Murat Erşahin Sinemadan Çıkmış İnsan

09 TEMMUZ 2010

02 Nisan 2011 Cumartesi 22:01
Murat Erşahin Sinemadan Çıkmış İnsan

Bu hafta üç film var vizyonda. Tom Cruise ve Cameron Diaz´ı bir araya getiren mizah yüklü aksiyon ´´Gece ve Gündüz´´ maalesef notlarımız arasında bulunmuyor. Filmin, eğlenmek ve hoşça vakit geçirmek için iyi bir yaz seçimi olduğu ise kulağıma gelenler arasında. Atom Egoyan´ın yeni filmi ´´Büyük Hata´´ ve ikinci kez vizyon gören yerli yapım ´´Kara Köpekler Havlarken´´ notlarımızda yer alıyor. İyi seyirler!

BÜYÜK HATA
Atom Egoyan, Anne Fontaine´in 2003´te çektiği Fanny Ardant ve Emmanuelle Béart´lı ´´Nathalie´´yi yeniden yansıtmış perdeye. Erotik ve psikolojik dram, insancıl ama güçlü değil. Sinema büyüsü vermiyor yeniden çevrim; elde değil. Akılda kalan ise enfes aktris Julianne Moore ve özel çekiciliğiyle yürek enfaktına yol açabilecek Amanda Seyfried. Nerelere gidebilecekken yakınlarda kalmış bir iş olmuş orijinal adıyla ´´Chloe´´. Kırılgan durumlar mevzubahis tabii. Annelik, ´anne´yi aramak, sadakat, cinsellik, koruma psikolojisi, kontrol, noksanlıklar, konforun güvenliği, sınıfsal meseleler, vicdan, itimat, af, şüphe, saplantı, aynalar ve suretler, tutku, aşk, intikam… Bu arada filmin Türkçe ismi hatalı. Öyküyü anlatıyor direkt. 1999 tarihli ´´Felicia´nın Yolculuğu / Felicia´s Journey´´den bu yana Atom Egoyan´ın ülkemizde ticari gösterime giren ilk filmi, ´hoş´ ve ince noktalar içeriyor içermesine de, bizim Atom´dan beklediklerimiz göz önüne alındığında oldukça sıradan, TV filmi kıvamında duruyor yapım perdede. ´´The Sweet Hereafter´´ı imzalamış bir yönetmen, Anne Fontaine´in ´´Nathalie´´sini bambaşka çıkarmalıydı karşımıza diye düşünüyor insan.

KARA KÖPEKLER HAVLARKEN
Dünya prömiyeri Rotterdam Film Festivali´nde yapılan, ülkemizde ilk olarak 19 Mart 2010´da izleyiciyle buluşan yapım, bu hafta ikinci kez vizyonda. On iki kopya olarak dağıtılacak film, birçok festival ve etkinlikten ödülle dönmeyi başarmıştı. Mehmet Bahadır Er ve Maryna Gorbach´ın birlikte yönettikleri dram, iki varoş delikanlısının, büyük şehrin acımasız gerçekleri arasında sınıf atlama mücadelelerini öykülüyor. Cemal Toktaş ve Volga Sorgu´nun başlıca rolleri üstlendiği film, Aydın Bulut´un yönettiği ´´Başka Semtin Çocukları´´nın daha zayıf bir versiyonu. Daha az gerçek ve daha az inandırıcı. Yine güvercinler, kuşçular, varoşta yaşam, silahlı asker uğurlamaları, yükselen milliyetçilik, adaletsiz yaşam kavgası, yırtmak için çıkış arayan çaresiz sistem kurbanları… Yavan bir aynılık. Sinema büyüsünden ve etkileyici atmosferden söz etmek ise zor. Erkan Can, filmin oyuncu kadrosunda yer alan usta isim.

MURAT ERŞAHİN

 Diğer Yazılar