Murat Erşahin Sinemadan Çıkmış İnsan

05 NİSAN 2019

07 Nisan 2019 Pazar 09:03
Murat Erşahin Sinemadan Çıkmış İnsan

Üçü yerli, toplam yedi yeni filme ev sahipliği yapıyor 5 Nisan haftası. İçinizde yaşayan sinemadan çıkmış insanın elini sakın ha bırakmayın! İyi seyirler herkese.


İHTİYAR ADAM VE SİLAH

-Bütün işin gücün yaşamak olacak!-

'Ain't Them Bodies Saints / Ölümsüz Aşk' ve 'A Ghost Story / Bir Hayalet Hikayesi' gibi, duyguların derinine inen sıkı öykülerin nitelikli yaratıcısı David Lowery'nin yeni filmi, dev aktör Robert Redford'u taşımış perdeye! Biyografik ve romantik suç öyküsü, yıllara uzanan suç kariyerinde birçok kez hapisten kaçan ve 70 yaşında gerçekleştirdiği son kaçışın ardından jübile niteliğinde son bir soyguna teşebbüs eden Forrest Tucker'ın hikayesi. David Grann'ın ünlü dergi The New Yorker'da yayımlanan makalesinden sinemaya uyarlanan filmde Redford'a, Lowery'nin başucu oyuncusu, Casey Affleck ve usta aktris Sissy Spacek eşlik ediyorlar. Danny Glover ve efsane müzisyen Tom Waits, kadronun öne çıkan diğer isimleri.

ABD'nin efsaneleşmiş banka soyguncularından Forrest Tucker'ın gerçek hayat hikayesi, mizah da içeren fakat her şeyden önce elem yüklü ve bütün o eski güzel günlere özlem duyan ince bir sızı bırakıyor yürekte! Tucker, 70 yaşına kadar tam 18 kez hapishaneden kaçıp bir dizi banka soygununa imza atarak emniyet güçlerini şaşkına çeviren, karizmatik bir soyguncu. Kendisi gibi, yaşı yetmiş olup henüz işi bitmemiş dostlarıyla oluşturduğu sıkı ekiple, Amerika'nın çeşitli kentlerinde soygunlara devam ederken, ilginç bir şekilde kamuoyu desteğini de arkasına almıştır. İdealist dedektif John Hunt ise, bu tuhaf çeteyi çökertmeyi kafasına koymuştur bir kere! Tucker, hayatının belki de son baharında gönlünü Jewel adlı kadına kaptırır.

Suç, aşk ve özgürlük. Aslında bir hayat biçimi Forrest Tucker'ın seçtiği. Önüne geçilmez, özgür, tutsak edilemez bir çığlık! İyi kalpli, vicdanlı, zarif, düşünceli, şeytan tüyü olan, sempatik, sevmeyi bilen ve şiddet karşıtı bir suçlu o! Tıkıldığı duvarların arasından kaçmayı başarıyor daima. Çünkü aklı dışarıda. Zapt edilmez bir özgür ruh o! Yaşama tutkusu var içinde. Ruhu, yaşamın atardamarında! Lowery, daima izlediği hakiki duyguların peşinden gidiyor yine! Her şeyi yalayıp yutmuş, günümüzün sözde bilgelerine inat, eski usul bir hikayeyi, sahicilikten ayrılmadan, zorlu, nobran gündelik hayatın hemen ortasında bambaşka bir masal dünyası yaratarak anlatıyor. Bir yerinde öykünün, Norman Jewison'un 1968 tarihli klasiği 'Thomas Crown Affair / Kibar Soyguncu' etkisi yaratıyor Lowery! Soundtrack da çok sıkı. Gayet iyi bir film 'İhtiyar Adam ve Silah'. İzleyin mutlaka! (4 / 5)


HAYVAN MEZARLIĞI

-Geri dönenler!-

Doktor Louis ve eşi Rachel, iki küçük çocukları, Ellie ve Cage ile birlikte, Boston'dan, kırsala, Maine'in küçük bir kasabasına taşınırlar. Yaşanan bir kaza sonrası evin ölen kedisini, yaşlı komşusu Jud'un önerisiyle, yeni evlerinin arazisinde yer alan ormanın derinliklerinde bulunan gizemli mezarlığa gömen Louis, çok büyük bir dehşeti de tetiklemiş olacaktır!

