Murat Erşahin Sinemadan Çıkmış İnsan

03 OCAK 2020

02 Ocak 2020 Perşembe 22:28
Murat Erşahin Sinemadan Çıkmış İnsan

Evet, hoş geldi yeni yıl! 2020 beraberinde önce sağlık, mutluluk, huzur, barış ve bolca iyi film getirsin bizlere… Yeni yılın ilk vizyonu, ikisi 1 Ocak Çarşamba günü perdeye yansıyan, toplam dokuz yeni filmle merhaba diyor. İçinizde yaşayan sinemadan çıkmış insanın elini sakın ha bırakmayın bu yıl da! Keyifli bir yeni yıl ve iyi seyirler herkese.

RESMİ SIRLAR

-Anlatılmamış gerçekler-

İngiltere’de, 2003 yılındayız. İngiltere’nin istihbarat ve güvenlik kurumu GCHQ’da çevirmen olarak çalışan Katharine Gun, ABD’nin Ulusal Güvenlik Teşkilatı aracılığıyla o dönem Birleşmiş Milletler güvenlik konseyinde konuşulacak olan Irak’ın işgaliyle ilgili aleyhte pozisyon alan ülkelerin temsilcilerinin telefonlarının dinlenmesiyle ilgili gizli bir e-postayı basına sızdırır. Devlet sırları yasasını çiğnemekle suçlanan ve hapis cezasıyla yüzleşen Katharine, kendini ve hukuku savunmak için avukatlarıyla birlikte büyük bir mücadele verecektir. Hayatı, özgürlüğü ve İngiltere’de oturma izni olmayan bir yabancı ile olan evliliği tehdit altındadır.
İngiltere’de yaşanmış gerçek bir tarihsel olayı perdeye yansıtan biyografik dram, ülkelerin işlediği ‘suç’ları, adalet, küçük insan ve gerçekler üzerinden incelikle anlatıyor. ‘Tsotsi’, ‘X-Men Origins: Wolverine / X-Men Başlangıç: Wolverine’, ‘Ender’s Game / Uzay Oyunları’ ve ‘Eye in the Sky / Ölüm Emri’ gibi filmlerle tanınan Güney Afrikalı yaman sinemacı Gavin Hood’un yönettiği politik öykünün başrolünü Keira Knightley üstleniyor. Dev aktör Ralph Fiennes, Matthew Goode, Jeremy Northam, Matt Smith ve Rhys Ifans gibi nitelikli isimlerin oluşturdukları kadro, epey başarılı performansında Knightley’e eşlik ediyor. Thomas ve Marcia Mitchell’in ‘The Spy Who Tried to Stop a War: Katharine Gun and the Secret Plot to Sanction the Iraq Invasion’ adlı kitaplarından Gregory ve Sara Benrstein ile birlikte Gavin Hood bizzat uyarlamış senaryoyu perdeye. 
Dev güçlerin, vatandaşlarına söyledikleri yalanlar, kirli siyasi güç oyunları, derin devlet sistemi, küçük birey, adalet, hukuk, sömürü, taraf olmak ve bir şekilde ortaya çıkan gerçekler… Bir insanın belki küçük ama önemsiz olmadığını, dünyanın doğru olandan yana durmakla iyiye doğru değişebileceğini, adalet denen tuhaf teraziyi ve süper güç denen oluşumların oynadığı kirli ve karanlık oyunları bir kez daha anımsatıyor söyleyeceğini yekten ve dağılmadan söyleyen yapım. Yürekli, cesur, doğruluk ve insandan yana taraf tutan biyografik politik dram, oldukça sağlam basıyor yere. İzleyiniz. (3,5 / 5)

Donnie Yan’in başrolünde olduğu, bir seri halini alan Çin ve Hong Kong yapımı biyografik aksiyon ‘Ip Man’in dördüncü filmi olan ‘Ip Man 4: Final’ ve Selçuk Aydemir’in yazıp yönettiği, başrollerini Ahmet Kural ile Murat Cemcir’in üstlendikleri komedi ‘Baba Parası’, yeni yılın ilk gününde, 1 Ocak Çarşamba günü vizyon görüyorlar. Efsane aktris ve şarkıcı Judy Garland’ın yaşamını perdeye taşıyan ve ünlü sanatçıyı Renée Zellweger’in canlandırdığı, Rupert Goold imzalı romantik biyografik dram ‘Judy’, ‘Aquarius’ ile tanıyıp çok sevdiğimiz Brezilyalı auteur isim Kleber Mendonça Filho ve Juliano Dornelles’in birlikte yönettikleri, Cannes’den Jüri Ödülü ile dönmüş Brezilya-Fransa ortak yapımı gizemli macera-aksiyon ‘Bacurau’, Olga Gorodestkaya’nın ilk uzun metraj yönetmenlik denemesi olan Rusya yapımı korku-gerilim ‘Tvar / Yabani’, Jose Figueroa’nın yazıp yönettiği B-Film tarzı bilimkurgu ‘2177: The San Francisco Love Hacker Crimes / 2177 Hackerları’ ile birlikte iki yerli yapım; Bülent Aydoslu imzası taşıyan korku örneği ‘Gece Gelen: Cin Bebek’ ve Yusuf Atıcı ile Zekin Akıncı’nın birlikte yönettikleri komedi ‘Laz Kit’, haftanın notlarımız arasında yer alamayan diğer yenileri. Tekrar iyi seyirler ve mutlu bir yeni yıl herkese! MURAT ERŞAHİNDiğer Yazılar