloon), The Incredible Mr. Limpet gibi 20 kadar filmde rol alıyor. İki evlilik yapıyor.

Yedi yılın ardından İstanbul'a dönen Çölgeçen, FBI İstanbul'u Arıyor (FBI Chiama Istanbul), Agente 077 dall'Oriente con Furore ve Babanın Arkadaşı (L'amico del Padrino) gibi İtalyan filmlerinde de oynuyor.

Sinemadan iyi para kazanılmadığı günlerde Merkez Bankası ile Devlet Demiryolları'nda memurluk, Fransızca öğretmenliği, tiyatro yönetmenliği ve Konya'da halkevi rejisörlüğü yapıyor. Film-San Vakfı’nı kuranlar arasında yer alıyor…

Rumeli Hisarı'nda, babadan kalan iki katlı bahçe içindeki evde oturuyor, 40 kadar kedi besliyor.

Belgin Doruk teyzesinin oğlu olan Feridun Çölgeçen için anılarında şunları anlatıyor: ‘Nevin teyze ile Feridun üst katımızda oturuyorlardı. Feridun o sıralarda tam bir tiyatro delisi idi; piyeslerde oynuyor, davetiyeler bastırıyor, elinde kağıtlar avaz avaz rolünü ezberliyordu. Bu işe epey para da yatırıyordu anlaşılan. Çünkü, antikalarla dolu evlerinde, her gün bir eşya yok oluyordu. Hatta çok değerli bir ikona olduğunu öğrendiğim parçayı benim yanımda satmıştı.’

Kariyerinde 400’ü aşkın film bulunan ve son olarak Bir Adam Yaratmak dizisinde rol alan Feridun Çölgeçen 19 Ocak 1978'de kalp krizi nedeniyle yaşamını yitiriyor. Hazırlamakta olduğu Yeşilçam Antolojisi adlı yapıt yarım kalıyor.

Cenazesi Şişli Camii'nden kaldırılıyor ve Rumeli Hisarı'ndaki aile kabristanına defnediliyor.

Cenazeye katılanlar şunları söylüyor:

Türkan Şoray: ‘Hala inanamıyorum. Feridun Bey çok canlı, çok neşeli hayat dolu bir insandı. Son olarak ölümünden 6 saat önce telefonda konuşmuştuk. Daha sonra fenalaşmış. Haber bana ulaştığında hemen hazırlanmaya başladım, ama o sırada ölüm haberi geldi. Çok üzgünüm. Hepimizin başı sağ olsun’.

 

İzzet Günay: ‘Hepimizin sevdiği ve saydığı bir sanatçıydı. Büyük bir espri gücü vardı. Çok üzgünüm’.

 

Müjde Ar: ‘1970'de Nejat Uygur Tiyatrosu’nda Feridun ağabey Altı Kaval Üstü Şişhane’ adlı oyunda konuk sanatçıydı, o zaman tanışmıştık. Daha uzun yıllar setlerde karşılaşmak isterdim’

 

Eşref Kolçak: ’1952 yılında Affet Beni Allah'ım adlı film, benim ilk başrolümdü, çok heyecanlıydım. Rahmetli, büyük tecrübesi ile film boyunca bana destek oldu, heyecanı üstünden atlama yardımcı yardım etti. Tanrıdan rahmet dilerim. Üzgünüm çok’.Diğer Haberler

'GÖLGE KÜLTÜR BAKANI'
'GÖLGE KÜLTÜR BAKANI'
08 Haziran 2022 Çarşamba 20:24

İBRAHİM ŞÜKRÜ İZZET ÖZHİNDU
İBRAHİM ŞÜKRÜ İZZET ÖZHİNDU
25 Mayıs 2022 Çarşamba 23:17

'BİR ŞANTÖR MAHKEMEDE 4 DEFA ŞARKI SÖYLEDİ'
'BİR ŞANTÖR MAHKEMEDE 4 DEFA ŞARKI SÖYLEDİ'
18 Mayıs 2022 Çarşamba 19:44

'LADIES FIRST, JAMES LAST'
'LADIES FIRST, JAMES LAST'
02 Mayıs 2022 Pazartesi 18:24