Stephen King'in aynı adlı ünlü romanından bizzat King'in kaleme aldığı orijinal uyarlama, 1989'da Mary Lambert imzasıyla yansımıştı perdeye. Otuz sene sonra çıkagelen yeniden çevirimin yönetmen koltuğunda 2014 tarihli 'Starry Eyes / Şeytanın Gözleri' adlı bağımsız ruhlu ilginç korku denemesinden tanıdığımız ikili; Kevin Kölsch ve Denis Widmyer oturuyorlar. Başrolü üstlenen Jason Clarke'ye, Amy Seimetz, gencecik yaşına karşın bütün kadrodan rol çalarak, filmin en iyisi olan Jeté Laurence ve usta aktör John Lithgow eşlik ediyorlar. 'Dünyayı terk edenler, aynen geri dönmezler' diyen ve ölümden sonrasına dair zihinde ciddi soru işaretlerine ve disiplinler arası farklı başlıklara yol açan orijinal öykü, yeni uyarlamada; iki bağımsız ruhlu yönetmenin; büyük prodüksiyonla baş başa kalmasından ortaya çıkan bir doku uyuşmazlığı yaşasa da; eli ayağı düzgün, iyi çekilmiş bir tür denemesi olarak duruyor karşımızda!

İngiliz görüntü yönetmeni Laurie Rose'un neyi nasıl gösterdiğini iyi bilen kamerasından ivmelenen bildik hikaye, tanıdık sıçramalar dışında karanlık atmosferiyle de 'meseleyi' sulandırmadan yalın, düz ve güvenli bir yol seçmiş kendine. Türün, Stephen King'in ve orijinal filmin hayranlarına duyurulur. (3 / 5)


SHAZAM! 6 GÜÇ

-Sihirli sözcüğü söyle, dünyayı kurtar!-

'Shazam!' diye bağırarak, eski koruyucu Shazam büyücüsü tarafından bir süper kahramana dönüştürülen on dört yaşındaki Billy Batson'un öyküsü! Altı mitolojik Tanrı ve yarı Tanrının (Zeus, Herkül, Atlas, Solomon, Aşil, Mercury) gücüne sahip, süper güçlerle donanmış pelerinli ve yetişkin bir kurtarıcıya dönüşen kahramanımız, bir yandan kötü karakter Dr. Thaddeus Sivana'ya karşı müthiş bir mücadele verirken, diğer yandan kendi sınırlarını test edecek ve kendini bildi bileli aradığı 'ailesini' bulacaktır!

Kaslı, heykel gibi bir vücudun içinde hâlâ bir çocuk olan 'Shazam / Billy Batson', belki de her ergenin süper güçlerle yapacağı şeyleri yaparak eğlenirken, öte yandan; kaderinde yer alan dünyanın koruyucusu bir kahramana dönüşmenin sorumluluklarını da keşfediyor. Bill Parker ve C.C. Beck tarafından yaratılan Marvel'in en büyük rakibi DC Comics'in karakteri 'Shazam''ın öyküsünü beyazperdeye Henry Gayden uyarlamış. Yönetmen koltuğunda ise, kısa metraj kurmacalarının ardından 'Lights Out / Işıklar Sönünce' ve 'Annabelle: Creation / Annabelle: Kötülüğün Doğuşu' adlı korku-gerilim örneklerini imzalayan David F. Sandberg oturuyor.

Zachary Levi'nin başrolü üstlendiği mizah tonu yüksek süper kahraman öyküsünde diğer önemli rolleri Mark Strong, Djimon Hounsou, Asher Angel ve Grace Fulton paylaşıyorlar. Süper kahraman evreni filmlerinin ezber edilen gelişmiş efektlerini bir yana koyarsak, daha çok ergen izleyiciyi hedef alan ve 'hoşça vaktin' sözlük anlamını karşılayan bir seyirlik duruyor perdede. Yeni yetme bir delikanlı adayı, 'Shazam!' diye bağırıyor ve hoop, kaslı, pelerinli, karma güçlere sahip bir kahraman dikiliyor karşınıza. Ötesi, lafü güzaf! (2,5 / 5)


Harold Pearl'ün aynı adlı romanından ilk olarak 1941'de bir animasyon olarak perdeye yansıyan 'Dumbo' bu kez Tim Burton imzalı bir fantastik macera olarak beyazperdede. 'Dumbo' ile birlikte üç yerli yapım; Onur Barış'ın yazıp yönettiği, öykücülüğümüzün efsane kalemi Sait Faik Abasıyanık'ın hayatına canlandırmalarla değinen belgesel 'Benden Hikayesi', Süleyman Arda Eminçe'nin yazıp yönettiği suç komedisi 'Suç Unsuru' ve efsane haline gelmiş Yeşilçam klasiğinin Doğa Can Anafarta imzalı yeniden çevrimi olan 'Hababam Sınıfı Yeniden', haftanın notlarımız arasında yer alamayan diğer yenileri. Tekrar herkese iyi seyirler! MURAT ERŞAHİN Diğer Yazılar